Автор Тема: Въпрос за вентилатора пред радиатора  (Прочетена 13673 пъти)

hristian37

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 170
  • Гр. София, кара Sorento 2006, 2.5 CRDI, AT
Здравейте, колеги, искам да Ви попитам кога работи електрическия вентилатор пред радиатора. Според мене трябва да работи при пуснат климатик и когато компресорът е зацепил и върти. При мене досега каквото и да съм правил и пускал, не върти. На ръка се върти, т.е. не е блокирал. Гледайки кабелите ми - пред него има явно и температурен датчик. Странна работи, но предвид, че колата е от южна Италия, допускам и моторчето да е свършило :)
Кара Киа Соренто 2006, дизел

mpm

  • Новак
  • *
  • Публикации: 9
Re: Въпрос за вентилатора пред радиатора
« Отговор #1 -: Март 15, 2020, 11:21:17 am »
Провери буксата на вентилатора при мен беше нагоряла зачистих я и се оправи , при пуснат климатик задължително трябва да работи според мен.

justalittlesign

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 696
  • Kia Sportage 1.6,180, МHEV, EX
Re: Въпрос за вентилатора пред радиатора
« Отговор #2 -: Март 15, 2020, 11:41:56 am »
А без климатик включва ли го? Температурният индикатор какво показва? Забелязал ли сте промени на температурните данни по време на движение?

hristian37

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 170
  • Гр. София, кара Sorento 2006, 2.5 CRDI, AT
Re: Въпрос за вентилатора пред радиатора
« Отговор #3 -: Март 15, 2020, 02:09:23 pm »
От както имам колата (6м), този вентилатор не съм го чул или видял да работи. Иначе климатика духа студено, компресорът зацепва. На диагностиката, температурния датчик (на двигателя е ок), този на дисплея на климатроника, също. Мислех днес  да се занимавам, но заваля. И гледайки, за да стигна до буксата, трябва да сваля предпазната ламарин под бронята. Иначе, си мисля, при наличие на голямата прека на двигателя, този вентилатор би трябвало да е само за климатика. Разменях релета по бушонното табло и проверих всички бушони, видно всичко е наред.....
Кара Киа Соренто 2006, дизел

justalittlesign

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 696
  • Kia Sportage 1.6,180, МHEV, EX
Re: Въпрос за вентилатора пред радиатора
« Отговор #4 -: Март 15, 2020, 03:31:06 pm »
Ще погледна при моята как е, но не мисля, че има каквото и да е общо между перката на радиатора и климатика. Тя е за да охлажда антифризната течност в радиатор и самия двигател. Компресорът е отделен агрегат. Защо трябва да се включва тази перка?

mpm

  • Новак
  • *
  • Публикации: 9
Re: Въпрос за вентилатора пред радиатора
« Отговор #5 -: Март 15, 2020, 07:15:49 pm »
Единствено когато не работеше на едно задръстване забелязах , че стрелката се движи нагоре  и климатика ми не духаше достатъчно студено и от там започнах да търся повредата и я намерих в буксата на перката за която ти споменах не твърдя че и при теб е същия проблем , като отвориш капака и буксата се вижда разместия и ще си покаже

hristian37

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 170
  • Гр. София, кара Sorento 2006, 2.5 CRDI, AT
Re: Въпрос за вентилатора пред радиатора
« Отговор #6 -: Март 15, 2020, 08:49:48 pm »
При всичките коли, които съм имал, при натсикането на климатика и перката тръгва. Корейците може да са измислили нещо друго, тъй като, както написах от буксата на моторчето тръгват още кабели, завършващи със датчик (предполагам температурен) пред него. Утре ще снимам и ще кача.
Кара Киа Соренто 2006, дизел

gotin73

  • Новак
  • *
  • Публикации: 43
Re: Въпрос за вентилатора пред радиатора
« Отговор #7 -: Март 21, 2020, 08:21:31 am »
Здравей колега.Аз имах същия проблем.Съмнявам се да е от буксите,ами запретни ръкави и го сваляй.Малко е недомислено това чудо за демонтаж,но ще ти се наложи.На моя бяха заминали четките и колектора се беше скапал.Взех втора употреба и сега нямам проблем.

hristian37

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 170
  • Гр. София, кара Sorento 2006, 2.5 CRDI, AT
Re: Въпрос за вентилатора пред радиатора
« Отговор #8 -: Март 21, 2020, 08:32:34 am »
Здравей колега.Аз имах същия проблем.Съмнявам се да е от буксите,ами запретни ръкави и го сваляй.Малко е недомислено това чудо за демонтаж,но ще ти се наложи.На моя бяха заминали четките и колектора се беше скапал.Взех втора употреба и сега нямам проблем.

моторчето разглобява ли се? Не е ли капселовано?
Кара Киа Соренто 2006, дизел

gotin73

  • Новак
  • *
  • Публикации: 43
Re: Въпрос за вентилатора пред радиатора
« Отговор #9 -: Март 22, 2020, 08:27:43 am »
Може да се разглоби.Трудно е но става.

krasisorento

  • Новак
  • *
  • Публикации: 7
Re: Въпрос за вентилатора пред радиатора
« Отговор #10 -: Март 31, 2020, 06:08:19 pm »
Колега ,пътво провери предпазителя който е при вентилатора .Представлява кутийка.Ако там всичко е наред имаш проблем с четките.Моторчето е капсуловано но не е невъзможно да се отвори.Най-вероятно няма да можешда го направиш ,защото и колектора е заминал.Виж някаде за втора потреба,цените са от 50-60лв нагоре.Нов да го купиш е скъпичък.Този предния вентилатор се включва само когато пуснеш климатика.
Дано съм бил полезен.
Бърз,но толерантен и коректен на пътя ,ще стигнеш жив и здрав навреме!

hristian37

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 170
  • Гр. София, кара Sorento 2006, 2.5 CRDI, AT
Re: Въпрос за вентилатора пред радиатора
« Отговор #11 -: Март 31, 2020, 10:01:38 pm »
Колега, дай снимка на този предпазител. Аз цена под 150 лв, за втора ръка не видях....
Кара Киа Соренто 2006, дизел

hristian37

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 170
  • Гр. София, кара Sorento 2006, 2.5 CRDI, AT
Re: Въпрос за вентилатора пред радиатора
« Отговор #12 -: Април 11, 2020, 03:03:05 pm »
Колега ,пътво провери предпазителя който е при вентилатора .Представлява кутийка.Ако там всичко е наред имаш проблем с четките.Моторчето е капсуловано но не е невъзможно да се отвори.Най-вероятно няма да можешда го направиш ,защото и колектора е заминал.Виж някаде за втора потреба,цените са от 50-60лв нагоре.Нов да го купиш е скъпичък.Този предния вентилатор се включва само когато пуснеш климатика.
Дано съм бил полезен.
Абсолютно си прав - свалих го, разглобих мотора и колектора беше прерязан на две..... Купих нов и сега въртииии
Кара Киа Соренто 2006, дизел