Автор Тема: Молба за съвет при покупка на Киа Сийд и мнения  (Прочетена 6481 пъти)

Vlado1978

  • Новак
  • *
  • Публикации: 7
Здравейте,  ;D

Регистрирах се днес във форума и се надявам да ми дадете малко информация, като хора с опит с Киите  ;D
Досег акарам VW Passat B5, но колата вече е на над 20 години и макар, че няма проблеми с нея идва лека полека момента да се замисля за смяна. Карам малко (около 5000 км на година), но без кола не може все пак. Доста варианти разглеждах - Ауди, Мерцедес C класа, Хонда Акорд и стигнах и до Kia Ceed. Спрял съм се на второ поколение (трето още не ми е по джоба), бензин 1,4 или 1,6, комби.
Може ли да ми дадете инфо, какви са ви впечатленията от колата, каква е поддръжката, какви са проблемните неща по нея и друго.
Благодаря много


Empacher

  • Новак
  • *
  • Публикации: 47
  • Kia Ceed 1.6 lpg combi '10
Re: Молба за съвет при покупка на Киа Сийд и мнения
« Отговор #1 -: Март 31, 2020, 10:57:27 am »
Здрасти колега.
Има доста писано по темата. Под карантина сме, има време да се чете из форума :) .
Аз лично преди време "скочих" от Ауди А4 1,8Т на Сийд 1,6, разликата м/у двете марки е огромна. Нищо общо с возията, комфорта и кефа да шофираш 1,8Т, но пък и цените по поддръжка са съвсем различни. Бюджетен, надежден, икономичен, но и скучен автомобил (както един приятел механик се изрази по адрес на киата). Ако си семеен човек и състезателните години са зад гърба ти, търсиш добро съотношение цена-качество и нещо, в което да си сигурен, че ще те закара от точка А до точка Б без притеснения, търси и вземай смело ако изпадне читава бройка, че и не се и продават много много Сийдове, особено пък по-големите 1,6л мотори .. Успех. 
Ex: Kia Ceed 1.6 lpg combi ‘08
Ex: Audi A4 Avant 1.8T lpg ‘00
Ex: Nissan Primera P11-144 lpg sedan ‘99
Ex: VW Bora 2.5 petrol Avant ‘01
Ex: Nissan Primera P11 2.0 lpg hatchback ‘97
Ex: Mercury Sable petrol ‘97
Ex: Ford Contour petrol ‘99

Vlado1978

  • Новак
  • *
  • Публикации: 7
Re: Молба за съвет при покупка на Киа Сийд и мнения
« Отговор #2 -: Март 31, 2020, 11:21:18 am »
Здравей колега,

Мерси за отговора. Знам, че няма сравнение с Ауди или Мерцедес, но си направих сметката, че при моето каране като км на година и това, че колата е уличница, няма смисъл да се мятам на такива коли. Първо ще дам повече пари за по-стара кола, второ поддръжката ще е по-скъпа, каско и данъци и т.н. Ако имах гараж може би щях да се замисля.
Семеен съм с дете, за тов аискам да е комби, знам че е скученна, но практична кола. И аз по-скоро съм за мотор 1,6 безнин, защото 1,4 ми се струва, че ще е мъртвец малко (особено ако има и газ).
Като цяло съм чувал и от бакшиши, че колата е здрава и надеждна и не скъпа за поддръжка.
Има ли някакви типични болежки по нея, което е типично за модела?

justalittlesign

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 696
  • Kia Sportage 1.6,180, МHEV, EX
Re: Молба за съвет при покупка на Киа Сийд и мнения
« Отговор #3 -: Март 31, 2020, 09:36:34 pm »
1,6, 135 к.с смятам, че са достатъчни. Бърза  и мощна, сигирурна при изпреварвания на къси разстояния. Този GDI мотор го слагат и на Спортидж. Там обаче, смятам, че е тромав, докато на това купе на Сийда, колата е самолет. Недостатък при този бензинов двигател е, че посатваянето на АГУ е скъпо и нерентабилно.  Ако няма да карате много - препоръчвам такъв двиагател да търсите. Аз правя 40 000 км. годишно, и пак бих си взел. За GDI и газ - потърсете инфо  с търсачката във форума.

Vlado1978

  • Новак
  • *
  • Публикации: 7
Re: Молба за съвет при покупка на Киа Сийд и мнения
« Отговор #4 -: Март 31, 2020, 10:33:53 pm »
Благодаря за информацията, ако се спра на киа ще търся с 1,6 мотор. Понеже не карам много дори не мисля да слагам газ, освен ако не е направо с газова уредба. Доста италианки си идват с газова. Но първо трябва да се реша да продам старата  :) а кой сегс ще в купи

zmiori

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 218
  • KIA Sportage 2009г. 140 магарета ама газирани.
Re: Молба за съвет при покупка на Киа Сийд и мнения
« Отговор #5 -: Април 01, 2020, 07:41:12 am »
Не е точно по темата ама от опит ти казвам, първо купи па после продавай. Това ако нямаш друг автомобил. Че баш като си останал без кола тогава най много ти трябва. Успех.
Ако имаш друга кола, тогава както го подредиш.
Ако можеш помогни и после го хвърли в морето.

Vlado1978

  • Новак
  • *
  • Публикации: 7
Re: Молба за съвет при покупка на Киа Сийд и мнения
« Отговор #6 -: Април 01, 2020, 08:50:23 am »
Принципно си прав, но проблема е че няма къде да я държа като я купя първо. Живея на синя зона и паркирането е проблем. Трябва да се прехвърлят стикери за паркиране от едната на другата кола. Но да стигна дотам, още съм на етап проучване.
Доволен съм от пасата, защото грам ръжда не го гони и макар че е от 10 години на улицата е супер. Киата откъм ръжда как се държи?

justalittlesign

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 696
  • Kia Sportage 1.6,180, МHEV, EX
Re: Молба за съвет при покупка на Киа Сийд и мнения
« Отговор #7 -: Април 01, 2020, 04:25:10 pm »
Е, колко ръжда да има една кола, че да е проблем? :) Ако ще взимате 20 г. автомобил с опция още 20 :)))

Vlado1978

  • Новак
  • *
  • Публикации: 7
Re: Молба за съвет при покупка на Киа Сийд и мнения
« Отговор #8 -: Април 01, 2020, 04:38:38 pm »
 :) Ами имайки предвид колко често сменям колите, ще я взема в най-добрия случай 10 годишна и ще я търкалям поне още 10, така че се надявам да не се разпадне за 10 години. Пасата го купих 12 годишен и го карам вече 10  crazy

zmiori

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 218
  • KIA Sportage 2009г. 140 магарета ама газирани.
Re: Молба за съвет при покупка на Киа Сийд и мнения
« Отговор #9 -: Април 01, 2020, 05:16:17 pm »
Със сигурност корейците гният доста по малко от нЕмските и мноооого по малко от японските.

Това мие третия кореец, служебен ланос личен ланос и сега спортич2.
Служебния го издадох на 570 000 без грам ремонт /изключвам леки удари/.   Личния го карах 5 години и почти 100 000км.  Киата за две години над 38 000 км. Няма ръжди.
Ако можеш помогни и после го хвърли в морето.

sveso

  • Новак
  • *
  • Публикации: 14
Re: Молба за съвет при покупка на Киа Сийд и мнения
« Отговор #10 -: Април 01, 2020, 06:57:25 pm »
Здравей,търси киа сийд първо поколение,това е за теб.Малко са на вторичния пазар(май още си ги карат),но ако намериш 1,6(зависи от километрите и кой все пак я ползвал)не се колебай.Добре ще е,да няма фабрична газова.Но сега май не е времето за покупка на автомобил.
« Последна редакция: Април 01, 2020, 07:17:19 pm от sveso »
Киа Сийд 1,6-122hp,2008г.3врати.

Vlado1978

  • Новак
  • *
  • Публикации: 7
Re: Молба за съвет при покупка на Киа Сийд и мнения
« Отговор #11 -: Април 01, 2020, 08:50:24 pm »
Да, изглежда наистина са здрави, но първо пололение е доста старо пак и по ми харесва второто, търся нещо на около или малко под 10 години, т.е 2011 или 2012 та година. Второто пололение по-проблемни ли са? Лошото е че 1,6 мотор трудно се намират.

sveso

  • Новак
  • *
  • Публикации: 14
Re: Молба за съвет при покупка на Киа Сийд и мнения
« Отговор #12 -: Април 02, 2020, 09:38:09 am »
Да,всеки очаква,че по новото ще е по добро,логично!
Автомобил 2008г.звучи страшно,още повече ако тепърва искаш да си купиш.Аз имам такъв,и бих казал,че не искам да го сменям.Без годишните консумативи,досега съм сменил само биалетки и една скоба ми беше хлабава на въздухопровода от въздушния филтър към двигателя.Бих описал и други плюсове,но не искам да пиша книга все пак.
Киа Сийд 1,6-122hp,2008г.3врати.

Vlado1978

  • Новак
  • *
  • Публикации: 7
Re: Молба за съвет при покупка на Киа Сийд и мнения
« Отговор #13 -: Април 02, 2020, 10:23:42 am »
Да и аз общо взето нямам проблеми сега с Пасата, но вече става на такива години
Обаче не разбрах второто поколение с какво е по-зле от първото на КИА - по-трошливо ли е?
Като визия ми харесва повече а и като години

sveso

  • Новак
  • *
  • Публикации: 14
Re: Молба за съвет при покупка на Киа Сийд и мнения
« Отговор #14 -: Април 02, 2020, 12:17:36 pm »
Нека някой който има второ поколение да сподели.Давам един пример;изпускателния колектор при мен е извит нагоре,което допълнително предпазва катализатора(след толкова години е почти като нов),при следващия модел не така.За пъргавината също,казват че по новия е по муден,не става въпрос за авт.скорости.Но все пак,по новото си е плюс.
Киа Сийд 1,6-122hp,2008г.3врати.