Автор Тема: смяна на мотор  (Прочетена 5452 пъти)

mitaka1974

  • Новак
  • *
  • Публикации: 5
смяна на мотор
« -: Декември 11, 2021, 12:54:23 pm »
 Здравейте колеги,дойде време и аз да се посъветвам с препатили и разбиращи хора. Вчера чкарах колата Киа Сийд 1,4 бензин 90кс. 2010г. в сервиз. След замерване на компресията се установи стойност на 2 цилиндър 0. Свалиха главата и на 2 цилиндър имаше дупка с размер 1лв.  на буталото. На цилиндъра също има наранено. Въпросът ми е да правя ли ремонт на този мотор или да търся друг. И ако някой знае какви варианти може да се ползеат, примерно 1,6 става ли или 1,4 с други коне. Ще съм много благодарен да чуя мнения от хора, които разбират!

gambino85

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 53
Re: смяна на мотор
« Отговор #1 -: Декември 13, 2021, 11:45:14 am »
Ако ризите на буталата ти са подменяеми няма проблем сменяш риза ,бутало и сегменти и си готов . Ако ли не ще ти трябва нов блок , който е в добро състояние .

mitaka1974

  • Новак
  • *
  • Публикации: 5
Re: смяна на мотор
« Отговор #2 -: Декември 17, 2021, 12:25:50 pm »
Това и направих, оставихме блока за набиване на нови ризи по размера на буталата и после нов колянов вал с основни и биелни лагери, нови бутала с нови сегменти, гарнитури, ревизиране на главата и накрая сглобяване на мотора. Доста скъпичка процедура, но при липса на ремонтни комплекти/ продават се само части за стандартен монтаж/ няма друг вариант.
Ето и ориентировъчни цени:
Шлаиф и нови ризи 400лв.
Нови оригинални части /вал, бутала, сегменти, лагери и гарнитури/ около 900лв.
Труд 450лв.
За главата още нищо не са казали.
Общо взето МЪКА😥😥😥

gambino85

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 53
Re: смяна на мотор
« Отговор #3 -: Декември 17, 2021, 02:52:02 pm »
При такава цена до момента аз бих взел втора ръка блок с бутала и да сменя само сегменти щях да си спестя тези 900лв. , но така пък двигателя става като нов .

mitaka1974

  • Новак
  • *
  • Публикации: 5
Re: смяна на мотор
« Отговор #4 -: Декември 19, 2021, 03:17:09 pm »
И това направих, взех втора ръка блок, но като го замериха се оказа, че на 3ти цилиндър износването е много голямо и ако се събере така, най - вероятно буталото ще тропа и ще гори масло. Хубавото в случая е, че момчето от което взех блока, се нави да му го върна. Така остават само едни 30 тина лева за Еконт.

daka.r

  • Новак
  • *
  • Публикации: 2
Re: смяна на мотор
« Отговор #5 -: Февруари 06, 2022, 06:05:42 pm »
Имам същата дилема.При мен има тракане в мотора 1,6-128кс,разход на масло 1л-1000км. компресия на първи цилиндър 8 на 2-9 3-10 4-10.Ходих на няколко сервиза в Русе и всички ми припоръчват смяна на мотора,никой не ще да се занимава с ремонт защото щяло да струва много.Твоите майстори предполагам са от София.Може ли някакви координати.

gambino85

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 53
Re: смяна на мотор
« Отговор #6 -: Февруари 07, 2022, 07:58:36 pm »
При всички положения дори и да купиш друг двигател е хубаво ,да се отвори ,за да се види в какво състояние е . Все пак няма да купуваш нов двигател .

Ronin

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 331
  • Kia Ceed 1.4 Hundai Galloper 2.5 TDI Kawasaki 650
Re: смяна на мотор
« Отговор #7 -: Април 03, 2022, 07:19:53 pm »
Появи се едно тропане в мотора...
В момента съм го отворил,но нещата се движат бавно ,защото нямам много време.Искам да изключа веригата напълно като заподозряна.Има един почти натегнат клапан изпускателен на 0.05 мм.И ако там е наред,ще свалям главата.....вероятно е имало маслен глад в лагерите,карана е с малко масло ,два литра и долях до минимума....та ако съм прав...дано да греша...ще ми трябват колянов вал,лагери и бутала...за гилзи ще стане ясно като го премеря...от къде взе вала колегата?

gambino85

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 53
Re: смяна на мотор
« Отговор #8 -: Април 06, 2022, 11:54:25 am »
Купувай друг блок колега така само вал не е доба идея .

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1316
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: смяна на мотор
« Отговор #9 -: Април 07, 2022, 02:29:53 pm »
Чета тук в темата, че разглобявате за ремонт 1.4 двигатели на сиид (на Ronin май също е 1.4, както на първия човек). Преди време гледах едно филмче за ремонт на тези двигатели и там казаха, че на този двигател сменят колянов вал, биели и бутала и той става 1.6. Тоест блокът и главата са еднакви и дори няма нужда да се сменя софтуера на ECU-то. Ето филмчето:
https://www.youtube.com/watch?v=TqOk7f6Ushs
Така и така ще сменяте доста части ако искате се пробвайте.

mitaka1974

  • Новак
  • *
  • Публикации: 5
Re: смяна на мотор
« Отговор #10 -: Май 18, 2022, 11:21:52 am »
Имам същата дилема.При мен има тракане в мотора 1,6-128кс,разход на масло 1л-1000км. компресия на първи цилиндър 8 на 2-9 3-10 4-10.Ходих на няколко сервиза в Русе и всички ми припоръчват смяна на мотора,никой не ще да се занимава с ремонт защото щяло да струва много.Твоите майстори предполагам са от София.Може ли някакви координати.
Не не са от София от Асеновград е майстора  автосервиз Парушев

mitaka1974

  • Новак
  • *
  • Публикации: 5
Re: смяна на мотор
« Отговор #11 -: Май 18, 2022, 11:23:39 am »
Появи се едно тропане в мотора...
В момента съм го отворил,но нещата се движат бавно ,защото нямам много време.Искам да изключа веригата напълно като заподозряна.Има един почти натегнат клапан изпускателен на 0.05 мм.И ако там е наред,ще свалям главата.....вероятно е имало маслен глад в лагерите,карана е с малко масло ,два литра и долях до минимума....та ако съм прав...дано да греша...ще ми трябват колянов вал,лагери и бутала...за гилзи ще стане ясно като го премеря...от къде взе вала колегата?
Майстора ми намери всичко, но ако искаш може да погледнеш karparts тук има всичко

Ronin

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 331
  • Kia Ceed 1.4 Hundai Galloper 2.5 TDI Kawasaki 650
Re: смяна на мотор
« Отговор #12 -: Септември 22, 2022, 03:26:58 am »
Аз вече съм със мотор от сийд 2013...имаше някои разлики но ги реших

Ronin

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 331
  • Kia Ceed 1.4 Hundai Galloper 2.5 TDI Kawasaki 650
Re: смяна на мотор
« Отговор #13 -: Септември 24, 2022, 08:03:12 am »
При мен нещата се развиха така....на 178000 км остава без масло,до този момент никога не е губила масло.Светва лампата и колата се спира на момента...доливам два литра масло и стига до минимума.

На следващия ден се появява едно тропане ...което периодично изчезва.

На по следващия ден,тропането не изчезва и става зверско.
1.4 бензин 109 коня....лагера на биелата на втори цилиндър го няма....

Вала много надран.....Намерих мотор от 1.4 сийд 2013 г 100 коня.

Буквите същите G4FA.....но....рейката бензиновата е със различен захват ...срязах я и с аргона я заварих с нови пети....

На главата от към скоростите там където стои датчика за температура на стария мотор е голям пластмасов фланец ,на новия е малък алуминиев ....нов оригинален 108 лв китайски 50 лв

Другите неща външно са еднакви.

Разлики по мотора вътре са във веригата и зъбните колела.и свещите....друго не съм забелязал .....Минал съм 4000 км за две седмици....новия мотор е по тих...по слаб и невървящ....но пък работи и върши работа.Ако някой има въпроси съм насреща....и да между 1.4 и 1.6 разликата е само във буталата....нов колянов вал е 500 лв.Нов изпускателен е 300 лв.....купих изпускателен и нова верига...които ми стоят....вала мисля става на новия мотор от 2013 но веригата нестава.

Ronin

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 331
  • Kia Ceed 1.4 Hundai Galloper 2.5 TDI Kawasaki 650
Re: смяна на мотор
« Отговор #14 -: Септември 24, 2022, 08:06:07 am »
Мотора го купих за 450 лв....по една случайност.Такъв мотор никъде не намерих за под 1900 лв.....имайте предвид тези цени към днешна дата.