Автор Тема: Kia Sportage 2 бензин- тропане от скоростите ?  (Прочетена 7052 пъти)

TopalovPl

  • Новак
  • *
  • Публикации: 3
Здравейте колеги!
Бащата има Спортидж 2005 година 2.0 141 коня- ПРЕДНО предаване. Преди година се появи следният проблем- при движение на задна с по- рязко отпуснат съединител и по- малко газ се чуваше ужасно чукане някъде под скоростния лост. Наподобява чукане метал в метал. При държане на полусъединител с повечко форсиране не се забелязваше това тропане. Дотук добре, но преди месец някъде започна да чука и на почти всички скорости. При рязко тръгване например тропа 2-3 пъти. При отпускане на газта в големи обороти също чука еднократно, както и след това при подаване на газ. При изрязване например на 2ра и превключване също чука по веднъж. Странното е, че тропането е съпроводено с луфт на лоста, тоест- лостът отива леко напред и се чува потропване, при връщане обратно в крайната позиция пак почуква. При Лагуната ми имаше абсолютно същото чукане с луфт на лоста, но при мен се оказа един тампон на скоростите, който при Киа-та го няма. Двама майстори вече я гледат и ослушват, но и двамата казват “карай така”. Единият каза, че гърнето се удряло “някъде си”, което не е така, защото я огледахме отдолу и видяхме, че просто няма къде да се удря. Другият майстор каза, че е тампон на двигателя. Та въпросът ми е- може ли наистина това тропане да е от тампон на двг, при положение че чука точно под скоростния лост ?
Ще се радвам да изкажете мнения и да дадете съвети, за да я огледаме  ;D

zmiori

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 218
  • KIA Sportage 2009г. 140 магарета ама газирани.
Re: Kia Sportage 2 бензин- тропане от скоростите ?
« Отговор #1 -: Август 31, 2020, 07:25:02 pm »
И според мен е тампон. Вероятно някъде от зад. /Заден тампон на ДВГ/

Това тропане при рено сие закономерност. Виновен е "кокала" поне в 98 %.
Ако можеш помогни и после го хвърли в морето.

User_RR

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 51
Re: Kia Sportage 2 бензин- тропане от скоростите ?
« Отговор #2 -: Август 31, 2020, 08:26:46 pm »
Едва ли е тампон, на мегана 2 и двата тампона бяха за смяна, като този към скоростната кутия се бе скъсал и ефекта бе притрисане на двигателя , но не и чукане. Вероятно е проблем със зъбна предавка/ки или вторичният(изходящ)вал.
« Последна редакция: Август 31, 2020, 08:35:31 pm от User_RR »
KiA Sportage II \/ Renault

TopalovPl

  • Новак
  • *
  • Публикации: 3
Re: Kia Sportage 2 бензин- тропане от скоростите ?
« Отговор #3 -: Август 31, 2020, 08:40:11 pm »
И според мен е тампон. Вероятно някъде от зад. /Заден тампон на ДВГ/

Това тропане при рено сие закономерност. Виновен е "кокала" поне в 98 %.
При реното точно “кокала” беше,но тук подобне нещо няма, иначе си е сходно чукането и луфта. Тъпото е, че на майсторите не им се занимава и казват “аре карай така, стига си се вманиачавал”...

zmiori

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 218
  • KIA Sportage 2009г. 140 магарета ама газирани.
Re: Kia Sportage 2 бензин- тропане от скоростите ?
« Отговор #4 -: Август 31, 2020, 10:00:36 pm »
Все от някъде трябва да почнеш, с " карай така" няма да стане. Подкарвай тампоните. Аз така бих направил.
Успех.
Ако можеш помогни и после го хвърли в морето.

TopalovPl

  • Новак
  • *
  • Публикации: 3
Re: Kia Sportage 2 бензин- тропане от скоростите ?
« Отговор #5 -: Септември 02, 2020, 12:52:43 pm »
Така е, няма да стане с каране “до последно”. Исках насоки дали има шанс да е от тампони, за да знаем дали да ги хващаме.
Иначе майсторите са нямам думи...за кокала на моето рено констатираха, че е “абсолютно здрав, но просто е омекнал и затова има луфт”... При първата ми възможност да се добера до канал, слязох и видях, че е скъсан и си личи с просто око. Вече не се и чудя като ми кажат “карай си така” или “това не е проблем”, просто знам, че толкова си разбират и това е.
Почваме тампоните и да видим, дано излязат те виновниците  ;D

lupohunter

  • Новак
  • *
  • Публикации: 12
Re: Kia Sportage 2 бензин- тропане от скоростите ?
« Отговор #6 -: Октомври 06, 2020, 08:59:13 am »
Здравейте група
Явно съм за тук!

преди о/о 4 месеца се сдобих с 3тата КИА в семейството ;D
Спортидж 2.0 crdi 113 кс 2006г. 4wd
Досега дизел не бях карал, но дотук за сега мога само да кажа само добри неща.
Не е шумна, икономична, бързо загрява, не харчи масло......и др.
Преди месец, ми направи впечатление, че при рязко натискане на педала, ускоряване- притраква, като че е аванса на бензините.
Зареждам само на ромпетрол и газ и бензин и дизел(вече) и съм доволен от качеството.
Сменен дебитомер с БОШ.
Същото траке се чува дори при бавно движение назад/дясно.
Изчетох доста форуми и се оказа,че това е доста разпространен проблем. Дори някъде предлагаха Нобелова награда за решението.
Вариантите са от маховик до карета и др.+ двигател.
Моля за идеи!

lupohunter

  • Новак
  • *
  • Публикации: 12
Re: Kia Sportage 2 бензин- тропане от скоростите ?
« Отговор #7 -: Октомври 23, 2020, 12:39:19 pm »
Малко ъпдейт.При включване на 4wd шума изчезва. Продължавам да търся около раздатка, кардан, висящ лагер и диференциал.