Автор Тема: Въпрос: Обслужване и още нещо  (Прочетена 4265 пъти)

User_RR

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 51
Въпрос: Обслужване и още нещо
« -: Февруари 12, 2019, 10:56:56 pm »
Здравейте колеги , от днес съм собственик на Киа Спореидж 2005 CRDI 2.0 . Имам следните питания:

1.Намерих информация че събира 5.9 литра масло. Каква марка трябва да е ? Аз ползвам Елф на другият ми автомобил. Гледам за Киата е необходимо 5w30 (пълна синтетика). Елф или Тотал съвместими ли са с Киа?
2.Имам две дистанционни за отключване/заключване , едното не работи отворих го излезе разпоени бутон за отклюване и един чип между двата бутона. На другото работи само отключването, при натиск за заключване светва два пъти светодиода , но автомобилът не реагира. Дали има някакъв процес на обучение или е друг проблема(ръчно заклювам вратите но багажника остава отключен , старт ключа влиза само до някъде , явно има проблем с ключалката може да е корозиала...)? Сменил съм батерията.
3.Ще сменям и Ангренажен ремък , ролки трябва ли и водна помпа ? И на колко километра се сменя ремъкът , аз до колкото знам е 70000 км?
4.Пантите на стъклото на багажника са корозирали и едната е скъсна (поръчал съм две нови), лесно ли се сменят?
5.Колата е от Австрия  но в взета от автокъща в Германия , от град близо до Австрия (Уж на реални 162000) и от долу има доста поражения от корозия с която тепърва ще се боря. Но като цяло как са Киа по отношение на антикорозионното покритие ? Имат ли поцинковане на ламарините ? Погледнах от долу на бързо и ми се стори , че няма защитен асфалт лак за покритие. Предпазните пластмаси на праговете и веждита как се свалят , на щипки ли са ?
6.Погледнах WIKIPEDIA и колата е стандарт евро 4 нали така ? Гледам в талона не е отбелязан от КАТ , това при плащане на данъкът дали ще излезе или трябва да вадя сертификат?
7.Ключовете за запалване с чип ли са ?
8.Един отделен въпрос (само за инфо) двигателят подлежи ли на чип тунинг и заслужава ли си?
9.Днес като я карах видях , че свети червен надпис AIR BAG в оборотомера , това дали значи проблем или е нещо друго ?
10.Педалът на съединителят зацепва/отцепва много на долу почти натиснат до край, не съм чул да приплъзва съединителят , но това да ли е знак за смяна или е до регулировка. Той е обикновен нали , а не демпферен?

Благодаря за отговорите и много безаварийни :)
« Последна редакция: Февруари 12, 2019, 11:00:42 pm от User_RR »
KiA Sportage II \/ Renault

User_RR

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 51
Re: Въпрос: Обслужване и още нещо
« Отговор #1 -: Февруари 13, 2019, 11:03:50 pm »
Колеги , днес забелязах че свети червен надпис AirBag (намира се на края на оборотомерът). Закачих Elm327 дианостика , но не показва грешки, четох че Elm327 не засича грешки свързани с ABS и SRS(въздушните възглавници). Тази индикация е за грешка/проблем нали ? Някакви насоки за причина да свети ?
KiA Sportage II \/ Renault

justalittlesign

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 696
  • Kia Sportage 1.6,180, МHEV, EX
Re: Въпрос: Обслужване и още нещо
« Отговор #2 -: Февруари 14, 2019, 12:20:41 pm »
Ужас :( Каква кола сте купил?
Я вижте от дясно на арамтурното табло,когато отоврите вратата, виждате ли една ключалка? Вкрайте ключа в нея и вижте дали не е заключен. Ако е  го отключите би трябвало да свети жълто или зелено и след потегляне 2 минути и гасне. Поне при моята е така. Чувал съм, че еърбег свети и от повреден тачик на колан. Ама първо вижте дали не е заключен

Plam_69

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 185
  • Sportage lll 2.0 4x4 CRDI AWD
Re: Въпрос: Обслужване и още нещо
« Отговор #3 -: Февруари 14, 2019, 01:00:57 pm »
Ееееееее чак пък ужас , все пак е на 14г  ти какво очакваш. Това е проблем които се решава за 10тина минути.

zmiori

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 218
  • KIA Sportage 2009г. 140 магарета ама газирани.
Re: Въпрос: Обслужване и още нещо
« Отговор #4 -: Февруари 14, 2019, 02:17:32 pm »
Ужас :( Каква кола сте купил?
Я вижте от дясно на арамтурното табло,когато отоврите вратата, виждате ли една ключалка? Вкрайте ключа в нея и вижте дали не е заключен. Ако е  го отключите би трябвало да свети жълто или зелено и след потегляне 2 минути и гасне. Поне при моята е така. Чувал съм, че еърбег свети и от повреден тачик на колан. Ама първо вижте дали не е заключен

На тъблото не свети нищо. Ама на средната конзола до часовника има една икона здраскан еарбег И цифра 2.
Слез запалване угасва.
Кво означава.
Ако можеш помогни и после го хвърли в морето.

mironski

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 84
Re: Въпрос: Обслужване и още нещо
« Отговор #5 -: Февруари 14, 2019, 05:11:41 pm »
Че е направена диагностика на пасажерския аербег и всичко е наред.
Може да светне, ако има повреда по веригата му, непоставен колан при седящ пътник, изключен с превключвателя за превоз на детска седалка.
Това не е експертно мнение. Всичко е на Ваша отговорност!

User_RR

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 51
Re: Въпрос: Обслужване и още нещо
« Отговор #6 -: Февруари 16, 2019, 10:18:26 pm »
Колеги , да ви попитам къде се намират релетата ? По точно релето за централното заключване/откл. При мен при натискане на отключване с дистанционно всичко е наред , но не мога да заключа , чувам релето да цъка (при натискане на бутона на дистанционното или чрез бутона на шофьорската врата) и само това , няма действие , предполагам има замърсени контакти.
Също да попитам въпрос за съединителят , не приплъзва , но на моменти се чува едно претракване/леко стържене, което ако е натиснат педала на съединителят изчева. Съединителят отделя близо до края на хода на педала (посока натиск), това дали е нормално за Киа? И това пристърване дали значи , че е за смяна при условие , че не преплъзва? Като цяло казват , че било нормално да отделя долу , но хода е много малък и трудно се синхронизира с педала на газта. Колата уж е стояла неподвижно дълго време тома може ли да е фактор и ако я покарам дали ще се оправи или ще стане по зле ?
KiA Sportage II \/ Renault

justalittlesign

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 696
  • Kia Sportage 1.6,180, МHEV, EX
Re: Въпрос: Обслужване и още нещо
« Отговор #7 -: Февруари 17, 2019, 07:28:18 pm »
А какво стана с еърбега?

User_RR

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 51
Re: Въпрос: Обслужване и още нещо
« Отговор #8 -: Февруари 18, 2019, 09:48:11 pm »
Прегледах за изключвател отстрани на таблото , в жабката, около задните врати , но няма. Като я закарам да я прегледат с дианостика ще покаже дали е запаметтена грешка или е активна.
Ако колана не е сложен, а има човек на предна седалка не трябва ли да алармира ?
Проблема с незаключването излезе от фабричната аларма , вероятно релето и има нагар.
KiA Sportage II \/ Renault

justalittlesign

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 696
  • Kia Sportage 1.6,180, МHEV, EX
Re: Въпрос: Обслужване и още нещо
« Отговор #9 -: Февруари 19, 2019, 11:55:01 am »
Като в това видео ли свети еърбега? https://www.youtube.com/watch?v=3sQAB_qVIQ0
А за коя седалка говорим? Тъстът ми има Санта фе 2007 година ( базов модел) и аларма за непоставен колан има само на шофьорското място

User_RR

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 51
Re: Въпрос: Обслужване и още нещо
« Отговор #10 -: Февруари 19, 2019, 12:10:43 pm »
Не, свети червен надпис AirBag . Както на картинката по горе (ограден с червено). Когато дам на контакт светва след 2-3 секунди угасва и после пак светва и така остава.
За коланите на предните две седалки. На дясна предна, като има човек не алармира, за шофьорска не съм пробвам.
KiA Sportage II \/ Renault

zmiori

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 218
  • KIA Sportage 2009г. 140 магарета ама газирани.
Re: Въпрос: Обслужване и още нещо
« Отговор #11 -: Февруари 19, 2019, 10:39:27 pm »
Не, свети червен надпис AirBag . Както на картинката по горе (ограден с червено). Когато дам на контакт светва след 2-3 секунди угасва и после пак светва и така остава.
За коланите на предните две седалки. На дясна предна, като има човек не алармира, за шофьорска не съм пробвам.

Я виж дане е изключен еарбега на пасажера.
От дясно на таблото като се отвори вратата има ключалка. Ако е изключен точно така прави.
Ако можеш помогни и после го хвърли в морето.

User_RR

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 51
Re: Въпрос: Обслужване и още нещо
« Отговор #12 -: Февруари 20, 2019, 08:35:14 am »
Гледах , но няма ключалка.
KiA Sportage II \/ Renault

justalittlesign

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 696
  • Kia Sportage 1.6,180, МHEV, EX
Re: Въпрос: Обслужване и още нещо
« Отговор #13 -: Февруари 20, 2019, 06:27:24 pm »
Разрових се, че ми стана интересно как така няма възможност за изклюване и се оказва, че моделът е стар и няма такава  опция. В страни като UK е забранено да возиш новородено на предната седалка в модели, които нямат изключване на пасажерски аърбег

User_RR

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 51
Re: Въпрос: Обслужване и още нещо
« Отговор #14 -: Февруари 20, 2019, 08:51:56 pm »
Днес си поръчах от автоморга дясната предпазна добавка на прагът и ръкохватката за задно стъкло...и цените не са малки за части 2-ра ръка. Но като ги няма другаде и нови...При добавката има ли шанс/начин като се вади да не се начупят(намерих едни и всички горни бяха, даже тези който съм поръчал са ги счупили защото няма как иначе, аз им казах но...може и да е така) горните щипки ?
Да ви попитам при вас, педала на съединителят къде освобождава ? При мен е почти до упор (натиснат) , даже мокета на пода се е закъсал точно от ляво, където опира педала или обувката...явно и при предният собственик е било така. Той е хидравличен , има ли някакъв начин за регулиране зоната на действие?
« Последна редакция: Февруари 21, 2019, 08:23:19 am от User_RR »
KiA Sportage II \/ Renault