Автор Тема: Смяна антена  (Прочетена 1647 пъти)

dynamix

  • Новак
  • *
  • Публикации: 39
Смяна антена
« -: Юни 14, 2019, 12:26:19 pm »
Колеги помагайте!

На някой гамен явно му е пречила мачтата на антената на моя pro_ceed от 2008 и я беше скършил на две. Викам хубаво, отвивам остатъка, купувам нова мачта (евтини са) и завивам - чиста работа. Проблема е че долната част където е винта беше ръждясал и клеясал за пластмасовата основа и гумения ботуш просто се изхлузи от металната част. Пробвах с WD40 и клещи да развъртя, но резултата е че винта остана в основата и се счупи така че вече не се подава над нея. Та лесната подмяна се превърна в сложна и по всичко личи, че ще трябва да сменям цялата антена барабар с основата. Като гледам няма лесен достъп под плафона в купето, така че ще трябва да се откача задната страна на тавана и да се бърка откъм багажника.
Търсих из нета гайд/ръководство стъпка по стъпка как се прави цялата процедура, но намерих само много бейсик обяснения - сваляш тапицерията на тавана, отвиваш гайката на антената и сменяш. Има ли някой, който е правил подобна интервенция да даде повече детайли - какво се развива за да се отвори задната част на тавана, къде да се внимава за щипките, има ли plug-in куплунг или се реже стария кабел и се снажда новия?
Малко ме е страх да го правя сам това че ако си начупя щипките после тапицерията ще ми висне на главата...съвети и препоръки приемам всякакви, дори за сервиз където са опитни и ще се справят квалитетно.



2008 Kia pro_ceed 1.6 CRDi AT
2020 Kia Sportage 1.6 T-GDI AT AWD

justalittlesign

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 696
  • Kia Sportage 1.6,180, МHEV, EX
Re: Смяна антена
« Отговор #1 -: Юни 18, 2019, 12:57:03 am »

stanketo

  • Новак
  • *
  • Публикации: 17
Re: Смяна антена
« Отговор #2 -: Юни 19, 2019, 09:42:38 am »
О, аз си реших моя проблем с това https://www.aliexpress.com/item/SD-1pcs-Car-Truck-Van-Roof-Shark-Fin-Antenna-Radio-Signal-Aerial-Universal-For-BMW-Honda/32498351004.html
Само че при теб винта е останал вътре, това вече си е затруднение. Ако успееш да го извадиш можеш да го захлупиш с тази и приключваш проблема без да разглобяваш. И антената си работи, хващам всички станции без грижи.

dynamix

  • Новак
  • *
  • Публикации: 39
Re: Смяна антена
« Отговор #3 -: Юни 21, 2019, 10:57:55 am »
bbbsser и stanketo - благодаря за отговорите! По едно време мислех, че съм прокажен или нещо подобно, тъй като се очертаваше 4та поредна тема, която затапвам с мой коментар/въпрос и тя умира в небитието crazy

Иначе съм гледал тази схема, но както писах всички подобни инструкции са прекалено общи, трябва ми нещо по-подробно, стъпка по стъпка, че ме е страх да не си начупя щипките по тавана (къде точно се намират) и той да увисне на главата ми.

Относно shark's fin антената - оглеждах и подобни варианти, но както stanketo е писал, винта остана в основата и не се подава въобще, следователно няма как да го изтегля, плюс така е корозирал че мн ме съмнява дори и да се показваше да можех да го развия. Минават ми през главата и варианти да го разпробия с тънка бургия и евентуално да навия винта на shark's fin-а директно в него, но не знам дали няма да се оака още повече положението.
М/у др. как ти е обхвата на радиото с тази перка на акула? На повечето места където четох мнения за китайките от алиекспрес хората се оплакваха от осезаемо по-лош обхват от колкото със старата оригинална антена.


пс. хаха мн яко като напишеш шарк и ти излиза с емот в мнението  ;D
« Последна редакция: Юни 21, 2019, 10:59:29 am от dynamix »
2008 Kia pro_ceed 1.6 CRDi AT
2020 Kia Sportage 1.6 T-GDI AT AWD

stanketo

  • Новак
  • *
  • Публикации: 17
Re: Смяна антена
« Отговор #4 -: Юни 21, 2019, 09:47:36 pm »
Да ти кажа честно май е малко по зле от оригиналната, но повечето станции от популярните ги хваща без грижи. Аз си слушам дори извън София без да ми прекъсва. Според мен въпрос на късмет от тея китайските. Аз поръчах точно тази към която дадох линка и съм доволен.