Автор Тема: G4FA (1.4i) реглаж на клапани  (Прочетена 11747 пъти)

360North

  • Новак
  • *
  • Публикации: 19
  • KIA Cee'd 1.4 CVVT 2008
G4FA (1.4i) реглаж на клапани
« -: Март 23, 2019, 10:14:11 am »
Здравейте,

Ceed-a ми скоро ще направи 90 000 км и започнах да чувам почукване от клапани (долавя се по време на движение, с подаване на лека газ в ниски обороти). Според тази таблица http://www.kceed.com/europe_market-771.html се препоръчва инспекция на клапаните на 90 000 км, намерих и описание на самата процедура http://www.kceed.com/valve_clearance_adjustment-806.html. Във форума видях 1-2 теми за въпросния реглаж, но никъде не намерих някой да препоръчва сервиз, а не мисля че сам ще мога да се справя с подобен ремонт. Също така не смея да я закарам в КМБ София, защото там дори и с рутинни ремонти като смяна на накладки и ремъци не се справят.

Някой може ли да препоръча сервиз за София, и всъщност изобщо според вас наложително ли е да се прави реглаж, защото чувам различни мнения от "няма проблем, реглаж се прави само в краен случай" до "ако не направиш реглаж, може да блокира двигателя".

Двигателят е G4FA 2008-ма година, не е със саморегулиращи се клапани, каквито твърдят че са на новите ceed-ове.

Ronin

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 331
  • Kia Ceed 1.4 Hundai Galloper 2.5 TDI Kawasaki 650
Re: G4FA (1.4i) реглаж на клапани
« Отговор #1 -: Март 23, 2019, 11:38:14 am »
Газ има ли.Това чувам клапан да чука е много относително понятие.Може верига,обтегач и т.н

Моята си сложих газ на 50 000 км.В момента е на 140 000 км.и нищо не чувам да чука.

Ако клапаните са за регулиране,и не го направиш навреме,няма да блокира мотора.Не се притеснявай.

Това ще доведе до сваляне на главата,пристъргване или най добре набиване на нови легла , евентуално смяна на клапани,шлайф(челосване)на глава,гумички и разни други дребни неща,нова гарнитура и труд.Съответно при такъв ремонт е желателно да се сменят термостат ,верига и разни други неща което допълнително оскъпява нещата.
« Последна редакция: Март 23, 2019, 11:39:59 am от Ronin »

360North

  • Новак
  • *
  • Публикации: 19
  • KIA Cee'd 1.4 CVVT 2008
Re: G4FA (1.4i) реглаж на клапани
« Отговор #2 -: Март 23, 2019, 06:21:47 pm »
Не, не е на газ, карана е само на бензин.

И аз се замислих, че може да се чува от веригата - трудно е да се определи, защото в купето нищо не се чува, това почукване мога да го чуя само на отворени прозорци и с околони сгради/огради, които да върнат шума. Със сигурност се чува при подаване на газ, например при "пълзене" на скорост (с около 2к оборота) и леко почукване на педала на газта. Може би прекалено много се заслушвам, но определено този звук не се чуваше преди.

Иначе другите симптоми за проблем с клапани ги няма - двигателят си работи равномерно и спокойно на празен ход, развърта нормално, няма повишен разход на гориво - всичко е точно. Забелязах, че се е появил лек разход на масло (за 6 000 км от средата е паднало на минимално), но това го отдавам че на последната смяна избрах Liqui moly, досега с Aral не съм имал доловим разход в рамките на 10 000 км. Също така наскоро ми сменяха гарнитура на капак клапани, но не вярвам да са работили толкова мърляво, че да са ги засегнали по някакъв начин  :-[
« Последна редакция: Март 23, 2019, 06:24:25 pm от pvp »

mar_tod

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 60
Re: G4FA (1.4i) реглаж на клапани
« Отговор #3 -: Март 26, 2019, 09:14:51 am »
Също така наскоро ми сменяха гарнитура на капак клапани, но не вярвам да са работили толкова мърляво, че да са ги засегнали по някакъв начин  :-[
Ами така и така са сваляли капака, защо не ги накара да замерят луфтовете на клапаните, та да не се чудиш сега, те ли тракат или верига и дали са за реглаж или не .

360North

  • Новак
  • *
  • Публикации: 19
  • KIA Cee'd 1.4 CVVT 2008
Re: G4FA (1.4i) реглаж на клапани
« Отговор #4 -: Април 19, 2019, 07:06:32 pm »
Също така наскоро ми сменяха гарнитура на капак клапани, но не вярвам да са работили толкова мърляво, че да са ги засегнали по някакъв начин  :-[
Ами така и така са сваляли капака, защо не ги накара да замерят луфтовете на клапаните, та да не се чудиш сега, те ли тракат или верига и дали са за реглаж или не .

Защото тогава не се чуваше нищо... Както и да е, закарах я на сервиз, казаха че действително има някакъв минимален шум, който най-вероятно е от веригата, но не си струва да се отваря засега. Малко се учудих и ги питах за живота на веригата (очаквах да е минимум 150к), но споделиха че са ремонтирали доста Ceed-ове с разтегнати вериги, така че трябва да се има предвид.

Спортидж2005

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 199
Re: G4FA (1.4i) реглаж на клапани
« Отговор #5 -: Април 20, 2019, 12:18:24 am »
Ако е от клапаните, обикновено тракат при запалването на студен двигател и след няколко минути шумът намалява или изчезва.

360North

  • Новак
  • *
  • Публикации: 19
  • KIA Cee'd 1.4 CVVT 2008
Re: G4FA (1.4i) реглаж на клапани
« Отговор #6 -: Септември 25, 2019, 04:35:15 pm »
В този клип (5-тата минута) ясно се вижда какво се случва с веригата (140 000км) - разтяга се и оттам идва един стържещ звук при палене, както и тракането на определени обороти - явно отпуснатата верига влиза в резонанс и започва да вибрира. Човекът обяснява нещо и за клапаните, не разбирам руски, но явно в конкретния случай все още няма нужда от реглаж.
https://www.youtube.com/watch?v=r_6rZBhGL68

« Последна редакция: Септември 25, 2019, 04:37:44 pm от 360North »

nishto1li4no

  • Новак
  • *
  • Публикации: 11
Re: G4FA (1.4i) реглаж на клапани
« Отговор #7 -: Септември 28, 2019, 02:43:59 pm »
Привет и от мен! Имам киа сийд 1.6 бензин с газ! На колко км е хубаво да се прави реглаж на клапаните! И кои мотори са с хидравлични клапани! Понеже нали тези с хидравличните не трябвало да се регулират! Не съм на ясно много .  Ако не се чува някакво почукване има ли период на който да се прави този реглаж!

Empacher

  • Новак
  • *
  • Публикации: 47
  • Kia Ceed 1.6 lpg combi '10
Re: G4FA (1.4i) реглаж на клапани
« Отговор #8 -: Октомври 14, 2019, 11:24:19 pm »
Здравейте.
Да питам и аз по подобие на авторът на темата ако може да препоръчате читав майстор / сервиз, от който да сте доволни за подобна процедура?
Ex: Kia Ceed 1.6 lpg combi ‘08
Ex: Audi A4 Avant 1.8T lpg ‘00
Ex: Nissan Primera P11-144 lpg sedan ‘99
Ex: VW Bora 2.5 petrol Avant ‘01
Ex: Nissan Primera P11 2.0 lpg hatchback ‘97
Ex: Mercury Sable petrol ‘97
Ex: Ford Contour petrol ‘99

360North

  • Новак
  • *
  • Публикации: 19
  • KIA Cee'd 1.4 CVVT 2008
Re: G4FA (1.4i) реглаж на клапани
« Отговор #9 -: Юли 21, 2020, 11:33:15 am »
Колеги, смених веригата (комплект с обтегачите), и разбира се въпросното почукване си остана  8-) Така или иначе, веригата беше леко разширена и след смяната двигателят е още по-тих в idle режим, но почукването на около 2000 RPM и загрял двигател си остана (на студено не го прави). Намерих видео с абсолютно същия звук при същите обороти: https://www.youtube.com/watch?v=BNDJw9Val-Q

Edit: Мисля, че е точно същото: https://www.youtube.com/watch?v=806MP_wDYZs
« Последна редакция: Юли 21, 2020, 06:41:27 pm от 360North »

Ronin

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 331
  • Kia Ceed 1.4 Hundai Galloper 2.5 TDI Kawasaki 650
Re: G4FA (1.4i) реглаж на клапани
« Отговор #10 -: Юли 28, 2020, 08:30:55 am »
Тези в клипа с хюндая ,казаха че ще откачват един по един инжекторите ,да видят кога ще се промени звука и съответно се съмняват в луфт или хлабина на буталото,на съответния цилиндър.

Изпратено от моят Redmi Note 8T с помощта на Tapatalk

360North

  • Новак
  • *
  • Публикации: 19
  • KIA Cee'd 1.4 CVVT 2008
Re: G4FA (1.4i) реглаж на клапани
« Отговор #11 -: Юли 29, 2020, 02:28:24 pm »
Да, разбирам го какво казва, за добро или лошо при мен този шум е по-слаб и само в движение - все пак ще тествам. Не разбирам много от механика и двигатели, но ако има луфт/хлабина на буталото, това няма ли да се изрази в разход на масло и по-ниска мощност. Четох, че има и някакъв "топлинен щит" , който също можел да създава подобен шум - явно ще трябва изключвам нещата едно по едно и да го проследя по някакъв начин.

Ronin

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 331
  • Kia Ceed 1.4 Hundai Galloper 2.5 TDI Kawasaki 650
Re: G4FA (1.4i) реглаж на клапани
« Отговор #12 -: Юли 30, 2020, 08:37:04 am »
Ако има луфт в болта,ще си чука и няма да има никаква разлика в разход на масло и гориво от нормалното.

Изпратено от моят Redmi Note 8T с помощта на Tapatalk


heiliger

  • Новак
  • *
  • Публикации: 32
Re: G4FA (1.4i) реглаж на клапани
« Отговор #13 -: Август 07, 2020, 04:26:29 pm »
Някой колега може ли да даде координати на някой сервиз за реглаж на клапани (и евентуално цена).За София.