Автор Тема: Сийд 2010г, дизел, 115кс. Тропане във волана и леко затягане  (Прочетена 4434 пъти)

mihr

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 53
Здравейте.  Колата е Сийд 2010г, дизел, 115кс. Както се подразбира от заглавието, когато колата е на място и разклатя волана се чува тропане, също така и при шофиране по павета, на хубав асфалт почти не се чува. Другият проблем, който имам е, че волана леко заяжда, сякаш нещо му пречи да се завърти свободно. Като цяло се върти много леко, при шофиране в градски условия или маневри това затягане почти не се забелязва. Затягането си го има постоянно, проблема е, че колкото повече се увеличава скоростта, толкова повече с волана се правят леки и фини движения, а именно тях не мога да ги направя с лекота, движенията от по 2-3мм. при скорост напр. 120км/ч. Тръгне ли да се върти се върти спокойно, но фините движения са труднички, защото се правят с две ръце и усилие. Не знам тропането и затегнатост на волана дали имат връзка, но ще се радвам да чуя мнението на колегите, които знаят.

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Уж го бяха изчиститли този проблем.
Отивате в сервиз на киа, да ви сменят пеперудката на волана.

mihr

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 53
Уж го бяха изчиститли този проблем.
Отивате в сервиз на киа, да ви сменят пеперудката на волана.
Така и мислех да направя. Пеперудката, предполагам, че от нея тропа, а затягането от какво може да е? И ако знаеш колега, ориентировъчно, колко струва смяната на пеперудката в КМБ?

Митето

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 5706
  • 1.6-SW CRDI 16V EX;ŠkodaFabia 1.6 MPI AG 2007
Тема за пеперудата има в форума, но за 1-а генерация.
При вас, може и по гаранция, ако все още имате такава

justalittlesign

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 696
  • Kia Sportage 1.6,180, МHEV, EX
На мен ми прилича на кормилна рейка. Тя  тропа при леко развъртане и заяжда. А ккола 2010 отдавна е извън гаранция

mihr

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 53
На мен ми прилича на кормилна рейка. Тя  тропа при леко развъртане и заяжда. А ккола 2010 отдавна е извън гаранция
Един майстор ми каза, че е рейката. Но преди да дам 300-400лв за ремонт искам да чуя още едно мнение. След седмица имам час във сервиза на Киа и ще пиша какво са ми казали

justalittlesign

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 696
  • Kia Sportage 1.6,180, МHEV, EX
На старата  кола, майсторът при когото я поддържам, ме посъветва да я притягам колкото може и накрая да си купя чисто нова. Рециклирането на рейка върви от 150 нагоре и не се знае кога пак ще се разтрака. Така и направих! Два пъти му я карах да обира луфта и  накрая, след като  ми преврътя в Албания при една маневра назад и воланът застана  диагонално, я смених  с чисто нова.

Zlaten

  • Новак
  • *
  • Публикации: 7
  • 1.6-SW CRDI
Здравейте колеги. Нека и аз да споделя за това прословуто чукане. Колата е Сийд 2010г, дизел, 115кс. при мен при обръща посоката на волана се чуваше и усещеше това чукане. От начало беше едвам доловимо но за около 5, 6 месеца се усили значително. Решение - закупуване на частта (така наречената пеперудка) 3,4 часа сам разглобяване и сглобяване, подмяна на пеперудката и воала. Сега даже почукванията във волана при преминаване през неравности сакаш изчезнаха. ;D

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1316
  • KIA Sportage III - D4HA
Някой няма ли да качи най-после снимка на тази прословута пеперудка да видим за какво става дума.

Zlaten

  • Новак
  • *
  • Публикации: 7
  • 1.6-SW CRDI
Голама е колкото монета от два лева

tosco

  • Spammer
  • *****
  • Публикации: 966
Освен КМБ, къде ги сменят успешно?

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1316
  • KIA Sportage III - D4HA
Ако правилно разбирам въпросната част всъщност е връзката между ел. двигателя на усилването на волана и вала на волана:
https://www.youtube.com/watch?v=Y5BnVlfSVug
Кога ли и при мен ще се разхлопа...

Zlaten

  • Новак
  • *
  • Публикации: 7
  • 1.6-SW CRDI
Точно този клип ми помогна да сменя моята "пеперудка" ;D . Към "rmk" проблемни са първото поколение на частта, при мен беше от старата и затова я смених при теб може да го няма този проблем. :)

justalittlesign

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 696
  • Kia Sportage 1.6,180, МHEV, EX
И какво се оказа? Разреши ли си проблема @RMK?

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1316
  • KIA Sportage III - D4HA
Аз нямам проблем с колата, просто ме беше интересно на какво казвате "пеперудка".