Автор Тема: Kia Sportage 2 Air Bag system  (Прочетена 9015 пъти)

User_RR

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 51
Kia Sportage 2 Air Bag system
« -: Декември 28, 2019, 06:10:35 pm »
Здравейте, имам питане отностно SRS системата , при мен светеше на таблото , че има проблем. Днес се сдобих със ОБД скенер (Milennium 90) , който чете SRS и ABS, след ъпдейт разчете и ECU. Имаше три грешки по AIR Bag системата:
1.Страничен преден еърбег на пасажера има високо съпротивление - Грешката е не активна / може да се изтрие;
2.Преден пасажерски сензор грешка при комуникация - Грешката е не активна / може да се изтрие;
3.Преден пасажерски сензор късо към маса - Грешката е активна / не може да се изтрие, код на грешката B1331;
Някой разглобявал ли е случайно за този сензор ? Гледах е около десният фар, дали ще трябва да се смъкне бронята? По схема незна дали е пред радиоатора или зад него. Сензора подлежи ли на ремонт или се търси друг. Може ли тези грешки да се в следствие на удар ?
На картинката двата предни сензора са с позиция 9.
Благодаря!
« Последна редакция: Декември 28, 2019, 06:37:48 pm от User_RR »
KiA Sportage II \/ Renault

zmiori

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 218
  • KIA Sportage 2009г. 140 магарета ама газирани.
Re: Kia Sportage 2 Air Bag system
« Отговор #1 -: Декември 29, 2019, 12:03:29 am »
Не знам до къде си готов да стигнеш самостоятелно, но каквото и да правиш го прави на изключен акумулатор.
Ако можеш помогни и после го хвърли в морето.

Plam_69

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 185
  • Sportage lll 2.0 4x4 CRDI AWD
Re: Kia Sportage 2 Air Bag system
« Отговор #2 -: Декември 30, 2019, 09:35:57 am »
Не подлежи на ремонт . Търси си от морга точно десен, защото имат разлика в закрепването. Много вероятно е да е от удар , за 20 г стаж в тази област не съм срещнал дефектен без удар . Провери буксата и цялостта на сензора , масово от удар се чупят букси и после не се оправят по надлежния ред а се закърпват за момента и след време  се проявяват проблемите .  Сензора е с два кабела и жълт или оранжев , огледай се през бронята да го разпознаеш по цвят и ще прецениш как да го свалиш . Огледай и кабелите му поне докато влязат в по дебел сноп , масово има случаи притиснати и нарушена изолация заради която изгниват след време . Това е основното . Няма проблем с акумулатора достатъчно е да не е на контакт.

User_RR

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 51
Re: Kia Sportage 2 Air Bag system
« Отговор #3 -: Януари 04, 2020, 04:31:40 pm »
Днес отделих малко време да огледам. Датчика (Десният-пасажерски) е закрепен на гредата(рогът) от вътре към двигателят, държат го два болта. Не се налага демонтаж на бронята. Може да се достигне , като се промуши ръка край вентилатора но е доста неудобно и не може дори да се откопчее буксата. По лесен вариант е да се свали кората под двигателят и пред "магарето" се достига. Изглежда като този:
https://www.megaparts.bg/product/105456909
На пръв оглед от горе е здрав както и кабелът, има доста корозия по болтовете му, не успях да извадя буксата и да пръсна с контактен спрей за да видя дали ще има ефект.Тези който ги продават в мегапартс не са упоменати да ли са леви или десни, не съм гледал десният да ли има различно захващане. По нататък като имам достъп и го сменя(евентуално) ще пиша.

П.п.: По случайност установих как да сменя режима на часовникът от 12 -> 24 часов (мислех че не може, както при предната ми японска кола). За да стане се задържа Reset и изписва 24:00 и се сверява.
KiA Sportage II \/ Renault

zmiori

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 218
  • KIA Sportage 2009г. 140 магарета ама газирани.
Re: Kia Sportage 2 Air Bag system
« Отговор #4 -: Януари 04, 2020, 08:55:22 pm »
Къде е тоя ресет?
Ако можеш помогни и после го хвърли в морето.

User_RR

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 51
Re: Kia Sportage 2 Air Bag system
« Отговор #5 -: Януари 05, 2020, 12:40:13 am »
Третият бутон от горе на долу.
H->
M->
R
KiA Sportage II \/ Renault

zmiori

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 218
  • KIA Sportage 2009г. 140 магарета ама газирани.
Re: Kia Sportage 2 Air Bag system
« Отговор #6 -: Януари 05, 2020, 09:41:37 am »
Изненадаааааа мойта няма такову нещо.
Ако можеш помогни и после го хвърли в морето.

dvdimov

  • Новак
  • *
  • Публикации: 47
  • 0878739299
Re: Kia Sportage 2 Air Bag system
« Отговор #7 -: Януари 13, 2020, 03:02:20 pm »
Здравейте.След като баща ми преди една година си взе Спортидж 2,0 CRDI 2005г ,придобих същата и аз.
Оказаха се добър вариант в много добро съотношение цена-качество.
Да попитам по темата.Стария собственик /имам му доверие/ е изипал кафето си върху скоростният лост/автоматик/.От тогава свети лампата на еърбега.На диагностика показа проблем с датчик на пасажерската седалка и не позволява да се изтрие.След като покарам колата повече от 30 мин,явно като позагрее,понякога изгасва,щом обаче изтине отново святка.
Моля,за насоки,какво точно свързано с еърбеците се намира около скоростния лост и къде да търся решение на проблема.
Благодаря предварително
Sportage 2,0 CRDI Automatic

User_RR

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 51
Re: Kia Sportage 2 Air Bag system
« Отговор #8 -: Януари 13, 2020, 06:45:41 pm »
Може да е датчикът в закопчалката за колана или да е достигнало увлажняване до буксите под седалката.
По темата взех датчика, имат разлика в корпуса ляв и десен(едно чопче и една издатина , но мисля може да се монтира защото те остават към двигателя). Не съм го закачал още.
KiA Sportage II \/ Renault

Plam_69

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 185
  • Sportage lll 2.0 4x4 CRDI AWD
Re: Kia Sportage 2 Air Bag system
« Отговор #9 -: Януари 14, 2020, 03:22:02 pm »
Може да е датчикът в закопчалката за колана или да е достигнало увлажняване до буксите под седалката.
По темата взех датчика, имат разлика в корпуса ляв и десен(едно чопче и една издатина , но мисля може да се монтира защото те остават към двигателя). Не съм го закачал още.
Не трябва за ги разменяш имат посока на движение , посочено е със стрелка . Двата трябва да са огледални.

Plam_69

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 185
  • Sportage lll 2.0 4x4 CRDI AWD
Re: Kia Sportage 2 Air Bag system
« Отговор #10 -: Януари 14, 2020, 03:27:39 pm »
Здравейте.След като баща ми преди една година си взе Спортидж 2,0 CRDI 2005г ,придобих същата и аз.
Оказаха се добър вариант в много добро съотношение цена-качество.
Да попитам по темата.Стария собственик /имам му доверие/ е изипал кафето си върху скоростният лост/автоматик/.От тогава свети лампата на еърбега.На диагностика показа проблем с датчик на пасажерската седалка и не позволява да се изтрие.След като покарам колата повече от 30 мин,явно като позагрее,понякога изгасва,щом обаче изтине отново святка.
Моля,за насоки,какво точно свързано с еърбеците се намира около скоростния лост и къде да търся решение на проблема.
Благодаря предварително
Ако правилно съм те разбрал говориш за сензор за присъствие на пасажера. Няма нищо общо с автомата .  Сензора е инплантиран с седалката , представлява една мрежа и с времето се скапва ,масов проблем при бмв мерседес мазда фиат .

dvdimov

  • Новак
  • *
  • Публикации: 47
  • 0878739299
Re: Kia Sportage 2 Air Bag system
« Отговор #11 -: Януари 14, 2020, 08:26:42 pm »
Не ми се вярва да става въпрос за сензор за присъствие.Мисля че тази кола няма такъв.Свети лампа на еърбег а не за непоставен колан.Автомата ясно че няма общо,там е излята течността в следствие на което е започнала да свети лампата.Явно някъде там има някакъв датчик или букса.Може би ще трябва разглобяване на барчето и сваляне на седалката
Sportage 2,0 CRDI Automatic

User_RR

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 51
Re: Kia Sportage 2 Air Bag system
« Отговор #12 -: Януари 14, 2020, 09:23:36 pm »
Ясно значи няма вариант да се взаймозаменят двата? Ако само за проба го свържа има ли опасност да задейства еърбег системата ? Гледам обяви за части втора ръка и някой автомобили са с десен волан , от такъв може ли да се ползва , тоест десен(от с десен волан)->десен(с ляв волан) датчик?

п.п. Загледах се в посоката на този който взех, пише Outward и е дадена странична посока от ляво на дясно

А ето и друг с посока напред
« Последна редакция: Януари 14, 2020, 09:51:56 pm от User_RR »
KiA Sportage II \/ Renault

Plam_69

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 185
  • Sportage lll 2.0 4x4 CRDI AWD
Re: Kia Sportage 2 Air Bag system
« Отговор #13 -: Януари 15, 2020, 09:53:12 am »
Не ми се вярва да става въпрос за сензор за присъствие.Мисля че тази кола няма такъв.Свети лампа на еърбег а не за непоставен колан.Автомата ясно че няма общо,там е излята течността в следствие на което е започнала да свети лампата.Явно някъде там има някакъв датчик или букса.Може би ще трябва разглобяване на барчето и сваляне на седалката
Не е точно така относно колана - закопчалката на колана е към системата на аербега ,при определен дефект на закопчалката свети индикацията на аербега но при теб мисля че не е това проблема .  Еку то на аербега се намира точно там където е разлято кафето така че може да е протекло върху него . Кафето е киселинно и прави късо и разяжда - много трудно се  мие. Успех

Plam_69

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 185
  • Sportage lll 2.0 4x4 CRDI AWD
Re: Kia Sportage 2 Air Bag system
« Отговор #14 -: Януари 15, 2020, 10:11:49 am »
Относно сензора , това са два различни типа единия се монтира хоризонтално другия вертикално ,трябва да видиш кои тип използват при теб . Можеш да монтираш ляв на мястото на десен и обратно като го ориентираш със стрелка напред или назад но не и нагоре или надолу . Без да движиш автомобила може да изтриеш грешката , да върнеш контакта за 10-15 сек и отново на контакт ако ако няма грешки и лампата е угаснала системата е ок и трябва да си намериш съответния сензор -ляв или десен . и ако пак има грешка  проблема може да е или в системата или в неподходящ сензор. Без да търсиш по морги можеш да прехвърлиш работещия от другата страна като го ориентиращ правилно и пак диагностика ако се покажат 2 грешки ляв и десен имаш проблем с инсталация на неработещия , ако се премести само грешката от единия на другия значи сензора ти е дефектен. Ох много обяснения станаха ама са така нещата. Мисля че с втора употреба може да е по сигурно защото ще избегнеш вероятността от нужно обучение или регистрация , макар че колата е старичка и едва ли се обучават ама знае ли човек.