Автор Тема: KIA Ceed 1,5T 7AT бензин - покупка на нова  (Прочетена 25013 пъти)

panayotov_pl

  • Новак
  • *
  • Публикации: 6
Здравейте всички,
след 12-13 години ситроени съм на път да се кача на киа. Чисто практични и семейни причини. Харсвам по-старите модели ситроени, но читави вече са голяма рядкост и се подръжат от истински маниаци фенове. Както и да е, това е вече минало.
Гледах шкоди известно време, но веднъж минавайки покрай КИА на Цариградско жената възкликна - А! КИА хайде да ги видим. Рекох - Добре. И след само около 20-тина минути сийд комби ми залепна. Все пак знаех, че КИА не е никак лош автомобил. На път съм да я поръчам.
Доста прилично оборудване, спред моите желания и нужди. Гаранцията 7 години или 150 000 км въпреки, че има някои запетайки и т.н. Не съм фен на маслата шел, но все пак ме грабна. Плюс мнението на един стар другар с нова сиид комби - ще останеш доволен.
Още не съм я тествал, но колко пък да не ми харесат 160 к.с. автоматик. От към екстри не съм претенциозен. Важно ми е да върви безаварийно (с малко дете на задната седалка). Към сервизи подръжка и ремонти съм доста капризен плюс факта че съм и технически грамотен и държа на пълна изправност на всичко.
Това животно двоен съединител не го бях чувал. Продавача твърди, че заради него автомата горял по-малко от ръчката, което ми звучи малко странно, но пък технологиите се развиват. Седем скорости била ск. кутия, да ма шест напред и една назад.
Искам да попитам и помоля за мнения за KIA Ceed 1,5T 7AT (автоматик) комби 160 к.с. Ако някой има закупена нова и сподели ще съм благодарен на всякакви коментари.
Ако пък има такава или подобна тема моля да ме пренасочите.

Поздрави!
« Последна редакция: Юни 04, 2021, 11:30:30 am от panayotov_pl »

dynamix

  • Новак
  • *
  • Публикации: 39
Re: KIA Ceed 1,5T 7AT бензин - покупка на нова
« Отговор #1 -: Юни 04, 2021, 04:52:36 pm »
Здравей Колега и добре дошъл в Киа лагера!

Сега, нека първо уточним за кой модел говорим - казал си Сийд комби - Sportwagon-а ли имаш предвид или ProCeed-а? Не че второто не е лифтбек, но мн хора го бъркат с комби.
1,5 T-GDI двигателите като гледам са нещо прясно, току-що излязло от конвейра (поне за модела), така че най-вероятно няма да намериш много мнения от първа ръка.

Аз карам Sportage 4та генерация, фейслифт 1.6 T-GDI и не мисля, че разликата ще е съществена като поведение, особено имайки предвид, че най-вероятно Сийд-а който си харесъл ще е 100-150 кг по-лек от моята. Има добра динамика и автомата с двойния съединител е медец за навигиране из градските задръствания, реди скоростите като шевна машина и не се замисля и за секунда. Ако си фен обаче на по-спокойното шофиране и пестенето на всяка стотинка от гориво, имай предвид, че си харчи. Малък мотор, турбиниран - като натиснеш педала си лапа. Аз си правих експеримент карайки известно време като баба и под 10л/100 в градски условия не можах да я докарам моята. Не мисля също, че с автомат ще видиш по-добър разход, отколкото на ръчка - такъв филм още не съм гледал, умни са, но не чак толкова. И все пак за мен това е комфорт, от който вече никога не бих се лишил за всекидневно возило в адските задръствания в час пик.


2008 Kia pro_ceed 1.6 CRDi AT
2020 Kia Sportage 1.6 T-GDI AT AWD

panayotov_pl

  • Новак
  • *
  • Публикации: 6
Re: KIA Ceed 1,5T 7AT бензин - покупка на нова
« Отговор #2 -: Юни 04, 2021, 05:33:06 pm »
Здравей,
Благодаря. Sportwagon съм харесал. С доста голям багажник го дават, а влачим повечко багаж заради малкото дете.
И на мен ми е странно продавача ми разправя, че автомата бил давал по-малко разход ма хайде карай да върви. Автоматици съм покарал не много и не мои, но смея да твърдя, че имам идея за какво иде реч.
А малките мотори с турбини - това е сега модата (или не точно мода заради вредните емисии). 1000 куб. см. вадят 110 к.с. На 1,5 или 1,6 - 150-160 к.с. горе долу същата работа. Дано да издържат поне към 200к км без много дефекти.
По отношение на разхода - не съм скръндза. Предпочитам комфорт, повече пътувам на дълго и по-малко градско гледам, но градското не може да се изключи напълно.

kiario2012

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 495
  • KIA RIO 1.4 CVVT 109hp L
Re: KIA Ceed 1,5T 7AT бензин - покупка на нова
« Отговор #3 -: Юни 04, 2021, 10:06:32 pm »
Аз само по повод разхода да се намеся:
Имам 1.4 (140) с турбо Сийд , автомат - около 9 -10 / 100 градско
Имам също така и Рио 1.4 (109) без турбо, ръчка - около 9 -10 / 100 градско
Предполагам ,че това ще са и твоите цифри градско.
Иначе също така мисля , че автомата за този разход си заслужава като екстра. Друг е въпроса дали е различен като изработка от по-старата (2018) и колко безпроблемни км ще изкара.
KIA RIO 1.4 CVVT 109hp L

KIA CEED 1.4 T-GDI 140hp DCT-7 EX

Стефан

Milen Rusanov

  • Новак
  • *
  • Публикации: 1
Re: KIA Ceed 1,5T 7AT бензин - покупка на нова
« Отговор #4 -: Юни 15, 2021, 10:51:23 pm »
Здравей, от две седмици съм собственик на Kia Proceed gt line 1,5 /160 к. с. Това което мога да кажа за колата е, че се усеща много стабилна, двигателя е отзивчив и има добра динамика. Аз лично и направих разработка като си тръгнах от България за Германия. Желателно е да не се надвишават 3000 оборота и като цяло до около 3000 км да не се шофира много спортно. Относно разхода на гориво, от България до Германия средния разход беше 6,3 литра, като до Германия съм карал по ограниченията за съответните държави, тоест 120-130 км/ч. След като си пристигнах в Германия колата се кара предимно градско и на къси разстояния от по 10-20 км, разхода за последната седмица е 6,6-6,7 л,но не съм я натискал много. Не смятам, че ще надвиши 8 литра дори и при по спортно каране. Ако трябва да сравнявам с другата ми кола VW Sharan 7n 2014 с 177 к. с. Киата се усеща много по лека и пъргава, много по стабилна на пътя, но и малко по твърда. Предполагам, че се дължи на джантите които са 18 цола, а на Шарана са 17 цола. Радвам се, ако съм бил полезен с нещо, колата си струва според мен..
« Последна редакция: Юни 15, 2021, 10:53:48 pm от Milen Rusanov »

panayotov_pl

  • Новак
  • *
  • Публикации: 6
Re: KIA Ceed 1,5T 7AT бензин - покупка на нова
« Отговор #5 -: Юни 23, 2021, 12:26:18 pm »
Здравей, благодаря за информацията. Точно такива кометари търсех. Ясно, че мотора 1,5 е нов, както казаха и по-горе и няма много мнения. Май ние ще сме от първите. Казвам ние, защото я поръчах! Оптимистично съм настроен. Карал съм вече 2-3 пъти киа-та на един приятел модел 2018-та точно сиид комби и ми стои добре макар и с друг мотор.
Да те питам - колко време я чака? След като казах на продавача, че поръчвам той взе да ми обяснява, че сега имало някакъв лек фейслифт с леки промени по фаровете, решетката. Емблемата била нова и производството нямало да работи един месец. Т.е. ще я чакам към три месеца. Те си дават до 120 дни време за доставка. На всичко отгоре цената е нагоре с 1000 лв, но ми казаха изчакай малко ще ти се обадя. Какво правиха незнам, но въртяха сукаха и на практика ми излезе пак почти като първоначалната цена. Поръчал съм допълнително заводски затъмнени задни стъкла и те го врътнаха като подарък. И сега чакаме последния писък на модата  :).

speeder88

  • Новак
  • *
  • Публикации: 18
Re: KIA Ceed 1,5T 7AT бензин - покупка на нова
« Отговор #6 -: Юни 23, 2021, 12:33:36 pm »
Да се набутам и в тази тема, въпреки че съм с Proceed GT...

Нашата я капарирахме на 06/03 тази година. Дилъра каза, че поръчките към завода ги правят на 10 число всеки месец за производство евентуално в следващия месец. На няколко пъти му звънях да го тормозя да питам кога е предвидена за производство точно. В крайна сметка на 19/04 каза, че е слязла от конвейра. Nа 27/04 беше в София.

panayotov_pl

  • Новак
  • *
  • Публикации: 6
Re: KIA Ceed 1,5T 7AT бензин - покупка на нова
« Отговор #7 -: Юни 24, 2021, 09:56:48 am »
Да точно това беше казано и на мен - поръчка до 10-то число и автомобила се произвежда с голяма вероятност следващия месец. Т.е. чака се около два месеца. Но сега заради фейслифта ми излиза късмета с около месец горница чакане. Дилъра и той не знаеше за новия фейслифт. Дори се оплака, че на много хора трябва да обяснява, че автомобила им е станал по-скъп и ще чакат месец повече.

Vladmir

  • Новак
  • *
  • Публикации: 1
Re: KIA Ceed 1,5T 7AT бензин - покупка на нова
« Отговор #8 -: Юли 03, 2021, 10:35:46 pm »
Здравейте,

Заглеждам Ceed SW с точно този двигател и автомат. Колата я огледах тази седмица в шоурума и другата мисля да направя тест драйв. До преди да я видя на живо не ми беше сред титулярите, но нещата май се промениха. Единственото ми притеснение е малкия просвет, поне на книга е май най-ниска сред конкуренцията. Някой може ли да сподели впечатления в тази насока. Колата освен по асфалт ще обикаля от време по забравени от бога второ/третокласни пътища и ще трябва да се справя с лош асфалт или що-годе равни черни пътища. Мнения, опит и коментари са повече от добре дошли.

mancho

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 96
Re: KIA Ceed 1,5T 7AT бензин - покупка на нова
« Отговор #9 -: Юли 05, 2021, 08:45:57 am »
Здравейте,

Заглеждам Ceed SW с точно този двигател и автомат. Колата я огледах тази седмица в шоурума и другата мисля да направя тест драйв. До преди да я видя на живо не ми беше сред титулярите, но нещата май се промениха. Единственото ми притеснение е малкия просвет, поне на книга е май най-ниска сред конкуренцията. Някой може ли да сподели впечатления в тази насока. Колата освен по асфалт ще обикаля от време по забравени от бога второ/третокласни пътища и ще трябва да се справя с лош асфалт или що-годе равни черни пътища. Мнения, опит и коментари са повече от добре дошли.

Здравей, ами тогава си за XCEED. Аз минах по този път преди 2 год. Гледах, карах комби, цвета избрах, имаше налични, и аха да купувам, излезе XCEED  и колебанието свърши. Слизайки тогава от СУВ 21 см. просвет, изпадах в стрес как да се напасна към доста по-ниска кола. За мен XCEED бе добър компромис.
XCEED, 1.4 T-GDI, LX, MT

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: KIA Ceed 1,5T 7AT бензин - покупка на нова
« Отговор #10 -: Юли 27, 2021, 03:00:05 am »
Здравейте,

Заглеждам Ceed SW с точно този двигател и автомат. Колата я огледах тази седмица в шоурума и другата мисля да направя тест драйв. До преди да я видя на живо не ми беше сред титулярите, но нещата май се промениха. Единственото ми притеснение е малкия просвет, поне на книга е май най-ниска сред конкуренцията. Някой може ли да сподели впечатления в тази насока. Колата освен по асфалт ще обикаля от време по забравени от бога второ/третокласни пътища и ще трябва да се справя с лош асфалт или що-годе равни черни пътища. Мнения, опит и коментари са повече от добре дошли.

колата е достатъчно висока, не се притеснявайте
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

panayotov_pl

  • Новак
  • *
  • Публикации: 6
Re: KIA Ceed 1,5T 7AT бензин - покупка на нова
« Отговор #11 -: Август 27, 2021, 09:42:09 am »
В момента стария автомобил, който карам е с просвет 140 мм по книга. Не е джипка, но по по-равни черни пътища, по села, и разбити асфалтови  го карам без проблеми. И винаги преценявам пътя преди да мина ако има по-големи дупки или неравности.

Василев

  • Новак
  • *
  • Публикации: 1
Re: KIA Ceed 1,5T 7AT бензин - покупка на нова
« Отговор #12 -: Септември 16, 2021, 04:00:53 pm »
По стечение на обстоятелствата се сдобих с Kia Proceed 1.5T 7AT към края на юни. Спешно ми трябваше нов семеен автомобил и това, което търсех като съотношение цена/оборудване/бърза наличност се намери в Киа. До момента 4-5 хиляди км и вече мога да споделя някакви впечатления (че даже ми се наложи и да използвам сервиза вече). Като база за сравнение и сервиз мога да използвам предишния ми автомобил - Пежо 3008 1.5 дизел 130 коня със 8 степенен автомат 2020г. Малко сравняваме ябълки с круши, но такива са ми пресните впечатления от автомобили от едно поколение.

Сервиз/отношение: Тук нещата като цяло винаги са субективни, със сигурност ще има разнополюсни мнения. По лични наблюдения и наблюдения на близки, за мен Пежо и Киа са двете среден клас марки с най-добро съотношение цена/качество/поддръжка в последните няколко години в България. Като цени за годишно обслужване и двете марки са доста конкурентни спрямо други официални сервизи.
Около 3 седмици след като я купих я заварих един ден с паркинг щета (огледало, задна врата, калник и броня). Запазих дата и я оставих, когато дойде време. Презастраховат се казвайки, че може да отнеме 7 работни дни, но беше готова сутринта на петия. Върнаха ми я абсолютно неразличима от нова, без следи, че нещо се е случвало. Към момента съм с много положителни впечатления от отношението и сервиза.

Разход: Пежото също го карах около 5000 км. Средният разход беше 6.5 (дизел). Към момента на Киата е 6.5 по борд, 6.8 по колонка (карам предимно магистрала и извънградско). По каталог е 6.6. Подадените каталожни данни са по WLTP и са съвсем близки до действителността. Щото пък Пежо твърдят, че средния разход на 1.5 в 3008 е 4.0/100   rofl

Пътно поведение/динамика: Тук пежото печели в 2-3 неща. По-голям просвет; по-добро обезшумяване от към колелата; скоростната кутия е по-приятна, особено като свикнеш с нея.
В други аспекти киата ми е доста по-комфортна. Стабилност в завоите, ускорение, доускорение, спирачки. Ефектът на спорт бутона е доста по-осезаем спрямо пежото. 30 кс повече + по-добрата аеродинамика се усещат много по-добре при сериозно товарене с багаж. Сумарно Киата ми допада повече. 

Багажник: За да може да се свалят задните седалки и да се запази що годе равен пода с багажника отдолу има купища малки чекмеджета, които биха могли да са малко по-добре подредени. Но пък събират много неща, които иначе биха се търкаляли в багажника. Има си и специално отделения с щората в случай, че се товари повече багаж във височина. Това води до сериозна загуба на пространство в дълбочина, но е достатъчно голям за семейство с деца и багаж. И все пак при пежото багажника печели, което е нормално.

Интериор/инструменти за управление. Тук пежото имаше два много сериозни минуса. Всичко е на радио бутони вързани с тъч скрийна. Дори нужда от минимално регулиране на климатика води до неминуено разсейване от пътната обстановка. Второто е, че ауто режима на климатика е крайно неприятен, духа само и единствено от централните духалки и за дълъг път е доста неприятно. В това отношение не мисля, че имам, каквито и да било забележки към Киата. Всичко, което се използва често и трябва да е интуитивно е поставено на бутони на удобни места. След кратко време за адаптация няма нужда да се отделя поглед от пътя при нужда от регулиране на климатик, смяна към спорт режим, включване/изключване на разни асистенти и т.н. Климатика работи чудесно; аудиото дори в стандартното оборудване е доста приятно; асистентите не са натрапчиви и подлежат на настройка; контролите на волана са удобни и интуитивни; андроид ауто работи перфектно.

Плюсове: чудесна динамика за това купе, 160 кс са напълно достатъчно; приличен разход на гориво; всичко по таблото е на удобно място и лесно за управление; много добро поведение в завои; удобни седалки; стандартните аудио и мултимедия са по-добри от конкурентни модели, в които съм се возил
Минуси: Би могло да е по-добре обезшумено откъм колелата; ужасна видимост през задния прозорец (само в proceed поради формата); едни допълнителни 10л на резервоара биха се отразили доста добре. Лично на мен 50л ми малеят.

Надявам се съм помогнал ако пред някой стои подобно чудене в момента.

panayotov_pl

  • Новак
  • *
  • Публикации: 6
Re: KIA Ceed 1,5T 7AT бензин - покупка на нова
« Отговор #13 -: Октомври 11, 2021, 01:50:50 pm »
Взех я! Точно 4 месеца чакане. Километража показваше 22 км. От петък края на работния ден до сега съм я карал към 320 км. Рано е още за подробно писане на впечатления. Мисля поне 2-3 хил. км. и тогава. Все пак първо впечатление - много приятен автомобил /тест драйва беше кратък/. При скорости до 120 км/ч без големи напъни по компютър дава разход 5,6/100 км. Комфортно удобно, при по-високата скорост действително ми се вижда леко шумна, но то кои не са шумни.... топ моделите мерцедеси и бмв-та вероятно. Като навъртя малко повече км може да опиша подробно. Определено си заслужава.

ktasimir77

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 89
Re: KIA Ceed 1,5T 7AT бензин - покупка на нова
« Отговор #14 -: Октомври 12, 2021, 08:16:06 am »
Честито и безпроблемно да си я караш.