Автор Тема: Некоректна обява Kia Ceed 1.6 CRDi  (Прочетена 17136 пъти)

hawkeye50

  • Новак
  • *
  • Публикации: 2
Некоректна обява Kia Ceed 1.6 CRDi
« -: Юли 24, 2023, 03:10:23 pm »
Здравейте,

Отварям тази тема, защото аз съм намирал много информация по форуми при покупка на автомобили, което ми е помогнало да не се подведа. Надявам се, че тази тема ще е от полза на някой да направи информиран избор.

В търсене да закупя автомобил, попадах на следната обява:
https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cgi?act=4&adv=11644659829599898&slink=t64cpc

Както ще видите в самата обява, всичко изглежда супер - един собственик, пълна сервизна история, изрядна кола, всичко платено. Обадих се на продавача и говорихме повече от час. Впечатленията ми от самия човек, доколкото може да се придобие представа по телефона, бяха много добри и говорихме за доста неща. Тъй като имах съвсем сериозен интерес да закупя автомобила му предположих да направим бърз оглед и дори да му дам капаро. Той ми каза, че има ангажименти и му предстои пътуване, поради което се уговорихме да се видим повече от седмица по-късно, евентуално да видя колата и да я купя. Казах му, че същевременно няма да търся други коли.

Няколко неща, които разбрах в разговора по телефона:
- Застраховката ГО и Каско са на вноски и такава предстои, а не са платени изцяло, както пише в обявата.
- Колата няма зимни гуми, както е написано. Според продавача, това е защото едната от зимните гуми се е спукала. Лично за мен това е странно обяснение, но както и да е.

Тъй като горните неща не са нищо фатално и много хора вероятно напудрят обявите си така, това не промени мнението ми, че бих желал да закупя колата, ако тя действително е от първи собственик и с пълна история.

Нещо обаче ми подсказваше, че тази обява звучи прекалено добре. Особено се засили съмнението ми, след като за гумите и застраховквите вече знаех, че фактите са други. Тъй като нямаше как да огледам колата поне до седмица по-късно, някакси ми хрумна да кликна върху телефона на продавача в обявата и да направя търсене с Google. Излязоха ми регистрации с този телефон в различни форуми, като най-често човекът ползва един и същ псевдоним - "taipan". Намерих негова тема и във форумът тук:
http://www.kia-bg.com/smf/index.php?topic=4764.0

Темата е от 2018, когато се оказва, че човекът е закупил въпросния автомобил. В темата можем да прочетем следното:
"Никога не съм имал Киа, а и технически не съм грамотен по автомобилите."

Оказва се, че човекът, който твърди, че е първи собственик на Киа от 2009, не е имал Киа автомобил до 2018 година. В темата става ясно, че колата всъщност е 2008 година, което е бял кахър. Важното в случая е, че човекът не е първи собственик, а е закупил тази кола, когато е била на 10 години и 159 хил.км.

И тъй като той твърди, че е поръчвал колата сам от магазина и винаги е обслужвана/ремонтирана само в Киа сервизи, може да погледнете и следния му пост от форума:
http://www.kia-bg.com/smf/index.php/topic,4082.msg44825.html#msg44825

Постът е от 2019 година, когато кола е била закарана в сервиз, който няма нищо общо с Киа. Ставало е въпрос за смяна на гарнитура на клапаните, в последствие капакът на клапаните е бил счупен. Но това са само подробности.

На следващия ден звънях на продавача, но той не ми вдигна. Тъй като уж се бяхме уговорили за оглед седмица по-късно, исках да изясним нещата и му писах във вайбър. Дадох му линк към форума и му казах директно, че знам, че той не е първи собственик. Няма да преразказвам всичко казано от него, но той по никакъв начин не отрече, че този профил и тази тема във форума са негови. Единствено изписа доста редове как можел да докаже, че е първи собственик със сервизната история и "документи". Тъй като аз съм закупувал нов автомобил ми е пределно ясно, че въпросната сервизна история доказва нещо само и единствено, ако гаранцията на колата все още важи. Дори и някой да твърди, че има "пълна" сервизна история, само защото обслужва 10-15 годишна кола в официален сервиз и това се вписва в книжката, нищо не пречи по тази кола да са правени ремонти във всякакви други сервизи. Причината е, че колата така или иначе вече не е в гаранция и на официалния сервиз не му дреме кой, какво и къде прави по нея. Точно поради тази причина не е изобщо редно да казваш, че си първи собственик, когато не си. Защото и самият продавач, колкото и да са го убеждавали 2018 година, че колата е с пълна история, няма как да знае дали някой е правил нещо по нея в друг сервиз. Това може да го знае само истинският първи собственик, ако въобще е купена директно от него.

Искам да отбележа, че в последния ни разговор посъвествах продавача да коригира обявата, тъй като очевидно не е първи собственик. Вече минаха около 4-5 дни и обявата си стои така, вероятно няма никакво намерение да го направи и за това реших да пусна тази тема.

Що се касае до техническото състояние на колата - нямам никаква представа какво е то. Както казах и на самият продавач, нямам никакъв интерес да закупя колата предвид, че половината от написаното в обявата не е вярно и най-вече заблудата, че купуваш кола от първи собственик с напълно ясна история. Надявам се, че темата ще е от полза на някой, ако попадне на тази обява и търси повече информация.

Бат Герги

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 163
  • Kia ceed jd 1.6 crdi
Re: Некоректна обява Kia Ceed 1.6 CRDi
« Отговор #1 -: Юли 24, 2023, 10:39:40 pm »
Оле майко Ти  си голям дедектив  добре че не търсиш кола за 20 Хил или повече, че кой знае какви компромати  ще извадиш за продавача  :-* . Но си прав всеки иска да има кола  за която да знае какво е правено по нея и какво трябва да се направи не да е замаскирано и да се чудиш и да пишеш после по форумите това и онова не работи.
« Последна редакция: Юли 24, 2023, 11:04:59 pm от Бат Герги »

hawkeye50

  • Новак
  • *
  • Публикации: 2
Re: Некоректна обява Kia Ceed 1.6 CRDi
« Отговор #2 -: Юли 25, 2023, 07:11:58 am »
Ами не бих вадил компромати, нарочно и не пуснах телефонния му номер директно в темата. Пуснах линк към обявата, за да може всеки да види това след бърз поглед във форума. Ако обявата бъде поправена или изтрита, то тук не се съдържа никаква лична информация за никой, освен за некоректната обява.

Точно за това говорим, да знаем какво купуваме. Ако такива неща просто ги подминаваме, всеки може да пише, че е първи собственик и няма как да отсееш истинските от фалшите обяви. В крайна сметка никой няма да пита колко собственика е имала колата - естествено, че е голям плюс ако я имаш от нова, но и да не е така, пак ще я продадеш ако е читава и си заслужава парите. Няма значение дали даваш 5, 10, 20 или 30 хиляди, въпроса е да знаеш за какво ги даваш.