Автор Тема: KIA Ceed 2010 феислифт Ремонт на кормилна колона на KIA Ceed  (Прочетена 13275 пъти)

Negodnika

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 64
Здравейте появи ми се някакъв луфт в волана, поне на такова ми прилича. Незнам как точно да го опиша, като разклатя волана в ляво и дясно има едно усещане когато сменя от едната посока на другата като че ли има някъде луфт. Най се усеща когато е паркирам в гаража и трябва да се правят минимални корекций с волана. Не се чува чукане тропане, а по скоро един много тих глух звук. Закарах е при моят маистор огледа е човека като почнахме от окачването и реиката, никъде няма луфтове главно на реиката обърнахме внимание. После го помолих да разглобим панелите на кормилната колкона и да слушаме там, като му казах че аз го усещам че идва от там обясних му че електромотора на електроусилвателя има проблем с прословутата звезна или пеперудка му се викаше. Стигнахме до заключението че проблема наистина идва от там, защото като хванах мотора с ръка това нещо се усещаше там. В карданните връзки няма никакви проблеми. Другото което забелязахме е това че след като изгасим двигателя в продължение на няколко секунди електроусилването на волана продъжава да рабоди което е нормално и в мига в които електромотора спре и волана стане тежък това усещане за луфта което ви описвам изчезва. Та надявам се проблема наистина да е заради тази пласмасова пеперуда или там както му се казва. Ако някои е имал мойте неволи нека сподели мнение или да ме насочите към някои техник с опит в свялянето на кормилни колони в Пазрджик или региона ако трябва и до Пловдив ще отида, за да е сменим тая пеперуда и дано е от нея  :( :( :( защото не се сещам какво друго може да е.  %) %) %)
« Последна редакция: Ноември 23, 2021, 08:28:29 pm от Negodnika »

Ronin

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 331
  • Kia Ceed 1.4 Hundai Galloper 2.5 TDI Kawasaki 650
Re: Ремонт на кормилна колона
« Отговор #1 -: Септември 18, 2020, 06:46:02 pm »
Преди да разглобите колата,на рейката отгоре от страната на шофьора има една тапа,оберете луфта на рейката.Ключа е малко особен ,но майстора ще се оправи.В Пловдив във хюндай има едно младо високо и едро момче от Радиново автомонтьор.Той ще ти свърши работа.  Знам за цена 80 лв.дали е актуална незнам.

Някъде в мойте теми,я има свалена рейката и въпросното място за регулиране
« Последна редакция: Септември 18, 2020, 06:47:41 pm от Ronin »

Ronin

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 331
  • Kia Ceed 1.4 Hundai Galloper 2.5 TDI Kawasaki 650
Re: Ремонт на кормилна колона
« Отговор #2 -: Септември 18, 2020, 06:54:34 pm »
http://www.kia-bg.com/smf/index.php/topic,4094.msg40851.html#msg40851

Изпратено от моят Redmi Note 8T с помощта на Tapatalk


Negodnika

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 64
Re: Ремонт на кормилна колона
« Отговор #3 -: Септември 19, 2020, 08:57:03 pm »
Така вчера ми дойде тази прословута звезда, днес повиках неволята запретнах ръкави и се заех да разглобявам. Преди това надянах едни докторски слушалки  :) :) :) и започна едно преслушване на цялата  кормилна колона, за да съм напълно сигурен че това леко почукване идва точно от там защото не ми се развиваха една дозина болтове за да разбеара на края че не е там проблема. След внимателно преслушване се потвърди че цялата работа идва от електромотора. Това което намерих когато отделих мотора от кормилната колона беше разпаднала се на хиляди парчета звезда като само основата и все още стоеше нанизана на електромотора. Слагам примерна снимка защото забравих да снимам моята https://images.app.goo.gl/gqe5x5VwztvgxvKK6 .Сле това по обратният ред събрах всичко и резултата е отличен, никакъв луфт или потропване  yahoo yahoo yahoo . Хубавото в цялата работа която ми отне подчти цял ден е че всичко ми струваше само 10лв. и удоволствието от цялата свъшена работа.  ok ok ok
« Последна редакция: Ноември 23, 2021, 08:30:40 pm от Negodnika »

justalittlesign

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 696
  • Kia Sportage 1.6,180, МHEV, EX
Re: Ремонт на кормилна колона
« Отговор #4 -: Септември 20, 2020, 11:55:03 am »
А каква е колата? Попълнете профилното си инфо или редактирайте първия пост, за да е ясно и а следващия, който търси

Negodnika

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 64
Re: KIA Ceed 2010 феислифт Ремонт на кормилна колона на KIA Ceed
« Отговор #5 -: Септември 20, 2020, 08:22:08 pm »
Да това съм го пропуснал. Оправих заглавието.

lini

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 175
  • Sportage SLE 2.0
Re: KIA Ceed 2010 феислифт Ремонт на кормилна колона на KIA Ceed
« Отговор #6 -: Септември 21, 2020, 09:54:24 pm »
Може ли малко информация по въпроса - откъде поръчахте звездата? Налага ли се сваляне на цялата кормилна колона или може само мотора да се свали?

Negodnika

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 64
Re: KIA Ceed 2010 феислифт Ремонт на кормилна колона на KIA Ceed
« Отговор #7 -: Септември 30, 2020, 11:55:30 pm »
Ами звездата е поръчах от обява в OLX. А колкото до колоната, не се налага пълно демонтиране от колата. Даже не съм разкачал карданната връзка към рейката. След като махнеш декоративните пластмаси и оголиш кормилната колона преди да разкачиш кабелите откачаш минусовата клема на акомулатора. Като разкачиш всички букси остава да отвъртиш четирите болта с които колоната е хваната за купето на колата. След като вече няма какво да е държи е пускаш на долу така че волана да се опре на ръба на седалката, чак тогава имаш лесен достъп до мотора, над него има един електронен блок който се държи от три болта тип еврейска звезда, първо трябва да демонтираш него преди да можеш да отделиш мотора от редуктора. След като разкачиш мотора от редуктора трябва да внимаваш да не завъртиш нито края на мотора нито края на редуктора, за да може после да ги съединиш по лесно. Най добре си ги бележи с един маркер за всеки случай. След това по обратния ред събираш всичко, като ще ти трябва още един човек да ти придържа колоната докато е хванеш за купето че си тежи.
« Последна редакция: Ноември 23, 2021, 08:34:02 pm от Negodnika »

kia_lp

  • Новак
  • *
  • Публикации: 14
Re: KIA Ceed 2010 феислифт Ремонт на кормилна колона на KIA Ceed
« Отговор #8 -: Октомври 08, 2021, 03:15:06 pm »
Здравейте,

И аз забелязвам същия проблем с кормилото на Kia ceed 2010.

Negodnika, имаш ли снимка на опаковката или номер на часта (нещо подобно на 563152K000FFF).

Благодаря предварително.

mironski

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 84
Re: KIA Ceed 2010 феислифт Ремонт на кормилна колона на KIA Ceed
« Отговор #9 -: Октомври 09, 2021, 08:54:51 am »
Точно това е номера на частта.
Миналата седмица и аз го играх този филм.
Но след прикачване на акумулатора - друг филм. ODO-то показа 999999 km. Замина си eeprom-а на таблото. Чете се, но не се записва (имах .bin от по-рано). Всичко останало си работеше.
Проблема се реши със закупуване на ново-старо табло, смятане на километрите и презаписване на файла. Не мога да намеря памет ST24C16 да си оправя старото табло (не че съм и търсил кой знае колко).
Малко е off писанката ми, но това е!
Това не е експертно мнение. Всичко е на Ваша отговорност!

kia_lp

  • Новак
  • *
  • Публикации: 14
Re: KIA Ceed 2010 феислифт Ремонт на кормилна колона на KIA Ceed
« Отговор #10 -: Октомври 17, 2021, 04:42:20 pm »
Здравейте,

И аз смених пеперудата на ел. двигателя -Kia ceed 2010. Не мога да позная волана - стегнат, без луфт. Голям кеф.  yahoo
Изключвайте минуса на акумулатора.
Не забравяйте да включите всички куплунги на кабелите, че ... паля, а воланът твърд като камък. silen
Майсторът не вярваше, че луфтът и тракането са от тази джаджа, но сега вече знае.  %)

mironski, дано решиш проблема си.

Negodnika

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 64
Re: KIA Ceed 2010 феислифт Ремонт на кормилна колона на KIA Ceed
« Отговор #11 -: Октомври 25, 2021, 10:36:41 pm »
Значи най важното е да се изключи минуса на акомулатора, даже в упътването по което работих изрично е опоменато с дебели букви.

ktasimir77

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 89
Re: KIA Ceed 2010 феислифт Ремонт на кормилна колона на KIA Ceed
« Отговор #12 -: Ноември 23, 2021, 10:38:54 am »
Тази "пеперудка" вярно ли е толкоз малка, като на снимката?

Negodnika

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 64
Re: KIA Ceed 2010 феислифт Ремонт на кормилна колона на KIA Ceed
« Отговор #13 -: Ноември 23, 2021, 08:27:44 pm »
Да толкова е голяма. Малко ама големи ядове създава  :) :) :)

gogogo79

  • Новак
  • *
  • Публикации: 11
Re: KIA Ceed 2010 феислифт Ремонт на кормилна колона на KIA Ceed
« Отговор #14 -: Ноември 01, 2023, 12:23:34 am »
Здравейте.
И при мен се появи този проблем с усещането за луфт , като въртя волана и леко пукане. Това е мисля от няколко месеца ,ако не и повече.
Бих искал да попитам по – компетентните , доколко е разумно и доколко опасно да и направя ремонт чак след още няколко хиляди километра?
Питам понеже се намирам в Нидерландия , имам някакви впечатления от сервизите тук и предпочитам да си сменя пеперудата като се прибера в България .