Автор Тема: Kia Sorento 3.5 V6 странен проблем с автоматика  (Прочетена 2889 пъти)

Astonmartinvlk

  • Новак
  • *
  • Публикации: 3
Kia Sorento 3.5 V6 странен проблем с автоматика
« -: Ноември 15, 2020, 09:36:26 pm »
Здравейте колеги! Чисто нов съм във форума, досега търсих и разглеждах, но така и не открих тема подходяща за моя казус! А той е следния - понеже искам да закупя такъв джип, именно Соренто 3.5 бензин, автомат, та днес бях на поредния оглед на такава и се случи нещо, което не знам дали е нормално за тези коли... Понеже ще ми бъде първия джип, не им разбирам много, много и когато пробвах колата днес на едно стръмно изкачване забелязах че като спра в баира, както съм на Drive, без включени бавни предавки джипа и отпускане на спирачката директно си тръгва назад, без да местя позицията на ск. лост :/ Това доста ме озадачи, понеже съм имал кола автоматик и доколкото съм запознат не е добър признак това да се връща назад в баири! Въпроса ми към вас е - нормално ли е това за тези джипове, трябва ли да ме притеснява и отдалечава от покупката на точно този? Колата е 2004г автоматик без типтроник! На ск. лост има и малко копченце със символ O/D off, което от прочетеното във форума разбрах, мисля че, за какво е! Имам и още една дилема, когато продавача запали двигателя, бях отпред и започна едно приглушено “цъкане”, аз го оприличих като от инжектор на газова уредба, но джипа газ няма... та чуваше се от лявата страна на двигателя, евентуално ако може идеи от какво може да идва и притеснително ли е? Благодаря предварително, ще съм много щастлив ако съдействате да взема решение, защото джипа е запазен и ми хареса, изключая тези неща :)

Astonmartinvlk

  • Новак
  • *
  • Публикации: 3
Re: Kia Sorento 3.5 V6 странен проблем с автоматика
« Отговор #1 -: Ноември 16, 2020, 07:17:47 pm »
Колеги, някой може ли да съдейства с някаква информация? Ако не да се отказвам от тази кола...

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1323
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: Kia Sorento 3.5 V6 странен проблем с автоматика
« Отговор #2 -: Ноември 16, 2020, 10:40:44 pm »
Ако автомобилът е с класически автоматик с хидротрансформатор и наклонът не е бил ужасно голям, НЕ Е нормално да тръгне назад (лично мнение).

hristian37

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 170
  • Гр. София, кара Sorento 2006, 2.5 CRDI, AT
Re: Kia Sorento 3.5 V6 странен проблем с автоматика
« Отговор #3 -: Ноември 17, 2020, 01:21:25 pm »
Ми най елементарното е - погледни маслото на скоростите - има щека откъм двигателя. Мери се на запалаен и загрят двигател. Също така му виж и цвета - трябва да е червеникаво, ако е черно - бягай. Цъкането най вероятно е хидравличен повдигач на клапаните - би трябвало като загрее и смениш маслото да изчезне. Също така легни отдолу и виж за течове около скоростната кутия и раздатката. Успех.
Кара Киа Соренто 2006, дизел

Astonmartinvlk

  • Новак
  • *
  • Публикации: 3
Re: Kia Sorento 3.5 V6 странен проблем с автоматика
« Отговор #4 -: Ноември 17, 2020, 10:23:55 pm »
Ми най елементарното е - погледни маслото на скоростите - има щека откъм двигателя. Мери се на запалаен и загрят двигател. Също така му виж и цвета - трябва да е червеникаво, ако е черно - бягай. Цъкането най вероятно е хидравличен повдигач на клапаните - би трябвало като загрее и смениш маслото да изчезне. Също така легни отдолу и виж за течове около скоростната кутия и раздатката. Успех.
Благодаря за отговорите! Значи маслото на кутията го погледнах, на работещ двигател и да си кажа честно нямаше масло по пръчката :O 10-тина минути след като я загасихме, погледнах пак и вече беше на максимума. Отдолу се навеждах, имаше омаслено, аз го виждах да е като между двигателя и скоростите! Цъкането си остана до последно, а колата по стрелка си загря оптимално! Общо взето явно е подводен камък точно този екземпляр, благодаря колеги!

hristian37

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 170
  • Гр. София, кара Sorento 2006, 2.5 CRDI, AT
Re: Kia Sorento 3.5 V6 странен проблем с автоматика
« Отговор #5 -: Ноември 18, 2020, 08:29:39 am »
Ми най елементарното е - погледни маслото на скоростите - има щека откъм двигателя. Мери се на запалаен и загрят двигател. Също така му виж и цвета - трябва да е червеникаво, ако е черно - бягай. Цъкането най вероятно е хидравличен повдигач на клапаните - би трябвало като загрее и смениш маслото да изчезне. Също така легни отдолу и виж за течове около скоростната кутия и раздатката. Успех.
Благодаря за отговорите! Значи маслото на кутията го погледнах, на работещ двигател и да си кажа честно нямаше масло по пръчката :O 10-тина минути след като я загасихме, погледнах пак и вече беше на максимума. Отдолу се навеждах, имаше омаслено, аз го виждах да е като между двигателя и скоростите! Цъкането си остана до последно, а колата по стрелка си загря оптимално! Общо взето явно е подводен камък точно този екземпляр, благодаря колеги!
Тук вече зависи цената на автомобила и колко си склонен да дадеш след това за ремонт. Като говори с джамбаза за тези проблеми, какво ти отговори? Италианка ли е? 
Кара Киа Соренто 2006, дизел

hristian37

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 170
  • Гр. София, кара Sorento 2006, 2.5 CRDI, AT
Re: Kia Sorento 3.5 V6 странен проблем с автоматика
« Отговор #6 -: Ноември 18, 2020, 08:33:50 am »
Иначе сега погледнах в аутодата, този двигател е с ремък, а не с верига. Така, че може и някоя ролка да цъка. При загасен двигател, маслото на скоростите е доста над максимума на пръчката.
« Последна редакция: Ноември 18, 2020, 08:35:47 am от hristian37 »
Кара Киа Соренто 2006, дизел