Автор Тема: Sportage 1.6 T-GDI ниво на маслото  (Прочетена 23128 пъти)

Yordan Apostolov

  • Новак
  • *
  • Публикации: 13
  • Киа Спортидж 1.6 t gdi
Sportage 1.6 T-GDI ниво на маслото
« -: Февруари 13, 2022, 07:49:33 pm »
Здравейте искам да попитам имам Спортидж 1.6 tgdi вече е на 5к км. Купих я чисто нова. Но ме притеснява че за 1г. Нивото на маслото ми се покачи почти на критичния максимум. Няколко пъти ходя в КБГ но от там ми казват че още двигателя се разработват. Моля за съвет?
« Последна редакция: Февруари 13, 2022, 08:41:13 pm от Yordan Apostolov »
Киа спортидж на 5000км

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1323
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: Sportage 1.6 T-GDI ниво на маслото
« Отговор #1 -: Февруари 13, 2022, 08:08:04 pm »
Не съм сигурен, че правилно разбирам въпроса. Нивото на маслото се е покачило до максимума ли? А преди това (след последната смяна) е било по-ниско? Ако е така, най-вероятно в маслото влиза бензин или пък друга течност (може и антифриз). Каквото и да влиза в маслото и да увеличава нивото му, по този начин разваля смазващите му качества. Съответно нито двигателя, нито турбината се маже адекватно. Да не говорим пък какво се случва със семерингите примерно като се обливат с бензина в маслото. На твое място бих си сменил сам маслото без да чакам от представителството да се наканят. Те нямат много интерес колата да е в перфектно състояние. Все пак за тях е най-изгодно след като изтече гаранцията и отидеш там да се окаже, че двигателя е за ремонт (вече за твоя сметка).
« Последна редакция: Февруари 13, 2022, 08:09:37 pm от rmk »

Yordan Apostolov

  • Новак
  • *
  • Публикации: 13
  • Киа Спортидж 1.6 t gdi
Re: Sportage 1.6 T-GDI ниво на маслото
« Отговор #2 -: Февруари 13, 2022, 08:19:44 pm »
Да критичния максимум. Автокоректора прави мизерии..
Киа спортидж на 5000км

Yordan Apostolov

  • Новак
  • *
  • Публикации: 13
  • Киа Спортидж 1.6 t gdi
Re: Sportage 1.6 T-GDI ниво на маслото
« Отговор #3 -: Февруари 13, 2022, 08:21:43 pm »
Колата е чисто нова. Сега и предстои утре 1во ТО. На 4800км. е
Киа спортидж на 5000км

Yordan Apostolov

  • Новак
  • *
  • Публикации: 13
  • Киа Спортидж 1.6 t gdi
Re: Sportage 1.6 T-GDI ниво на маслото
« Отговор #4 -: Февруари 13, 2022, 08:24:54 pm »
Моля да ме посъветвате какво да правя?
Киа спортидж на 5000км

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1323
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: Sportage 1.6 T-GDI ниво на маслото
« Отговор #5 -: Февруари 13, 2022, 09:06:01 pm »
След като предстои ТО - чудесно. Отиваш и ти сменят маслото (както и каквото друго трябва да сменят). Веднага след смяната се прибираш, гасиш, чакаш да се стече маслото и го измерваш (или провери в книжката как е указано, че се мери маслото). След това през следващите седмици пак го мериш и наблюдаваш. Ако наистина са казали, че ти е кофти бензина пробваш с друга бензиностанция. Ако проблемът продължи е редно от КМБ да го решат. Все пак говорим за нова кола на 5к километра.

Yordan Apostolov

  • Новак
  • *
  • Публикации: 13
  • Киа Спортидж 1.6 t gdi
Re: Sportage 1.6 T-GDI ниво на маслото
« Отговор #6 -: Февруари 13, 2022, 09:09:52 pm »
Благодаря ти 😊
Киа спортидж на 5000км

Yordan Apostolov

  • Новак
  • *
  • Публикации: 13
  • Киа Спортидж 1.6 t gdi
Re: Sportage 1.6 T-GDI ниво на маслото
« Отговор #7 -: Февруари 16, 2022, 08:22:23 am »
Ако някой друг може да ме посъветва с нещо очаквам. Или е минал през този проблем. Ще съм много благодарен
Киа спортидж на 5000км

tankov

  • Новак
  • *
  • Публикации: 5
Re: Sportage 1.6 T-GDI ниво на маслото
« Отговор #8 -: Февруари 16, 2022, 11:20:45 am »
Ако правилно разбирам проблема е в покачването на нивото на маслото. По всяка вероятност от попадане на бензин в маслото. Ако беше антифириз да го е пресякло до сега. Дори и 150-200 мл. антифириз са достатъчни да направят маслото с цвят, консистенция и смазочни качества на боза.

Не става ясно обаче за какъв период, при какви условия и точно колко се покачва. Добре ще е да замерите за последните 1000 км. за колко време са минати, при какви условия и колко милиметра на щеката за масло се е покачило нивото. Ако покачването е 1-2 мм, не бих го мислил , но ако е 7-8 ... неприятно.
Навлизане на бензин в маслото може да се случи при всички бензинови мотори, но по-характерно е за тези с директно впръскване, демек всички нови бензинови коли.

Може да се случи при следните ситуации:
- Много на брой кратки по разстояние студени стартове. Примерно пали се колата, кара се 4-5 мин. през зимата и се спира и така вечерта пак. Мотора не достига оптимална работна температура и води до конденз на бензинови пари, които попадат в картера.
- "Пикаеща дюза" - някоя дюза не разпръсква добре, т.е. не прави добра дисперсия и се появяват бензионови капчици, които не изгарят добре и попадат в картера. Това е пробем, защото най-често това става покрай стените на цилиндъра през сегментите, като по този начин измива филма масло и ускорява износването на сегментите. Характерно е за стар автомобил, при Вас не мисля, че е това
- Дюза, която не затваря добре поради дефект или запушване. Характерен проблем при директното впъскване. При 1.6 T-GDI по спомен помпата за високо налягане работи на 130-140 бара. При такова нялягане всеки дефект в дюзата ще доведе до попадане на гориво дори и след загасяне и става като в по-горната точка.
- Лошо изгаряне/ запалване. И тук е мисля, че не е това проблема.

Има и нещо друго, този мотор е оборудван с GPF филтър за твърди частици. Той работи в пасивен режим, т.е. за разлика от дизеловите DPF, тук регенерацията се случва много по-често и много за по-кратко,  и то само, когато двигателя е в принудителен празаен ход.  Не съм запознат дали и при Джи-Пи-Еф е като при Ди-Пи-Еф, когато има много на брой прекъснати регенерации, да връща горивото в картера. При дизелите е така, ама те са в режим на активна регенерация...

И не на последно място, 4800 км за 1г. ... с риск да Ви обидя, ама аз на кростренажора правя повече тренировъчни километри на година :-) . Това прави по 400 км на месец . Ако това е основно градско и на къси разстояния, нищо чудно да сме в първата подточка. Особено зимата, този двигател не е влизал в нормален режим на работа с месеци. Ако пък го карате веднъж в месеца на дълго, тогава не би трябвало да го прави.

Все пак, след обслужването следете как, за колко време, при какви условия и дали въобще ще започне пак да се покачва.

dvdimov

  • Новак
  • *
  • Публикации: 47
  • 0878739299
Re: Sportage 1.6 T-GDI ниво на маслото
« Отговор #9 -: Февруари 16, 2022, 04:07:47 pm »
По-добро обяснение и насоки от това, здраве му кажи.Браво.
Новите коли са направени да се карат, с газ и без да ги жалиш.Много хора ги галят с цел икономии и пазене, и стигат до такива премеждия.
Sportage 2,0 CRDI Automatic

Yordan Apostolov

  • Новак
  • *
  • Публикации: 13
  • Киа Спортидж 1.6 t gdi
Re: Sportage 1.6 T-GDI ниво на маслото
« Отговор #10 -: Февруари 17, 2022, 01:12:25 pm »
Много благодаря. Да около 400км и правя на месец в Сандански. То в тоя град няма и повече къде да св правят тези километри ☺. И наистина е така запазвам колата тръгвам от вкъщи и на работа после след работа тръгвам до магазина и до вкъщи по около 4-5 паления на ден.   
Киа спортидж на 5000км

dvdimov

  • Новак
  • *
  • Публикации: 47
  • 0878739299
Re: Sportage 1.6 T-GDI ниво на маслото
« Отговор #11 -: Февруари 17, 2022, 01:16:15 pm »
Обслужи я и веднага си направи една разходка поне до Благоевград и след това гледай всеки уикенд да си правиш по една такава, при положение, че продължаваш да я експлоатираш по същия начин през седмицата.Другия вариант е да ходиш на работа пеша, а с колата на по-дълги разходки ;D
Успех
Sportage 2,0 CRDI Automatic

dynamix

  • Новак
  • *
  • Публикации: 39
Re: Sportage 1.6 T-GDI ниво на маслото
« Отговор #12 -: Февруари 17, 2022, 04:41:50 pm »
Тва е ужас, ако е така.
Аз съм със същия мотор 1.6 tgdi, но не съм забелязал подобни проблеми - 17к км до тук, др. петък съм на 2ро обслужване. Приятел със същата на малко под 3 год. пък се оплаква от GPF грешка на таблото.  dontknow   
Взех бензин точно, за да избягам от дизелово CRV, DFP-а на който не позволяваше тежкия градски трафик, където се преместихме и постоянно се задръстваше. Явно за хората в града и особено централните му части - електричките са решението.

Имам въпрос @tankov:
Цитат
когато двигателя е в принудителен празаен ход
Какво значи това? Светофари, по инерция или като чакам жената пред магазина? Щото колите ни имат и старт-стоп система, която се активира в момент на "принудителен празен ход"?
2008 Kia pro_ceed 1.6 CRDi AT
2020 Kia Sportage 1.6 T-GDI AT AWD

Yordan Apostolov

  • Новак
  • *
  • Публикации: 13
  • Киа Спортидж 1.6 t gdi
Re: Sportage 1.6 T-GDI ниво на маслото
« Отговор #13 -: Февруари 17, 2022, 06:18:01 pm »
Това значи до работа по инерция тъй като наклона е голям на връщане е изкачване 4 до 6 км на ден. Разхождам я я до Петрич я до Благоевград. Не я оставям на мира е вижте за 60 км къде ми отиде маслкото прикачвам файл. И това е Сандански до Петрич и обратното. Около 60 км на дълго. Онзи ден мк смениха маслото и го направиха на максимума. А сега е бая над него....😪😪😪
Киа спортидж на 5000км

Yordan Apostolov

  • Новак
  • *
  • Публикации: 13
  • Киа Спортидж 1.6 t gdi
Re: Sportage 1.6 T-GDI ниво на маслото
« Отговор #14 -: Февруари 17, 2022, 06:19:45 pm »
Писнало ми беше от дараци и за това си взех нова кола ама и с нея мъката не спира😪😪😪😪
Киа спортидж на 5000км