Автор Тема: Новозакупена Киа Соренто и вече проблем...........  (Прочетена 11577 пъти)

hristian37

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 170
  • Гр. София, кара Sorento 2006, 2.5 CRDI, AT
Здравейте колеги. От вчера съм собственик на Киа Соренто, 2006г. 2.5 дизел,  автоматични скорости. Със съпругата  ми от доста време харесваме точно този автомобил и накрая го имаме. Преди да я вземем я тествахме на черен  път - никакви проблеми. Обаче, вчера, след регистрацията в КАТ си тръгнахме, леко карах и вървеше, но по едно време натиснах повече и се появи едно яко чукане, При отворен прозорец го чувам отпред, но децата казаха, че е отзад. Това става само като дадеш повече газ. Днес легнах под колата, проверих маслото в раздатката, предния и задния диференциали - има (скоро ще ги сменя). След това включих бавните - чука още по яко - направо се уплаших....Предполагам проблема е в задния диференциал или раздатката. Дайте съвет. Също така проверих и карданите и каретата с щанга - не мърдат. От това където изчетох - колата главно върви на задно и когато "прецени" си включва предното. Има на таблото зелена лампа с диференциалите и раздатката, която свети само като паля в началото. Ако някой е имал подобен проблем ще се радвам ако го сподели. Иначе колата и возията ми харесват, точно това което исках. За съжалени след това чукане, настроените за новата кола изчезна, но все още съм оптимист.
Поздрави bye
Кара Киа Соренто 2006, дизел

hristian37

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 170
  • Гр. София, кара Sorento 2006, 2.5 CRDI, AT
Re: Новозакупена Киа Соренто и вече проблем...........
« Отговор #1 -: Октомври 04, 2019, 09:09:18 pm »
Оптимизмът ме напуска - писах и в оффроуд форума - там са категорични, че е веригата на раздатката, която струва 700+ лева. Някой сменял ли е тази верига и от къде я е купил?
Кара Киа Соренто 2006, дизел

marinrr

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 67
Re: Новозакупена Киа Соренто и вече проблем...........
« Отговор #2 -: Октомври 05, 2019, 07:41:36 am »
Първо честито!
Не се отчайвай, Сорентото е евтино за поддръжка.
В Офроуд форума ти посочиха гуруто на Киите, звънни му и се разберете.
Не, че нещо съм правил по мойта, но за обслужване ходя и аз при Соти.

Изпратено от моят BAH-W09 с помощта на Tapatalk

Марин Райковски

ilinchov

  • Новак
  • *
  • Публикации: 42
  • ilinchov
Re: Новозакупена Киа Соренто и вече проблем...........
« Отговор #3 -: Октомври 08, 2019, 09:13:45 am »
Здрасти и честита придобивка. И аз съм на мнение, че е веригата на раздатката. Потърси във форума за този проблем има писано. И аз минах по този ред с веригата, намерих я в Ebay за около 250лв с доставка.
Sorento, 2500crdi, 2003г., автомат

hristian37

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 170
  • Гр. София, кара Sorento 2006, 2.5 CRDI, AT
Re: Новозакупена Киа Соренто и вече проблем...........
« Отговор #4 -: Октомври 08, 2019, 08:01:04 pm »
Тя е - в офроуд форума ми написаха да махна бушона за компа на раздатката и чукането спря. Тука е много скъпа с отстъпка - малко над 500 лв. За втора ръка раздатка искат 550 - 600 лв. В ибей е около 130$  с доставката, в али експрес, пак толкова - поръчах си от ибея. Мисля да си я сменя сам, дано успея - доста видео изгледах и нищо сложно не видях. Ще се постарая и за снимков материал, само да дойде веригата. Интересно ми е колко кара тази верига???
Да питам нещо друго - отдясно на копчето за аварийните има копче с чистачка и някакво ниво - за какво е? Натисках го, светва, чува се около таблото някакво реле, но нищо не става?
И третото нещо, което още не съм оправил и ще се радвам за насоки - не ми свири клаксонът. От копчето на дистанционното свири. Свалих ербега (мислех, че го няма, но е там и работи), замерих с мултицет, дали дава контакт като го натисна - работи. Кабелчето на клаксона го дадох на маса - не свири. Помислих си, че е лентовия кабел, но автопилота и ербега работят. Тръгнах да свалям корите около волана, отвих трите болта, дърпах, но не можах да го сваля. Релето и бушона на клаксона работят.......... :o :o :o
Иначе цялото семейство се кефи на колата и е точно това което търсихме. Леко по-леко ще си я стегна, както се е случвало с автомобилите ми до-сега и почти на "майстор" не съм ходил. Чух и мнения от сорта "защо си купи Киа, а не нещо не-ско", но така и беше с предишния ми автомобил - френски...
Поздрави  ;D
« Последна редакция: Октомври 08, 2019, 08:06:37 pm от hristian37 »
Кара Киа Соренто 2006, дизел

ilinchov

  • Новак
  • *
  • Публикации: 42
  • ilinchov
Re: Новозакупена Киа Соренто и вече проблем...........
« Отговор #5 -: Октомври 10, 2019, 08:37:38 pm »
Копчето с чистачката е за размразяване на чистачките.
Sorento, 2500crdi, 2003г., автомат

hristian37

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 170
  • Гр. София, кара Sorento 2006, 2.5 CRDI, AT
Re: Новозакупена Киа Соренто и вече проблем...........
« Отговор #6 -: Октомври 13, 2019, 10:28:48 pm »
Колеги имам нов въпрос :) - предишната ми кола - рено Сценик спираше много добре, сега с Киа-та спирам по - трудно. Днес сменинх всички накладки с ТРВ, трябва им време да улегнат, но спирам по трудно, това нормално ли е ?
Кара Киа Соренто 2006, дизел

dimitrov

  • Новак
  • *
  • Публикации: 22
Re: Новозакупена Киа Соренто и вече проблем...........
« Отговор #7 -: Октомври 14, 2019, 12:15:25 pm »
Реното ще да е по-леко от киата. И аз усещам разлика при спиране между киата и шкода фабия. Ама колко тежи едната и колко другата. Нормално е  :-*

hristian37

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 170
  • Гр. София, кара Sorento 2006, 2.5 CRDI, AT
Re: Новозакупена Киа Соренто и вече проблем...........
« Отговор #8 -: Октомври 16, 2019, 08:13:33 pm »
Така, по-обслужих я колата, остана амортесьорите - ще ги сменя. Но пак имам въпрос :) - скъсан е маншона на лявото външно каре (предно) купих го. Как се сменява .... карето вади ли се или цялата полуоска се вади . Ако е цялата как се вади от диференциала????
Кара Киа Соренто 2006, дизел

hristian37

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 170
  • Гр. София, кара Sorento 2006, 2.5 CRDI, AT
Re: Новозакупена Киа Соренто и вече проблем...........
« Отговор #9 -: Октомври 20, 2019, 08:47:57 pm »
Смених 4те амортесьора, сравнително бързо става - за 2 часа. Обаче, маншона........ 6 часа и не можах- гайката на главината се отви лесно, но явно карето е клеясало в главината - скоби за лагери счупи, яко бой... не излезна. Явно по карето има зегерка, тъй като в резервния комплект я има....
Дойде и веригата, другата седмица е неин ред....ако ми останат сили...
Кара Киа Соренто 2006, дизел

332

  • Новак
  • *
  • Публикации: 23
Re: Новозакупена Киа Соренто и вече проблем...........
« Отговор #10 -: Октомври 20, 2019, 09:57:31 pm »
Колега кажи какви амортисьори сложи и на каква цена са. Трябва да сменям задните. Бях се засилил да сменям датчици на карданите ама доставчиците ми посочват едни цени дето ме карат да се усмихвам на щенията им.

Спортидж2005

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 199
Re: Новозакупена Киа Соренто и вече проблем...........
« Отговор #11 -: Октомври 20, 2019, 11:46:19 pm »
Като махнеш маншона, почисти греста и ще видиш зегерката. Без да я махнеш трудно ще излезе

hristian37

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 170
  • Гр. София, кара Sorento 2006, 2.5 CRDI, AT
Re: Новозакупена Киа Соренто и вече проблем...........
« Отговор #12 -: Октомври 21, 2019, 08:01:58 pm »
Колега кажи какви амортисьори сложи и на каква цена са. Трябва да сменям задните. Бях се засилил да сменям датчици на карданите ама доставчиците ми посочват едни цени дето ме карат да се усмихвам на щенията им.

Препоръчаха ми Джапанпартс, 4те с отстъпката 180лв.
След като ги смених, установих, че предните са здрави - Закс, произведени в Кореа, за киа. Задните бяха мъртви. Проблемът, обаче заради който смених амортесьорите си остана - имам чувството, че колата, много странно си мести задния мост. Лежах (много удобно се лежи :) ) под нея, всички щанги са здрави, тампоните им също, но при завой задния мост се държи странно......може да не съм свикнал. Пружините също изглеждат здрави. Окачването на задния мост е същото като на жигула/лада едно време....харесва ми...   
« Последна редакция: Октомври 21, 2019, 08:19:21 pm от hristian37 »
Кара Киа Соренто 2006, дизел

hristian37

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 170
  • Гр. София, кара Sorento 2006, 2.5 CRDI, AT
Re: Новозакупена Киа Соренто и вече проблем...........
« Отговор #13 -: Октомври 21, 2019, 08:21:03 pm »
Като махнеш маншона, почисти греста и ще видиш зегерката. Без да я махнеш трудно ще излезе

Предполагам си прав. Идеята ми беше да сваля полуоската (както на всички коли, които съм имал) и да си работя на менгемето - уви не стана. Дай повече инфо как се маха тази зегерка или ако имаш видео. Полуоската излиза много лесно от диференциала, но от главината не.... Сега след като ми написа, евентуално мога да пробвам да извадя полуоската от диференциала и да се мъча да махам зегерката, като външното каре си остане на главината.   
Кара Киа Соренто 2006, дизел

Спортидж2005

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 199
Re: Новозакупена Киа Соренто и вече проблем...........
« Отговор #14 -: Октомври 21, 2019, 09:59:01 pm »
Всъщност карето трябва да излезе от главината с леко почукване,  явно е клеясала. Аз не ти разбрах въпроса.А зегерката е в самото каре, след като махнеш маншона. Варианта ти наистина е да пробваш външното каре да си остане на място и да действаш от другата страна.
« Последна редакция: Октомври 21, 2019, 10:01:53 pm от Спортидж2005 »