Автор Тема: Оптима или К5 - крушки за къси светлини  (Прочетена 49600 пъти)

Barbyy

  • Новак
  • *
  • Публикации: 2
Оптима или К5 - крушки за къси светлини
« -: Февруари 17, 2021, 12:37:46 pm »
Здравейте,

Имам К5, внос от Корея. Година на производство декември 2015, втечнен нефтен газ. Изгоря ми едната крушка за къси светлини. Крушката е халогенка H7 12 V 55 W. Тъй като този вид крушка не ми е достатъчна като осветление и искам да сложа ЛЕД или ксенон на OSRAM, искам да попитам някой знае ли дали колата ще сработи с оригинал или някакъв вид китайка. И в случай, че сработи какъв модел мога да поръчам?

Благодаря предварително

vess

  • Новак
  • *
  • Публикации: 40
Re: Оптима или К5 - крушки за къси светлини
« Отговор #1 -: Февруари 18, 2021, 09:05:45 am »
Здравей колега,

Виж дали тези теми са ти полезни, относно LED алтернативата:
http://www.kia-bg.com/smf/index.php/topic,5303.msg47702.html#msg47702
http://www.kia-bg.com/smf/index.php/topic,5686.msg47683.html#msg47683

Относно ксенон трябва да правиш по-големи промени по фаровете според мен.

Ако си с прожектори(лупи) предполагам няма да заслепява, каквото и да избереш. Варианта на Осрам, за който съм писал не заслепява изобщо.
Има и китайски модели, които ги водят с много повече лумени от него. Не знам дали наистина е така и ако е така, дали не заслепяват насрещните.

Поздрави

ger4o

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 62
Re: Оптима или К5 - крушки за къси светлини
« Отговор #2 -: Февруари 18, 2021, 09:37:51 am »
Здравей колега,
Относно фаровете първо виж дали рефлекторите са наред ,че на тези коли им е болка.А за крушки всички майстори препоръчван ксенон за фарове с лупа.

Barbyy

  • Новак
  • *
  • Публикации: 2
Re: Оптима или К5 - крушки за къси светлини
« Отговор #3 -: Февруари 23, 2021, 09:39:23 pm »
Добър вечер,

Много благодаря за полезната информация и на двамата.

По принцип най-добрият вариант е колата да си остане с оригиналната крушка. Причините са много. Изчислен е да работи с такава крушка и да свети. Всяка различна крушка може да причини конденз, изгаряне на инсталации, стъкла (капаци). Факт е, че най-добрата светлина е ксеноновата. Обаче не съм чувала добро мнение за китайците, защото се компроментира фарът. А едва ли ще мога да намеря оригинален ксеноноф фар за колата дори и в сервиза на КИА за България. Така, че при смяната на крушките ще обърна внимание и на рефлектора зад лупата дали е матирал. Ако е матирал, каквато и крушка да сложа то няма да свети добре.

Между другото, единствено жълтата светлина е добра в мокро време/ при дъжд. Тук и ЛЕД-а и ксенона губят пред халогена.

Спокойна вечер

vess

  • Новак
  • *
  • Публикации: 40
Re: Оптима или К5 - крушки за къси светлини
« Отговор #4 -: Февруари 24, 2021, 10:17:41 am »
Привет колега,

Наистина ако са се матирали фаровете, каквото и да направиш, няма да има съществен ефект. Другото е при шофиране на мокро, фаровете отвън се покриват с кал и няма добра осветяемост.
За съжаление дори и системите за миене на фаровете не вършат работа на 100%. Иначе за ЛЕД крушките няма изменение на фара. Капакът се затваря съвсем спокойно и има достатъчно обем да се вентилира(поне при мен е така). Иначе като консумация и двете технологии са по-икономични от халогена.
ЛЕД вече измести ксенон при новите автомобили, според мен скоро и при афтърмаркет решенията ще го направи. Има по-евтини алтернативи(китайски) от тези на Осрам и Филипс, които поне като спецификации не остъпват на афтърмаркет ксеноните. Според мен и нещо над 3500 лумена на крушка, ще е супер много и ще заслепява най-вероятно. Заводските ксенони са в този диапазон. Поразгледай и сайтове като Амазон и виж отзиви на клиенти, има и доста снимки.
Успех :)