Автор Тема: Kia Sorento 2003 2.5 дизел - проблем при старт!  (Прочетена 9642 пъти)

georgi1712

  • Новак
  • *
  • Публикации: 5
Kia Sorento 2003 2.5 дизел - проблем при старт!
« -: Октомври 07, 2022, 03:59:03 pm »
Здравейте колеги,

Имам Киа Соренто 2003 2.5 дизел автоматик. Последните 3 години имам доста проблеми със запалването на колата през зимните месеци. Водих я на сервизи, сменят неща и като стане по-студено пак започва да прави проблем.

Проблема:

При опит за старт на колата, само върти и самото запалване не се случва. В много редки случай след известна доза въртене едвам едвам запалва. След като се покара малко, запалването веднага след това се случва моментално.

Това се случва само зимата и при падане на температурите, за тази година се случи за 1 път при -1 вечерта, на другият ден не запали. Цяла седмица опитвах да я стартирам, но без успех докато точно преди да викам репатрак успях да я запаля.

На диагностика нищо не показва, сменяни са:

Свещи - преди година
Дюза - рециклирана преди 3 години
Датчика на помпата и Дебитомера уж са почистени и в изправност според последния сервиз на който бях.

Реално всички вдигат ръце и се чудят какво може да е.

Ще съм благодарен на всякакъв съвет по темата, а ако можете да предложите сервиз в София от който сте доволни и смятате че бих могли да открият проблема, ще съм благодарен.

Поздрави!
« Последна редакция: Октомври 07, 2022, 04:02:00 pm от georgi1712 »

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1323
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: Kia Sorento 2003 2.5 дизел - проблем при старт!
« Отговор #1 -: Октомври 08, 2022, 08:40:50 pm »
Здравей, със сервиз не мога да помогна - аз гледам да си решавам проблемите сам. До колкото разбирам колата има проблем със запалването на студено.
Почни от най-лесното : подгревните свещи. Разбирам, че са сменени преди година, но нищо не пречи да ги провериш дали реално се подава напрежение към тях и съответно дали греят. Имам предвид, че може те да са нови и здрави, но компа да не ги включва. Можеш да пробваш вечер когато е тъмно или ако е в подземен гараж и пак е на тъмно следното:

- отваряш вратата и влизаш
- оставяш отворено за да свети плафона на тавана
- даваш на контакт (без да въртиш на стартер)
- наблюдаваш дали ще намалее светлината на плафона (тоест има голяма консумация на ток от свещите)
- наблюдаваш и дали след време (най-много минута) като се изключат (свещите) ще почне да свети пак по-силно плафонът (би трябвало дори ако е тихо в този момент да чуеш и реле да изщрака)


ПС: добавям разяснения
« Последна редакция: Октомври 11, 2022, 11:19:22 pm от rmk »

georgi1712

  • Новак
  • *
  • Публикации: 5
Re: Kia Sorento 2003 2.5 дизел - проблем при старт!
« Отговор #2 -: Октомври 11, 2022, 08:24:15 pm »
Благодаря за отговора.

Тествах го. Плафона свети силно при контакт, при завъртане светлината намалява драстично(запалване не се случва), при спиране на опита за запалване се връща нормалната светлина.

Това значи ли, че свещите са окей?

Относно проблема, колата го прави като стане студено, но след като се случи, дори при 25 градуса не иска да запали.

Опитахме със старт-спрей и това не помогна(при него пише, че помага при студен двигател или недостатъчна мощност на акумолатор/свещи).

Всеки допълнителен съвет или идея са добре дошли.

Спортидж2005

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 199
Re: Kia Sorento 2003 2.5 дизел - проблем при старт!
« Отговор #3 -: Октомври 11, 2022, 09:55:40 pm »
Не го правиш правилно, естествено че при завъртане ще намалее светлината, нали се натоварва акумулатора от стартера и двигателя. Трябва да пуснеш плафона при изключено положение на ключа и да наблюдаваш дали ще намалее светлината при даване само на контакт(а не да въртиш двигателя)

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1323
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: Kia Sorento 2003 2.5 дизел - проблем при старт!
« Отговор #4 -: Октомври 11, 2022, 11:15:28 pm »
...
Относно проблема, колата го прави като стане студено, но след като се случи, дори при 25 градуса не иска да запали.
...
След това доуточнение аз го разбирам, че непаленето не е свързано със студа, както писа в началото, а по-скоро само от време на време пали.
Най-вероятно има някакъв електрически проблем, прекъснат кабел или студени спойки в компа...

Иначе, както ти е писал колегата "Спортидж2005" си провел теста неправилно - не е трябвало да въртиш на стартер.
Направи само това, което съм написал (не повече, не по-малко).

hristian37

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 170
  • Гр. София, кара Sorento 2006, 2.5 CRDI, AT
Re: Kia Sorento 2003 2.5 дизел - проблем при старт!
« Отговор #5 -: Октомври 13, 2022, 10:55:40 pm »
Колега, с подгревните свещи - първо махни им шината и ги замери на съпротивление с мултицет - трябва да са еднакви. След което върни шината и закачи една пробна лампа и виж дали свети. Дори ако запали, трябва още 30 сек да свети. Намери си и диагностика - Делфито, последна версия на софта върши работа- виж преди да запалиш температурата на антифриза както и тази на въздуха (дебитомера). Ако са ок, продължи да гледаш в диагностиката - имаш реално налягане на рейла, както и целево, като въртиш - трябва да са еднакви. Струва ми се, че проблемът ти е дюза, а тя може да се хване само с теста с колбите (или спринцовките - в ютуба има как става).
P.S. във фейса непрекъснато текат реклами за колби за тестване със специалните щуцери, около 70 лв. - прецени си, но диагностиката не може да хване връщаща много дюза, следствие на което не можеш да постигнеш целевото налягане в рейла и да запали. На студено нафтата е по- гъста и обратната нафта е повече.
Кара Киа Соренто 2006, дизел