Автор Тема: Sportage 1.6 T-GDI ниво на маслото  (Прочетена 20420 пъти)

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1316
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: Sportage 1.6 T-GDI ниво на маслото
« Отговор #15 -: Февруари 17, 2022, 10:43:17 pm »
Колкото и да те залъгват, че бензина не ти е качествен и че я караш на къси растояние ми се струва, че не е това проблемът. До колкото разбирам си я карал 60км "на дълго" и резултата е 5мм повече "масло" на щеката. То така още няколко излизания извън града и ще е 50% масло и 50% бензин. Тези от представителството трябва да решат проблема. За мен двигателя има проблем.

Yordan Apostolov

  • Новак
  • *
  • Публикации: 13
  • Киа Спортидж 1.6 t gdi
Re: Sportage 1.6 T-GDI ниво на маслото
« Отговор #16 -: Февруари 17, 2022, 10:51:04 pm »
И аз така мисля и утре ще им звънна пак и ще им изпратя снимката и да видят! Не са хора тия ама хич!
Киа спортидж на 5000км

tankov

  • Новак
  • *
  • Публикации: 5
Re: Sportage 1.6 T-GDI ниво на маслото
« Отговор #17 -: Февруари 20, 2022, 02:03:17 pm »
Ако след 60 км. продължително каране, маслото се е повишило с 5 мм. това е пробем и от официалния сервиз трябва да му обърнат внимание.

Аз също карам 1.6 t-gdi от 2,5г. и почти 30 к. км, и при мен няма никакво повишаване на нивото, както и намаляване.  При мен нивото на маслото на студен, неработил няколко часа мотор в както на снимката т.е 3-4 мм над F, и цяла година си ситои така.  Но аз го проверявам сутрин преди да запаля колата, а по спецификация се проверява 30 сек. след загасяна на работил мотор.

 До колегата @dynamix. Под принудителен празен ход обикновено се разбира, когогато се пуска колата по инерция, но не е на свободна предавка, а е на скорост. Двигателя се движи принудително от инерцията на колата през трансмисията. При тази ситуация, ако оборотите са над 1500, ECU спира горивоподаването към двигателя(изключва дюзите) и през цилиндрите минава чист атмосферен въздух, без да има горене. Точно тогава регенерира GPF филтъра, където изгарянето на саждите става чрез запалването им с малко бензин. Понеже за ефективно изгаряне на бензина е нужен повече кислород, а в отработените газове няма достатъчно, когато има горене в цилиндрите, то регенерирането се извършва само в режим на ППХ.

dynamix

  • Новак
  • *
  • Публикации: 39
Re: Sportage 1.6 T-GDI ниво на маслото
« Отговор #18 -: Февруари 21, 2022, 09:56:11 am »
Мерси колега за разяснението.
От него си правя изводите, че колелата трябва да са в движение, а не в покой, за да се счита това за принудителен празен ход => и да не се активира старт/стоп системата.
От друга страна, ако наистина е така - няма ли не малък шанс тогава за проблеми при регенерация на GPF? Като си направя един кратък разбор в главата не са много тези моменти, в които ми се случва да пускам колата по инерция за повече от няколко секунди, особено в градски режим на шофиране?
2008 Kia pro_ceed 1.6 CRDi AT
2020 Kia Sportage 1.6 T-GDI AT AWD

Pexata

  • Новак
  • *
  • Публикации: 10
Re: Sportage 1.6 T-GDI ниво на маслото
« Отговор #19 -: Март 22, 2022, 11:12:32 pm »
Има ли развитие от гаранцията на двигателя? Направиха ли нещо от представителството?

Yordan Apostolov

  • Новак
  • *
  • Публикации: 13
  • Киа Спортидж 1.6 t gdi
Re: Sportage 1.6 T-GDI ниво на маслото
« Отговор #20 -: Март 22, 2022, 11:20:10 pm »
Здравей не. Казаха да я карам и нали е в гаранция. Ако нещо се счупи тогава! Много съм разочарован!
Киа спортидж на 5000км

Offkia

  • Новак
  • *
  • Публикации: 15
Re: Sportage 1.6 T-GDI ниво на маслото
« Отговор #21 -: Октомври 20, 2022, 03:30:45 pm »
Здравейте, решиха ли ви проблема с нивото на масло в картера? Моята продължава да покачва, през лятото не се вижда, явно се изпарява бензина, но сега в студеното време се покачва сериозно!!! Моля пишете ако са решили проблема и какво са предприели за решаването.

StaniGenov

  • Новак
  • *
  • Публикации: 11
Re: Sportage 1.6 T-GDI ниво на маслото
« Отговор #22 -: Януари 16, 2023, 08:10:47 am »
Абсолютно същият проблем е и при мен на Киа Рио 2020 с 1.0 T-GDI. Маслото е над максимума. Киа твърдят, че е заради кратките разстояния, но аз вече гледам да я разхождам повече и да не спирам на кратки разстояния.

faith

  • Новак
  • *
  • Публикации: 10
Re: Sportage 1.6 T-GDI ниво на маслото
« Отговор #23 -: Януари 16, 2023, 02:05:49 pm »
Моля, дайте повече информация! На колко километра, за първи път ли покачва и т.н. В крайна сметка тези коли не са само за извънградско, аз не знам такива коли, които трябва да се карат само на дълъг път. Това е сериозен проблем и то ако ви е бензинов двигателя, ако е дизелов може да ходи и до критичния фул.

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: Sportage 1.6 T-GDI ниво на маслото
« Отговор #24 -: Януари 31, 2023, 11:08:05 pm »
двигателите с директно впръскване мразят късите разстояния и да работят постоянно студени... просто трябва от време на време да си намираш едни 50-60км извънградско за да изпари бензина попаднал в маслото
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

justalittlesign

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 696
  • Kia Sportage 1.6,180, МHEV, EX
Re: Sportage 1.6 T-GDI ниво на маслото
« Отговор #25 -: Февруари 01, 2023, 08:57:02 am »
двигателите с директно впръскване мразят късите разстояния и да работят постоянно студени... просто трябва от време на време да си намираш едни 50-60км извънградско за да изпари бензина попаднал в маслото
Такъв съвет не бях срещал :) А този бензин, според вас, е нормално да попада там :)

Аз се чудя на собственика на повредената кола, как се доверява на безумни съвети тук, вместо да иде и да си разреди проблема, който може да се окаже още по-сложен и скъп с отлагането му

faith

  • Новак
  • *
  • Публикации: 10
Re: Sportage 1.6 T-GDI ниво на маслото
« Отговор #26 -: Февруари 06, 2023, 04:03:49 pm »
За жалост от Киа нищо не предприемат а само ни правят на глупаци явно гаранциите им упират до там!!!
НЯМА КОЛА, КОЯТО Е НОРМАЛНО ДА ВКАРВА БЕНЗИН В КАРТЕРА И ПОСЛЕ ДА ТРЯБВА ДА Я КАРАШ НА ДЪЛГИ РАЗТОЯНИЯ ЗА ДА ГО ИЗПАРИШ!!!
ЖИВА ПОДИГРАВКА С ХОРАТА!!! УЖАС!!!

netizen

  • Новак
  • *
  • Публикации: 1
Re: Sportage 1.6 T-GDI ниво на маслото
« Отговор #27 -: Февруари 21, 2023, 08:17:02 am »
Понеже се замислям за Sportage, попаднах на тази тема. Поразгледах и по чужди форуми, очевидно не е единичен случай, дори бих казал е често срещан проблем.
Това обаче малко обезсмисля купуването на бензинова кола, може би най-малкият компромис би бил HEV  krivogled

faith

  • Новак
  • *
  • Публикации: 10
Re: Sportage 1.6 T-GDI ниво на маслото
« Отговор #28 -: Април 03, 2023, 10:50:50 am »
Здравейте, някой има ли решение на проблема за високото ниво на масло?
Тука няколко човека питат, но никой не казва дали си е решил проблема.
Аз смятам да си търся правата в съда и ако има други смели и отговорни хора,
моля да ми пишат за да им заведем колективен иск.
Макар и да нямате доверие в съдемната система,
ВСИЧКО ЗАВИСИ ОТ НАС САМИТЕ!
СЪБУДИ СЕ НАРОДЕ И ИЗЛЕЗ ОТ ЧЕРУПКАТА СИ, КРАЙНО ВРЕМЕ Е ВЕЧЕ!!!
« Последна редакция: Април 03, 2023, 11:01:57 am от faith »

justalittlesign

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 696
  • Kia Sportage 1.6,180, МHEV, EX
Re: Sportage 1.6 T-GDI ниво на маслото
« Отговор #29 -: Април 05, 2023, 08:15:34 am »
Минал съм през ремонт на GDI двигател по гаранция в Киа - София. НА 90К км. колата започна да яде по малко масло. Уведомих веднага КМБ, а оттам ми казаха, че било нормално. Така карах до 120К, като на всяка смяна им казвах, че маслото се увеличава. Когато за две седмици направих 10К км., колата изхарчи 6 литра масло, отидох в КМБ и те направиха замерване за разход на 1000 км.Веднага я взеха за ремонт. При този ремонт смениха почти половината двигател, катализатор, ламбда сонди и още редица неща. Направих една справка в Киа хотлайн (там се качват данните за всички гаранционни ремонти извършени  в официален сервиз), той е струвал, през 2019 година, приблизително 4500 лева.
Така че натискайте и изискайте замерване на маслото. През 2019 струваше услугата 18 лева. Отивате при приемник в КМБ и му я заявявате.