Автор Тема: KIA Sorento EX  (Прочетена 7249 пъти)

Mojoojojoo

  • Новак
  • *
  • Публикации: 3
KIA Sorento EX
« -: Юни 22, 2021, 10:02:16 am »
Здравейте, ще започна с това, че взех KIA Sorento EX - 2002г., 2.5 дизел CRDI 16V, авотматик. Познавам колата която взех от приятел и вече минах над 5000км с нея и съм адски доволен като цяло. Смених всичко което се налагаше по нея (а то беше почти нищо :) ) и даже усилих малко колата отзад и отдолу, че имаше леееки ръждички :) Исках да попитам колегите с такъв мотор или колегите запознати с него, дали има нещо специфично като проблеми или ядове за напред? Предварително Благодаря на отзовалите се и успешен ден на всички!

332

  • Новак
  • *
  • Публикации: 23
Re: KIA Sorento EX
« Отговор #1 -: Юни 23, 2021, 10:37:28 am »
Това е един много добър автомобил. Дали за в бъдеще ще има проблеми - да ще има. Всеки автомобил има. Хубавото е, че не е скъп за поддръжка сравнено с други марки в този клас. Тук във форума почти всички срещани проблеми са написани. Лошото е, че членовете си пишат проблемите но често не пишат каква е била причината и как е решен проблема. И аз така.
Според мен най-големият проблем ще ти бъде къде живееш. Ако наоколо няма читави сервизи с добри майстори може да изпаднеш в лош филм.
Много пъти написах думата проблем! А автомобила е доста здрав, карай си и не мисли. Но ако има къде води го и на сервиз само за оглед и диагностика.
Жив и здрав!

Mojoojojoo

  • Новак
  • *
  • Публикации: 3
Re: KIA Sorento EX
« Отговор #2 -: Юни 23, 2021, 02:46:36 pm »
Благодаря "332", напълно съм съгласен с написаното от теб. Колата премина всички видове огледи, диагностики и проверки + ГТП към СБА и няма нищо за което да се хванеш като проблем или бъдещ такъв. От София съм си и тук си живея, сервизи и майстори си имам и за щастие съм адски доволен от тях в годините. Просто питах дали има нещо специфично за модела, за да знам и да съм подготвен и да се оглеждам за него. Също така бих попитал нещичко за дизеловите мотори, защото на мен лично ми е първи, а бях казал, че няма да си взема дизел, но ей го на каква стана тя :) Слагате ли добавки за дизел и какви? Моето Соренто е с рециклирани дюзи от преди няколко месеца, майстора ми каза да си я карам без никакви добавки и да не я мисля, каквото ще става, ще става и ще я правим. Обаче мой познат работещ в магазин за авточасти и т.н ми подари за колата добавка "BDC - Bardahl" и каза да слагам от нея и зима и лято, нищо друго като добавки и аз му се доверих и сега си слагам от BDC-то. Та въпроса ми е дали подкрепяте тази добавка и какво Ви е мнението за нея и други видове добавки за дизела. Може да Ви се стори тъп въпроса ми, но не разбирам нищо от дизели, както вече споменах по-горе :) Поздрави.

hristian37

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 170
  • Гр. София, кара Sorento 2006, 2.5 CRDI, AT
Re: KIA Sorento EX
« Отговор #3 -: Юни 24, 2021, 09:06:12 pm »
Колега, честита придобивка и много безаварийни километри. Аз има същата (даже на външен вид), ще ти кажа, нещата върху които да обърнеш внимание:
- 1во - дюзите - намери диагностик с оригинална програма да ги разчете и види корекциите - ако не познаваш такъв, пиши ми на лични или звънни.
- 2ро - смени маслото на раздатката - само оригинално.
- 3то - ако си автомат, обнови маслото на кутията - пак оригинално.
- 4то - погледни рейката за течове и следи нивото на маслото.
- 5то - радвай се на автомобила и се вози :)
Кара Киа Соренто 2006, дизел

Mojoojojoo

  • Новак
  • *
  • Публикации: 3
Re: KIA Sorento EX
« Отговор #4 -: Юни 25, 2021, 04:53:40 pm »
Благодаря Ви "hristian37"  ;D Писах Ви на лично.