Автор Тема: KIA SPORTAGE 1.6 T-GDI разход  (Прочетена 648 пъти)

Slavov61

  • Новак
  • *
  • Публикации: 2
KIA SPORTAGE 1.6 T-GDI разход
« -: Януари 11, 2021, 03:00:46 pm »
ЗДРАВЕЙТЕ! МОЖЕ И ТЕМАТА ДА СЪЩЕСТВУВА, ЗА КОЕТО СЕ ИЗВИНАВАМ ПРЕДВАРИТЕЛНО!
От 27.04. 2020 съм собственик та модела. До сега съм навъртял малко под 20000 км. Минах първо гаранционно обслужване. Нямам забележки към
автомобила, освен разхода. До момента не е падал под 9 л/100 км. Очаквах след  първите 10000 км. да падне на това, което всеки казва - 7.2- 8 л./100.
Напротив, последно пътуване - Варна - Русе  - Варна, около 430 км, среден разход 10.1 л. при средна скорост по компютър около 95 км/ час.
Ако има някой с опит, моля да сподели.

dynamix

  • Новак
  • *
  • Публикации: 39
Re: KIA SPORTAGE 1.6 T-GDI разход
« Отговор #1 -: Януари 11, 2021, 06:47:45 pm »
Здравей Колега,

Аз съм със същия двигател и изглежда съм те изпреварил с покупката около месец. Поради пандемията, провалени отпуски и работата от вкъщи съм й навъртял само около 6.5 хил. км, карана почти изцяло градско.
Предполагам си от Варна поради курса, който си описал долу, аз живея в София и тук трафикът е по-ужасен. Бордовият компютър в момента е заковал на 12л/100км, не съм засичал реално колко харчи. Разходът на гориво може да се влияе от много различни неща, моята е AWD и автомат, това допълнително качва ако ти си предно + ръчна кутия. Да уточня, че имам тежък крак, но пък съм доволен от динамиката на автомобила.

Все пак не мисля, че може да се очакват чудеса от малък по обем, турбиниран двигател при общо тегло 1.5/6 тона, за да върви отваря гърлото широко. И аз бях малко фрапиран в началото и пробвах да си моделирам стила на каране според разхода, получи се до някаква степен, но с мн. негативни емоции и без достатъчен резултат - сори, не мога да карам като баба. 
М/у др още от излизането на модела навсякъде се говори, че разхода по книжка с тези автомобили е непостижим, послъгали са корейчетатата, та не съм си дори правил илюзии, че ще постигна нещо близко.

Така че съветът ми е - кефи се на автомобила и не гледай толкова стрелката, като светне лампата - зареждай  drink
2008 Kia pro_ceed 1.6 CRDi AT
2020 Kia Sportage 1.6 T-GDI AT AWD

shavo

  • Новак
  • *
  • Публикации: 10
  • 2018 KIA Sportage 1,6T GDI AT AWD GTline
Re: KIA SPORTAGE 1.6 T-GDI разход
« Отговор #2 -: Януари 12, 2021, 07:06:31 pm »
И при мен разхода е 10/100 по колонка, по борд компютър е половин литър нагоре. Аз лично на бензиностанцията винаги я пълня до капачката - събира още 6-7 литра след първо изключване на пистолета. За такъв тип автомобил разхода е нормален според мен. Ако я караш под 1500 оборота колата се мъчи, ДЦТ-то се чуди какво да прави и нищо чудно и да харчи повече отколкото ако я настъпваш добре.
2018 KIA Sportage 1,6T GDI AT AWD GTline
2020 Peugeot 2008 1,5 blueHDI AT Allure

Slavov61

  • Новак
  • *
  • Публикации: 2
Re: KIA SPORTAGE 1.6 T-GDI разход
« Отговор #3 -: Януари 13, 2021, 01:37:57 pm »
Благодаря за споделеното. Както се казва, кото имош брада, трябва и гребенче.
Аз също съм изключително доволен от автомобила. Не съм вярвял на характеристиките
давани от производителя, но и в руски форуми се хвалят с разход 7.5 - 8 л извънградско.
Въпреки всичко ще потормозя дилъра  :P

dynamix

  • Новак
  • *
  • Публикации: 39
Re: KIA SPORTAGE 1.6 T-GDI разход
« Отговор #4 -: Януари 13, 2021, 05:49:07 pm »
Ще е интересно да споделиш какво ти е отговорил дилърa.

@shavo - 10/100 смесен разход ли е това или градско? Виждам, че си от Габрово, предполагам там трафика е доста по-поносим и едва ли аз бих могъл да стигна твоите стойности дори и след 10к км разработено возило. С колко падна при теб разхода и след колко хил. км ако не е тайна?


ПС. тази тема си е за Спортидж секцията, няма мн коментари там за 4та генерация така или иначе.
« Последна редакция: Януари 13, 2021, 05:50:49 pm от dynamix »
2008 Kia pro_ceed 1.6 CRDi AT
2020 Kia Sportage 1.6 T-GDI AT AWD

nelsky

  • Новак
  • *
  • Публикации: 18
  • Kia Rio III 1.4 Automatic EX
Re: KIA SPORTAGE 1.6 T-GDI разход
« Отговор #5 -: Януари 14, 2021, 11:03:20 am »
Напротив, последно пътуване - Варна - Русе  - Варна, около 430 км, среден разход 10.1 л. при средна скорост по компютър около 95 км/ час.
Ако има някой с опит, моля да сподели.

95 км/ч е доста висока средна скорост, предполагам, че там се крие разковничето за повишения разход на гориво. Лично аз не съм постигал повече от 85-87 км/ч средна скорост и то когато съм бързал за някъде. Обикновено се върти около 80-82 км/ч, като това е при 120-140 магистрално каране, 90-110 междуградско, задължително не повече от 60 при преминаване през населено място и намаляване на ограниченията до около 20 км/ч над ограничението. Като караш по-бързо застигаш повече коли, ако не можеш да изпревариш веднага намаляваш, после ускорение и разхода скача още.
Хвърли един поглед на тази статия:

https://automedia.investor.bg/a/2-novini/42804-kolko-se-pesti-ako-ne-se-previshava-skorostta

А за разхода лъжат всички производители, къде повече, къде по-малко. Или по-скоро не лъжат, но каталожните им данни не са измерени в реални условия, а в някакви идеални такива. Дизеловия Спортидж, който имах, гореше около 2 литра над каталожните данни извънградско, а като се сетя за градския разход на Рио-то от профила ми и ме заболява главата  :(
Бивш: Kia Sportage III 2.0 CRDI (184 Hp) Automatic

shavo

  • Новак
  • *
  • Публикации: 10
  • 2018 KIA Sportage 1,6T GDI AT AWD GTline
Re: KIA SPORTAGE 1.6 T-GDI разход
« Отговор #6 -: Януари 14, 2021, 07:30:17 pm »
@shavo - 10/100 смесен разход ли е това или градско? Виждам, че си от Габрово, предполагам там трафика е доста по-поносим и едва ли аз бих могъл да стигна твоите стойности дори и след 10к км разработено возило. С колко падна при теб разхода и след колко хил. км ако не е тайна?

Смесен разход - от самото начало си е толкова и не се е променял, вече е на почти 30к км.
2018 KIA Sportage 1,6T GDI AT AWD GTline
2020 Peugeot 2008 1,5 blueHDI AT Allure

shavo

  • Новак
  • *
  • Публикации: 10
  • 2018 KIA Sportage 1,6T GDI AT AWD GTline
Re: KIA SPORTAGE 1.6 T-GDI разход
« Отговор #7 -: Януари 14, 2021, 07:32:35 pm »
Въпреки всичко ще потормозя дилъра  :P

Дилъра ще ти се изсмее и ще те изкара тебе виновен, разбира се. Ще ти кажат че си "агресивен шофьор"....  crazy
2018 KIA Sportage 1,6T GDI AT AWD GTline
2020 Peugeot 2008 1,5 blueHDI AT Allure

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: KIA SPORTAGE 1.6 T-GDI разход
« Отговор #8 -: Януари 26, 2021, 06:39:28 pm »
с тази средна скорост според мен е имало "ластици" по пътя и е нормално. ако се движиш със 90 на темпомат, разхода ще е друг :)
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT