Автор Тема: Проблем с ламбда сонда  (Прочетена 6173 пъти)

cecobg

  • Новак
  • *
  • Публикации: 25
Проблем с ламбда сонда
« -: Януари 23, 2020, 08:07:04 pm »
Колеги имам проблем с едната ламбда сонда (банка 1 сензор 1,ако трябва да съм точен). Дава грешка слол респонс и на таблото свети чека. Проблема е,че в няколко сервиза гледаха за такава сонда и излиза само някаква универсална която като цяло не е много ОК,а всички останали пише че няма наличност. Споделете къде могат да отстранят този проблем или от къде мога да намеря такава сонода ? Като цяло сервизите в които съм бил,не са били специализирани за Киа.

Plam_69

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 185
  • Sportage lll 2.0 4x4 CRDI AWD
Re: Проблем с ламбда сонда
« Отговор #1 -: Януари 24, 2020, 11:29:29 am »
Що не си попълниш профила за да не ти задаваме въпроси от рода на коя година е колата , какъв е двигателя , кубатура, коне и тем подобни че гледачката я няма тези дни .

justalittlesign

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 696
  • Kia Sportage 1.6,180, МHEV, EX
Re: Проблем с ламбда сонда
« Отговор #2 -: Януари 25, 2020, 10:33:23 am »
80 лв. струва сонда. А диагностиката в КМБ е 60 лв. В КМБ сменях преди месец

cecobg

  • Новак
  • *
  • Публикации: 25
Re: Проблем с ламбда сонда
« Отговор #3 -: Януари 25, 2020, 03:03:48 pm »
Извинявам се, колата е киа спортидж 2,2.7 в6 мотор 2005г

cecobg

  • Новак
  • *
  • Публикации: 25
Re: Проблем с ламбда сонда
« Отговор #4 -: Януари 25, 2020, 03:05:10 pm »
Извинявам се, колата е киа спортидж 2,2.7 в6 мотор 2005г

Колега извинявай ама, какво е КМБ?

Спортидж2005

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 199
Re: Проблем с ламбда сонда
« Отговор #5 -: Януари 25, 2020, 04:10:44 pm »
КИА МОТОРС БЪЛГАРИЯ

cecobg

  • Новак
  • *
  • Публикации: 25
Re: Проблем с ламбда сонда
« Отговор #6 -: Януари 25, 2020, 08:17:32 pm »
Да вкарам малко яснота по проблема. Днес на прибиране от работа колата си вървеше и работеше нормално,но по време на изпреварване натиснах педала до ламарината,върна две предавки и се изфорсира при което усетих доста усезаемо как мотора започна да набира доста неравномерно. След приключване на маневрата и отпускане на газта,колата вдигна 2 предавки и започна да се усеща доста неравномерна работа на мотора дори при съвсем леко поддаване на газ,обърнах я на бензин но проблема си остана,форсирах я няколко пъти но пак нямаше ефект... Около 5км по-късно,когато паркирах пред къщата,колата работеше като на 5 цилиндъра,усещаше се вибрации вътре в купето а отвън се чуваше как мотора неработи равномерно. Загасих я и 5 минути максимум по-късно отново я запалих и колата си работеше нормално,при поддаване на газ също вдигаше нормално обороти. Реших да я закача с ОБД буксата да видя дали има записани грешки (чека на таблото свети постоянно заради грешката от ленива ламбда сонда на банка 1 сензор 1 с код на грешката Р0133,затова ако излизат нови грешки,то няма как да го разбера защото вече си свети),беше записало 2 нови грешки с кодове Р0303 и Р0305,едната е "cylinder 3 Misfire Detected" а другата "cylinder 5 Misfire Detected". След като колата започна да прекъсва при рязко изпреварване на газ,не се оправи при смяна на бензин и след това не се оправи докато не я загасих,макар и за 5 минути само,реших да видя какво ще стане ако направя същото но на бензин,а не на газ. Изкарах я на дълъг участак и и смачках газта поне 3-4 пъти така че да върне 2 предавки,не просто да започне да набира,проблема не се появи,колата ускоряваше нормално,след отпускане на газта качваше 2 предавки и работеше напълно нормално.

Идеите които ми идват са на първо място лоша центровка на газта (между другото,не веднъж ми се е случвало при рязко изпреварване да обръща на бензин,сякаш газта е свършила а аз съм я напълнил преди 50км.). Преди 3 дни я карах на газаджията който монтира АГУ-то на автомобила,закача я на компютъра и т.н. и каза че и да има проблем,не е от газта. Направи и обслужването на 15000км след слагането на уредбата както е по гаранция,смени и филтъра на газта и това беше. На второ място е за смяна на свещи или кабели,предвид новите 2 грешки....

Вие как мислите ?

zmiori

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 218
  • KIA Sportage 2009г. 140 магарета ама газирани.
Re: Проблем с ламбда сонда
« Отговор #7 -: Януари 26, 2020, 07:20:05 pm »
И моята отвреме на време ми записва Р0303 /прекъсване на трети цилиндър.

Имай в предвид че проблемите на бензин се мултиплицират на газ. От там може да ти идва усещането за кофти държане на газ.

На 1800 оборота като съм на ход има едно мигновено прекъсване на бензин почти не се усеща но на газ е доста осезаемо. С едно ELM 327 Периодично проверявам и забърсвам. Ама чека  не ми светва за това,  друга която не светва е от круиз контрола.
Ако можеш помогни и после го хвърли в морето.