Автор Тема: Грешка P0171?  (Прочетена 13288 пъти)

chemiliq

  • Новак
  • *
  • Публикации: 22
  • Kia Cee'd wagon 2009 G4FA
Грешка P0171?
« -: Януари 19, 2020, 11:06:41 am »
Здравейте,

Колата е с двигател 1,4. Кара се на газ. Зимата, често карам на бензин за да пали безпроблемно. В момента двигателят си има мощност. Филтрите са сменяни преди 4 000 километра.

При леко нагорнище, колата заглъхна за момент и мисля, чека присветна. Беше светло и не съм сигурен за присветването. Качих се до хижа Алеко без проблеми. След това в града, на трета с неподходяща скорос и полусъединтел чека светна за постоянно. Кода на грешката е P0171.
До колкото прочетох е свързана с липса на достатъчно въздух в запалителната система. Изчистих грешката и ще покарам. Прочетох, че може да е от горивото.

Идеи как да отстрана проблемът? Дали правилно съм определил значението на грешката? Мога ли да следя някакви живи данни с Torque за да се установи по точно проблемът?

Спортидж2005

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 199
Re: Грешка P0171?
« Отговор #1 -: Януари 19, 2020, 01:27:37 pm »
По- скоро има твърде много въздух:
https://www.obd-codes.com/p0171
Цитат
Код P0171 може да означава, че се е случило едно или повече от следните:

Датчикът на MAF (Mass Air Flow) е замърсен или повреден
Забележка: Използването на "смазани" въздушни филтри може да доведе до замърсяване на MAF, ако филтърът е прекалено смазан. Има проблем и с някои превозни средства, при които сензорите на МАФ пропускат силиконовия материал за гърне, използван за защита на веригата.
Възможно е да има изтичане на вакуум надолу от датчика на МАФ
Възможен напукан вакуум или PCV линия / връзка
Неизправен или заседнал отворен PCV клапан
Неизправен или повреден сензор за кислород (банка 1, сензор 1)
Залепване / запушване или повреда на инжектора за гориво
Ниско налягане на горивото (възможно включен / замърсен филтър за гориво!)
Изтичане на отработените газове между двигателя и първия кислороден сензор
Цитат
Повече от вероятно няма да забележите проблеми с управляемостта, въпреки че може да има симптоми като:

липса на мощност
детонация (чукане на искра)
груб празен ход
колебание / скок при ускорение.
« Последна редакция: Януари 19, 2020, 01:30:22 pm от Спортидж2005 »

sveso

  • Новак
  • *
  • Публикации: 14
Re: Грешка P0171?
« Отговор #2 -: Февруари 19, 2020, 07:39:58 pm »
Здравей,при мен имаше разхлабена скоба на въздухопровода от въздушния филтър към двигателя(киа про сийд).Изчистих грешката с Елм-а и всичко е ок.
Киа Сийд 1,6-122hp,2008г.3врати.

chemiliq

  • Новак
  • *
  • Публикации: 22
  • Kia Cee'd wagon 2009 G4FA
Re: Грешка P0171?
« Отговор #3 -: Март 17, 2020, 11:22:37 am »
Малко упдайт,

Почистих дросела и сензора за празен ход. Направих операция подобна на тази https://www.drive2.ru/l/8418144/ . Не стигнах до МАП сензора, че много разкачване на кабели има и ме хвана страх да го направя. За момента не съм карал много, но няма "подготвена" грешка в компютъра. Колата почна да забива нос при подаване на газ, но ще видим.

Някой има ли идея дали Long trim ми е нормално да се колебае между 20% и 22%. Ако карам по дълго на бензин започва да пада.
« Последна редакция: Март 17, 2020, 11:19:58 pm от chemiliq »

martozaver

  • Новак
  • *
  • Публикации: 9
Re: Грешка P0171?
« Отговор #4 -: Април 14, 2020, 11:59:50 am »
да се включа и аз в темата незнам доколко ще помогна колата е същата с газово на фобос стар модел, на мен ми показва P0171 P0650,нямам проблеми с вървенето , единствено с паленето понякога пали от 2рия път и то с чакане около 10-15 сек. та разбрах че е бедна сместа на газ и затова я дава първата грешка отидах до газаджията да вдигне налягането леко сега ще покарам и ще пиша как е. Но това стана по трендове на бензина и газта защото софтуера ми е стар и не стана.

chemiliq

  • Новак
  • *
  • Публикации: 22
  • Kia Cee'd wagon 2009 G4FA
Re: Грешка P0171?
« Отговор #5 -: Септември 29, 2020, 11:27:13 pm »
Да се включа с малко допълнителна информация,
След доста време наблюдение, се забелязва повтаряемост на грешката. За да може да коригира горивната карта и да пали безпроблемно на газ, гледам да карам малко и на бензин. Като карам примерно 50-70 километра на бензин има едни критични 10-20 километра на газ, в които компютъра не е в час. Ако я мъча в ниските обороти записва грешката. След няколко паления и каране, сама си чисти грешката, компютъра не отчита повече такава грешка. Така до следващия път и пак наново.