Автор Тема: Киа Сийд 2009, въпроси от новак.  (Прочетена 6051 пъти)

alpinab

  • Новак
  • *
  • Публикации: 5
Киа Сийд 2009, въпроси от новак.
« -: Април 07, 2019, 08:08:24 am »
Здравейте колеги,

За добро или лошо придобихме  Киа Сийд 1ва генерация  в семейството и като новак  с тази марка ми изникват логичните въпроси.

Колата е с мотор 1.6 бензин 126к.с. автоматик  (май  4 скоростен).

Най-много ме вълнува,  интервала за обслужване на автоматика и дали има нещо капризно. Какво масло се слага, предполагам само оригинално или?

Имаме ли  препоръчани  сервизи за гр. София, на които може да се доверим (в други  форумни автомобилни общества си имаме такива).

Ако някой  мисли, че има нещо по-специфично на тази кола като първоначално обслужване моля да сподели.

Иначе за краткото ми пробно шофиране съм  впечатлен позитивно. Автомата превключва доста мазно, колата вози доста меко за класа си, дори с оригиналните 17ски  джанти. Мотора няма паразитни шумове. %)

stanketo

  • Новак
  • *
  • Публикации: 17
Re: Киа Сийд 2009, въпроси от новак.
« Отговор #1 -: Май 03, 2019, 06:35:48 pm »
Здрасти колега и честита придобивка! Миналата година по това време и аз се сдобих с абсолютно същата. Много съм доволен от автомата, единствения му недостатък е че е само 4 степенен и на дълъг и хубав път (магистрала) след 130 км/ч вече се усеща липсата на по-висока предавка и разхода на гориво се качва драстично. Но като цяло всичко е чудесно. Колата я взех от първи собственик на реални 200 000 км, човека си е водил пълна документация какво и кога е сменявано, както гаранционно, така и извънгаранционно, беше сменявал маслото на скоростите редовно по каталог и в оторизиран сервиз, но аз го смених веднага щом я взех, за да знам че всичко е наред и ми е ново. Човека, който ми обслужва колата, му имам пълно доверие и нямам представа каква марка и тип сложи. Маслото на мотора по каталог на 1.4 и 1.6 двигателите го дават 5w20, аз съм с 5w30 синтетика, мисля че е кастрол, колата за 8 000км според мой наблюдения не е изгорила дори и 50 грама от него. Маслото на скоростите ми казаха че се сменява на всяко трето сменяване на маслото на двигателя, тоест на 3 години или на макс до 50 000км. За марките и типа не мога кажа, при мен всичко е перфектно. Не съм я карал толкова много, но съм много доволен за времето, в което я имам. Изминал съм 8000 км, предимно да си върша работа по града и по почивки насам натам, доволен съм във всяко едно отношение. Освен редовните неща като крушки и подобни консумативи съм сменил само един датчик на коляновия вал, че няколко дни ми гаснеше и губеше обороти от него, 40 лева е нов и заспа. Единственото, което е недостатък е четирите предавки. След 3 засичания на разхода установих, че на дълъг път е най-икономична със скорост до 110 км/ч при точно 3000 оборота. С постоянна такава скорост, 4 човека и багаж - 6.1 - 6.2 на 100 бензин до морето. Покарах я известно време със 150-160 - даде ми някъде 10-10.5 на 100, направо ми строши джоба. При теб може и да е по-висок разхода, че си със 17ки (явно си TX оборудване), аз съм със оригинални 16ки, но класа на моя е ЕХ.
Успехи и безаварийно шофиране ;)

alpinab

  • Новак
  • *
  • Публикации: 5
Re: Киа Сийд 2009, въпроси от новак.
« Отговор #2 -: Май 07, 2019, 08:52:39 am »
Благодаря колега,

За автоматика се оправих сам с процедурата: Flush/Опресняване на маслото. От направеното проучване Valvoline ATF  е добро масло и дори Американците използват и препоръчват такова на подобни коли(Хюндай, Киа). Сега дали нашето АТФ в ЕУ и тяхното АТФ е едно и също е друг въпрос, който няма да зачесвам. Само ще споделя малко факти:

1. Киа БГ(София) ми искат 183лв. (с ТО 20%) за процедурата по опресняване. Като заявяват,че е пълна подмяна с калкулирано масло 4 литра в офертата. По  книжка тази кола събира 6.8 литра. Демек нямат машина и карат по практиката каквото изтече, доливат същото количество и айде бегай.

2. Гемини4. Оферта с машина за пълна подмяна 7литра масло + труд = точно 480лв. Хора вие много сте се объркАли за парите!!! 

3. Аз, след поне 20 клипчета от чужди форуми, и мнения главни по Щатите, реших сам да си направя опресняването, което дори и е по-лесно от смяна двигателно масло. Намерих си АТФто за 19лв. литъра.

Изтече точно 2.8литра. Заредих точно толко. Автомата, започна по меко да превключва веднага и стана някак си по рязък. От няколко места дочух, че при тази процедура се кара 1000-1500 км и пак  се прави флъша.

Само за инфо на колегите, че в този сайт: www.ato24.de (има фейсбук група, която поръчва регулярно оттам), се предлага Mitsubishi Diamond SP-3 масло. Води се оригинал за тази кутия. На мен просто, не ми се чакаше и а Валволина не е с лоши коментари по форумите.

Обща цена DYI Flush, който си направих  няма и 100лв. Като имам масло за още една частична подмяна.




stanketo

  • Новак
  • *
  • Публикации: 17
Re: Киа Сийд 2009, въпроси от новак.
« Отговор #3 -: Май 09, 2019, 09:59:18 am »
Чудесно звучи, направо си свършил работа за без пари.
И аз при мен забелязах, че започна да превключва по "мазно" и рязко без колебания.
Това за Mitsubishi Diamond SP-3 маслото ще си го отбележа за следващата смяна да си поръчам такова, благодаря за идеята.
Те тея автомати са железни направо, сигурно ще ни надживеят :D

dynamix

  • Новак
  • *
  • Публикации: 39
Re: Киа Сийд 2009, въпроси от новак.
« Отговор #4 -: Май 15, 2019, 12:27:04 pm »
Здравейте колеги!

Аз също съм от скоро с АТ на 2008 Kia proceed 1.6 CRDi и бих искал да сменя маслото на кутията за да ми е мирна главата (в сервизното обслужване никъде не е опоменато специално кога последно е правена подобна интервенция).
Попрочетох и аз във интернет за тази операция, реално хората са разделени на 2 лагера - такива, които препоръчват само обновяване на маслото, което изтече през пробката и такива, които смятат че подобна процедура е безмислена тъй като в момента на смесване старо-ново масло, прясната смазочна течност реално си губи качествата, препоръчвайки машинна смяна на всичко и промивка. Виждам, че alpinab се е похвалил със подобрение работата на скоростната след опресняване, та се чудя дали да правя половинчати работи или да изсипя торбата с пари за цялостно машинно сменяне.

Друг въпрос, който ме гложди е разхода на гориво в града. Да, AT е нормално да е поне литър и нещо отгоре на ръчка, също така градското което всекидневно се минава сутрин и вечер от офиса до дома е доста натоварено, но под 10.5/100 трудно пада по борд компютър дори без допълнителна консумация като климатроник, подгрев на седалки и т.н. Уж 1.6 дизела (115 коня) го дават доста икономичен мотор и ми е малко странно кола тежаща под 1.4 тона да вади подобен разход (при тръгване моментните показания са почти винаги 20л+/100 по борд), а автомобила не се кара състезателно. В същото време Honda CR-V 2.2 i-CTDI (140 коня) ръчка, която тежи над 1.6 тона по съшия маршрут и време от деня не качва над 9/100 с пуснат климатроник. Трябва да си направя замерване пълно-пълно и да видя дали компютъра не е полудял, но как стои при вас въпроса с 4 скоростния автомат на Киа пък било то и на бензин?
2008 Kia pro_ceed 1.6 CRDi AT
2020 Kia Sportage 1.6 T-GDI AT AWD

stanketo

  • Новак
  • *
  • Публикации: 17
Re: Киа Сийд 2009, въпроси от новак.
« Отговор #5 -: Юни 19, 2019, 09:35:13 am »
Човека който е внесъл моята и от когото всъщност я купих, я е имал за около 3-4 месеца и я е карал 10-тина пъти за това време, но я е карал душманската с педала на газта до ламарината. Разправяше ми че градско не му е падала под 12, а извънградско му е държала около 10. След като я купих ми отне около месец каране за да може бордовия компютър да се "пренастрои" и да започне да отчита спрямо моето каране. От 12.5 първо паднах на 10.8, после на 9.6 и накрая започна да показва между 8.2 и 8.6. И това според компютъра се води комбиниран разход, няма отделно засичане за градско и извънградско. Аз  сам си я засякох колко ми харчи извънградско. Моментния не го гледам никога, той винаги ми показва между 10 и 20, не знам защо. Гледам средния (AVG) или си я държа да ми показва колко км пробег ми остават с текущия резервоар. Интересно ми е на какъв принцип засича разхода, тъй като когато карам в града и показва да речем 480км оставащ пробег с текущия резервоар, качвам се на магистралата и след изминати 30км път все още ми показва че ми остават 480км.  :o  А при теб с нафтата би трябвало да харчи по-малко. Засечи си го на резервоар, не го гледай тоя компютър, това аз го позлвам само ориентировъчно да знам горе долу какво се случва.

dynamix

  • Новак
  • *
  • Публикации: 39
Re: Киа Сийд 2009, въпроси от новак.
« Отговор #6 -: Юни 21, 2019, 03:29:04 pm »
На мен AVG на борда зимата в студеното държеше на 10.5, сега в топлото падна м/у 9 и 9.5, което пак ми се струва много за този двигател пък било то и с автомат.
Прави ми впечатление, че ако се изкара на околовръстното примерно, равен и хубав път без светофари и колата включи на 4та предавка с равномерна скорост 80на км/ч моментния разход е наистина мн добре 4-5-5.5 л/100 че дори и надолу. В градски старт-стоп трафик по светофарите обаче (предимно така се кара моят про_сийд) на 1ва и 2ра предавка разхода е умопомрачителен дори с галене на педала на газта.

Горните ставки са само от софийско градско шофиране, тъй като Киата се кара предимно и основно тук. За извън града имаме по-голяма кола но поне по борд компютър тя не лапа толкова.
2008 Kia pro_ceed 1.6 CRDi AT
2020 Kia Sportage 1.6 T-GDI AT AWD

alpinab

  • Новак
  • *
  • Публикации: 5
Re: Киа Сийд 2009, въпроси от новак.
« Отговор #7 -: Юли 08, 2019, 08:12:55 am »
Вчера замерих пълно-пълно нашата. 12 литра на 100. Струва ми се нереално много.

Колеги вашите колко дават само на градско, предимно къси отсечки.

ktasimir77

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 89
Re: Киа Сийд 2009, въпроси от новак.
« Отговор #8 -: Юли 08, 2019, 09:56:38 am »
Моята е около 8, но е 1.4 ръчка, та не е много коректно да я сравнявам с твоята.

dynamix

  • Новак
  • *
  • Публикации: 39
Re: Киа Сийд 2009, въпроси от новак.
« Отговор #9 -: Юли 08, 2019, 03:01:42 pm »
ktasimir77, с автомат ли си или ръчка?

До колкото виждам и съм чел, 4-скоростния автомат трудно ще ти даде добра икономия в града (особено София в час пик), тъй като рядко вскючва 3та, за 4та да не говорим.
От друга страна има градско и градско...аз пътувам всеки ден по Костантин Величков в голямото мазало, така че положението определено ще е друго маршрута до работа беше главно околовръстен път или България примерно.

@alpnab - предполагам за бензинка е нормално 12/100 в града след като моя дизел варира м/у 9 и 10.5 в зависимост от сезона.
2008 Kia pro_ceed 1.6 CRDi AT
2020 Kia Sportage 1.6 T-GDI AT AWD

ktasimir77

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 89
Re: Киа Сийд 2009, въпроси от новак.
« Отговор #10 -: Юли 08, 2019, 03:34:10 pm »
ktasimir77, с автомат ли си или ръчка?

Ръчка съм писал.

alpinab

  • Новак
  • *
  • Публикации: 5
Re: Киа Сийд 2009, въпроси от новак.
« Отговор #11 -: Юли 16, 2019, 10:56:07 am »
По каталог и дават на 1.6 4АТ  8 и нещо. Някъде го намирам 8.3 , на други места 8.9

12 не е реален разход мисля аз. Чудя се в каква насока да потърся евентуалните причини. Сещам се за свещи  на първо време. Катализатор едва ли ще е, защото колата не е на много километри. 

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1316
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: Киа Сийд 2009, въпроси от новак.
« Отговор #12 -: Юли 16, 2019, 11:04:09 am »
Според мен нищо и няма на колата. Разход от 12/100 в София, на къси отсечки и ако е в задръстванията сутрин и вечер е съвсем нормално.
И моята си харчи 10-11 в подобни условия (моята е ръчка обаче).
Карай си колата и не гледай каталожните разходи. Замерванията там се правят в условия, които нямат нищо общо с трафика в София.

tuning7350

  • Новак
  • *
  • Публикации: 12
Re: Киа Сийд 2009, въпроси от новак.
« Отговор #13 -: Юли 30, 2019, 01:47:15 pm »
Благодаря колега,

За автоматика се оправих сам с процедурата: Flush/Опресняване на маслото. От направеното проучване Valvoline ATF  е добро масло и дори Американците използват и препоръчват такова на подобни коли(Хюндай, Киа). Сега дали нашето АТФ в ЕУ и тяхното АТФ е едно и също е друг въпрос, който няма да зачесвам. Само ще споделя малко факти:

1. Киа БГ(София) ми искат 183лв. (с ТО 20%) за процедурата по опресняване. Като заявяват,че е пълна подмяна с калкулирано масло 4 литра в офертата. По  книжка тази кола събира 6.8 литра. Демек нямат машина и карат по практиката каквото изтече, доливат същото количество и айде бегай.

2. Гемини4. Оферта с машина за пълна подмяна 7литра масло + труд = точно 480лв. Хора вие много сте се объркАли за парите!!! 

3. Аз, след поне 20 клипчета от чужди форуми, и мнения главни по Щатите, реших сам да си направя опресняването, което дори и е по-лесно от смяна двигателно масло. Намерих си АТФто за 19лв. литъра.

Изтече точно 2.8литра. Заредих точно толко. Автомата, започна по меко да превключва веднага и стана някак си по рязък. От няколко места дочух, че при тази процедура се кара 1000-1500 км и пак  се прави флъша.

Само за инфо на колегите, че в този сайт: www.ato24.de (има фейсбук група, която поръчва регулярно оттам), се предлага Mitsubishi Diamond SP-3 масло. Води се оригинал за тази кутия. На мен просто, не ми се чакаше и а Валволина не е с лоши коментари по форумите.

Обща цена DYI Flush, който си направих  няма и 100лв. Като имам масло за още една частична подмяна.

Смятам, че да опресниш маслото на автомата с 2,5л. Вместо да го смениш с машина и 70х.км да не се занимаваш с глупости не е редно!!! Ама вие си знаете! В прочем .. какво правиш с филтъра при положение, че единствено опресняваш маслото?

alpinab

  • Новак
  • *
  • Публикации: 5
Re: Киа Сийд 2009, въпроси от новак.
« Отговор #14 -: Август 01, 2019, 09:36:34 am »
Може да споделите  вашето мнение в Киа. Те сигурно все още не знаят, че това е нередно. 
« Последна редакция: Август 01, 2019, 09:50:29 am от alpinab »