Автор Тема: Увеличен разход на гориво  (Прочетена 6168 пъти)

332

  • Новак
  • *
  • Публикации: 23
Увеличен разход на гориво
« -: Септември 21, 2020, 02:55:27 pm »
Колата е Соренто 2.5 CRDI 2004г.
От месец забелязвам, че нещо не е наред. При престой повече от няколко часа като запаля изпушва обилно черен дим за около 20-30 секунди. След това пуши слабо забележимо докато загрее. После всичко е нормално. Но разхода е увеличен поне с три-четири литра. Мощността също е доста увеличена. Ускорява много повече отпреди, движи се много пъргаво все едно не е същата кола дето карам от няколко години.
Ще ходи на диагностика, това е ясно, но има ли колега дето е имал подобен проблем.

hristian37

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 170
  • Гр. София, кара Sorento 2006, 2.5 CRDI, AT
Re: Увеличен разход на гориво
« Отговор #1 -: Септември 21, 2020, 08:14:30 pm »
Смени въздушния филтър и изчисти дебитомера.
Кара Киа Соренто 2006, дизел

332

  • Новак
  • *
  • Публикации: 23
Re: Увеличен разход на гориво
« Отговор #2 -: Септември 23, 2020, 11:55:40 am »
Въздушният както и всички останали филтри са сменени края на юни. Дебитомера дори не знам къде се намира но е добре аз да го почистя вместо в сервиз (ще пипам по-внимателно).
Дали не е температурен датчик да лъже, че двигателят е студен?
Другата седмица ще ходя на диагностика.

hristian37

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 170
  • Гр. София, кара Sorento 2006, 2.5 CRDI, AT
Re: Увеличен разход на гориво
« Отговор #3 -: Септември 23, 2020, 08:29:24 pm »
имай предвид, че за да се види всичко (на диагностика), ти трябва оригинална диагностика на КИА/Хюндай. Универсалните виждат нещо, но не всичко. Не е лошо да тръгнеш с теста със спринцовките на дюзите - 90% от проблемите са там. Успех и пиши развръзката. За дебитомера ти писах, защото имах подобен проблем - купих си резервен от Алиекспрес и  го сложих, колата започна да пуши леко черно (богата смес). След което си изчистих оригиналния и сега, в София ми дава разход около 10.8 - 11.2 л/100, но карам бавно :)
Кара Киа Соренто 2006, дизел

332

  • Новак
  • *
  • Публикации: 23
Re: Увеличен разход на гориво
« Отговор #4 -: Октомври 07, 2020, 01:41:22 pm »
Да напиша за развръзката. Събота и неделя в края на септември трябваше да пътувам и после да ида на диагностика. Човека от диагностиката ми каза да напълня резервоара преди пътуване и да се отбия при него. Сипа от някаква добавка според мен две опаковки но не видях какво и каза да заредя пак след като остане четвърт от резервоара. За двата дни минах около 700 километра. На втория ден като запалих нямаше пушек и се движеше някак по-нормално. Минах на диагностика и нищо, всичко си е наред. Карах я всеки ден и нищо, няма проблем. Сега в неделя пак започна да пуши. Уговорих за вчера вторник пак диагностика. И в понеделник и вчера спря да пуши и на диагностиката пак нищо. Сега всичко е нормално но докога не знам.

hristian37

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 170
  • Гр. София, кара Sorento 2006, 2.5 CRDI, AT
Re: Увеличен разход на гориво
« Отговор #5 -: Октомври 10, 2020, 08:12:52 pm »
Диагностиката на КИА ли беше? С универсалните, дебитомерът са вижда, но трябва да му се гледат данните на работещ двигател и да се знаят параметрите му! грешка ще запише, ако е тотално умрял! Виж - https://www.youtube.com/watch?v=ylHCHLHlfi4
Кара Киа Соренто 2006, дизел

justalittlesign

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 696
  • Kia Sportage 1.6,180, МHEV, EX
Re: Увеличен разход на гориво
« Отговор #6 -: Октомври 10, 2020, 08:35:46 pm »
Прилича на заминаващи си дюзи. Нивото на маслото какво е? Има ли повишаване?

332

  • Новак
  • *
  • Публикации: 23
Re: Увеличен разход на гориво
« Отговор #7 -: Октомври 14, 2020, 10:33:36 am »
Не знам дали диагностиката е на КИА но нищо не намира. Това със спринцовките не го правиха. За дюзите, дано не са те, че ми говорят за едни цени.
Събота и неделя пак доста пътувах и след дълги преходи на другия ден не пуши. И се държи добре. Карам ли я само градско проблема е налице. За маслото, не се увеличава даже го похапва добре. При различните марки масла разхода е различен. Последните два пъти съм с Q8 и май е най-добре. За 10000 километра доливам около литър и малко отгоре. При други марки съм доливал над два литра. Много от километрите минавам само градско и може би това да е причината за разход на масло.

justalittlesign

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 696
  • Kia Sportage 1.6,180, МHEV, EX
Re: Увеличен разход на гориво
« Отговор #8 -: Октомври 15, 2020, 10:50:39 am »
Това с доливането не е никак добре. Смятам, че не трябва да харчи и грам масло, освен ако не е над нормата. Моята стигна до 6 литра за 10К, и влезе за ремонт на двигател. След него, вече 30К км. не е пипнала грам

hristian37

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 170
  • Гр. София, кара Sorento 2006, 2.5 CRDI, AT
Re: Увеличен разход на гориво
« Отговор #9 -: Октомври 21, 2020, 08:52:55 pm »
Колега, струва ми, че трябва да смениш майсторите - първо трябва да направиш теста със спринцовките, можеш и сам - пратих ти видео. След това тест на турбото за разхода на масло и след това компресия...
Кара Киа Соренто 2006, дизел

justalittlesign

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 696
  • Kia Sportage 1.6,180, МHEV, EX
Re: Увеличен разход на гориво
« Отговор #10 -: Октомври 21, 2020, 10:49:02 pm »
Онзи ден тъстът закарал в Хюндай Сантафето си и там му открили теч от горивната помпа. Лпгато някой гаражен масйто е сменял филтъра, е махнал пластмасовият уплътнител. А преди това и той е имал увеличен разход