Автор Тема: Sportage 2022  (Прочетена 29678 пъти)

justalittlesign

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 696
  • Kia Sportage 1.6,180, МHEV, EX
Re: Sportage 2022
« Отговор #15 -: Септември 30, 2022, 09:21:11 am »
xrezv@  Приложението показва цялата история от пътуваня, местоположение и състояние на автомобила. Също така изпраща известия ако  автомобилът не е  заключен. Може да го заключите през телефона си. Съответно, да го отключите. Има и GPS  в реално време. Ползвам го и за да въвеждам адреси преди пътуване, които изпращам към навигацията на автомобила

ivanstzbg

  • Новак
  • *
  • Публикации: 3
Re: Sportage 2022
« Отговор #16 -: Октомври 12, 2022, 10:37:45 pm »
От седмица съм с 1.6 ръчна,много съм доволен,пъргава,маневрена,няма какво повече да се желае от автомобил в този клас.Въпроса ми е за така нареченото разработване на двигателя,нужно ли е,за какво да внимавам,колко километра продължава.
Като цяло не съм рисков водач,но още не мога да и свикна с газта и се страхувам да не изпусна леко оборотите.Четох,че не е добре рязко да се ускорява,ама в градски условия понякога се налага все пак.

justalittlesign

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 696
  • Kia Sportage 1.6,180, МHEV, EX
Re: Sportage 2022
« Отговор #17 -: Октомври 12, 2022, 10:54:27 pm »
От седмица съм с 1.6 ръчна,много съм доволен,пъргава,маневрена,няма какво повече да се желае от автомобил в този клас.Въпроса ми е за така нареченото разработване на двигателя,нужно ли е,за какво да внимавам,колко километра продължава.
Като цяло не съм рисков водач,но още не мога да и свикна с газта и се страхувам да не изпусна леко оборотите.Четох,че не е добре рязко да се ускорява,ама в градски условия понякога се налага все пак.
До 8К е разработката. Там, където сте прочел за ускоряването, пише и за разработването. Както и че е възможно да има харчене на масло. На мен ми се строи, че нивото му е на средата. Не знам дали е изхарчила или толкова са наляли фабрично

nisso

  • Новак
  • *
  • Публикации: 16
  • Kia Sportage 2022 1.6 MHEV GDi АТ
Re: Sportage 2022
« Отговор #18 -: Октомври 15, 2022, 10:15:07 pm »
Здравейте,

Един проблем с колата, който да споделя с вас. Днес за първи път ползвах навигацията - от точка А до точка Б. Пристигайки на точка Б, записвам локацията в Saved places. Връщам се до точка А, гася колата и чакам жената на слезе и да кара тя - отново до точка Б. Жената пали колата и аз като добър съпруг решавам да и включа навигацията и да задам за destination записаната точка Б. Отивам на Saved places и в този момент клъстера блокира (големия екран в дясно). Не реагира по никакъв начин. Натискането на всякакви бутони, включително и долните на климатика не дадоха резулат - само се чуваше бибпкане при натискането, но нищо не се случваше. Загасих колата за 1-2 минути, но след запалване, ситуацията беше същата. Клъстера беше черен и безмълвен  :-X. Жената пусна Google maps на телефона и тръгна. Почнах да проверявам локацията през Kia connect на телефона и ми даваше, че колата си е още на точка А, т.е. не отчиташе движение. След 10на минути се оправи и започна да ми подава локация. Звъннах на жената и тя каза че всичко е наред и клъстера вече работи.

Давам на софтуера шанс ( и той е човек и той бърка  :) ), но ако ми направи пак същия номер, ще го водя при създателя му  %)

justalittlesign

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 696
  • Kia Sportage 1.6,180, МHEV, EX
Re: Sportage 2022
« Отговор #19 -: Октомври 16, 2022, 10:15:29 am »
Nisso@ А ъпдейт правил ли сте скоро? И при мен забиваше, като показваше през мобилното приложение към телефона, че колата се намира на друго място, но след като ъпдейтнах навигацията всичко се оправи. Ако не сте  Купете си една бърза  64 ГБ USB 2 флашка и заредете си колата с  гориво, че инсталацията трае около час на работещ двигател. На сайта на Киа  има инструкции
« Последна редакция: Октомври 16, 2022, 10:18:56 am от justalittlesign »

eman

  • Новак
  • *
  • Публикации: 34
  • Sportage 1.6t MHEV 2wd Auto EX
Re: Sportage 2022
« Отговор #20 -: Октомври 16, 2022, 03:56:19 pm »
Здравейте, а как се разбира, че е излязла актуализация?

justalittlesign

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 696
  • Kia Sportage 1.6,180, МHEV, EX
Re: Sportage 2022
« Отговор #21 -: Октомври 16, 2022, 04:29:48 pm »
Здравейте, а как се разбира, че е излязла актуализация?
Виждате в настройките на колоата с коя версия сте и ако е по-стара от тази в сайта, я ъпдейтвате https://update.kia.com/EU/E1/Main

nisso

  • Новак
  • *
  • Публикации: 16
  • Kia Sportage 2022 1.6 MHEV GDi АТ
Re: Sportage 2022
« Отговор #22 -: Октомври 17, 2022, 09:16:00 pm »
Nisso@ А ъпдейт правил ли сте скоро? И при мен забиваше, като показваше през мобилното приложение към телефона, че колата се намира на друго място, но след като ъпдейтнах навигацията всичко се оправи. Ако не сте  Купете си една бърза  64 ГБ USB 2 флашка и заредете си колата с  гориво, че инсталацията трае около час на работещ двигател. На сайта на Киа  има инструкции

Привет, не, не съм актуализирал навигацията. Преди да дойде колата се подготвих за това, като изтеглих съответния софтуер, но така и не довърших започнатото. Тези дни ще проверя коя версия е на колата и при нужда ще актуализирам. Търговеца в КБМ ми каза, че така или иначе ще направят ъпдейт при годишото обслужване. При мен не е забивала апликацията на телефона и винаги ми е показвала коректно местоположението на колата.

xerzv

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 73
  • 2023 Kia Sportage NQ5 GT Line HPE MHEV AWD Aut
Re: Sportage 2022
« Отговор #23 -: Октомври 18, 2022, 12:40:36 am »
Аз вече платих и карам Спортиджа  повече от 6 месеца и нищо не сложи застрахователя.  Затова се чудех дали аз да не поставя и затова ми беше въпроса. Иначе интересно изказване, въпроса ми е дали някой е слагал Пандора на новия спортидж и да каже как е?

Здравей, колега, някакво инфо намери ли?
Аз се свързах с Кия и ми казаха, че за да не падне гаранцията на автомобила е необходимо да се монтира алармена система одобрена от производителя - питах ги за Пандора и отново ми отговориха с "Алармената система трябва да бъде одобрена от производителя и трябва да бъде монтирана в оторизиран представител на Киа."
* 2023 Kia Sportage NQ5 GT Line HPE MHEV AWD Aut

ivanstzbg

  • Новак
  • *
  • Публикации: 3
Re: Sportage 2022
« Отговор #24 -: Декември 04, 2022, 05:04:21 pm »
Здравейте колеги,извинете ме за глупавия въпрос ,но как се затваря предния капак ,за модела до 2022 видях,че е с пускане от 30 см,тук при 2022 опитах с натискане,не става,и тук ли е с пускане,тежичък е ,да не прецакам нещо?

futureal

  • Новак
  • *
  • Публикации: 3
Re: Sportage 2022
« Отговор #25 -: Декември 04, 2022, 05:31:39 pm »
Дори малко повече от 30 см. Ако е от по близко не се затваря  капака. :)

nisso

  • Новак
  • *
  • Публикации: 16
  • Kia Sportage 2022 1.6 MHEV GDi АТ
Re: Sportage 2022
« Отговор #26 -: Декември 17, 2022, 07:45:36 pm »
Здравейте,

Онзи ден светна лампата за GPF филтъра(petrol particulate filter или gasoline particulate filter). Доколкото разбирам в този филтър се събират остатъчни сажди при изгарянето на безина и филтъра ги гори в движение. Когато обаче колата се кара на кратки разстояния и на ниска скорост (което при мен е практика, на ден около 30 километра в задръствания минаваме), явно изгарянето не сработва и саждите се натруват във филтъра. Последвах инструкциите дадени в упътването - шофирах някъде към 60 км. с висока скорост (80-120) и лапмата изгасна някъде след като минах 40 километра.

Четох по въпроса в интернет и явно за съжаление е често срещан проблем при нашите коли. Във форума имаше статия за това и я четох преди време, но сега не мога да я открия нещо.

Проблема е описан в owners manual-a на страница 501. Ако не се получи с шофирането, отиваш в сервиза и правят принудително чистене, което на прост език е да държат колата определено времем на високи обороти (3000 и нагоре).

Та извода е да ходим повече на почивки и разходки извън града :)


Lyubomir

  • Новак
  • *
  • Публикации: 19
  • Sportage 1.6 gdi MT Comfort 2023
Re: Sportage 2022
« Отговор #27 -: Януари 10, 2023, 10:40:01 pm »
Здравейте,
Почти се навихме да вземем наличен Спортидж ръчка, бензин, ниво Комфорт (базовото). Трябва ми само още малко време да приема малкия (за мен) багажник.
Имам едно питане-възможно ли е от настройките да се визуализират данните от парктроника? Не го видях на никое клипче (само камерата със звук от датчиците са налични там), но в ръководсвото, което изтеглих от Хърватския сайт има диаграми с визуализация (но не става ясно за коя медия).
То в това ръководсво (повече от 600 страници?!) за медията и работата с повечето системи почти нищо не е казано, но си е друга тема...

mancho

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 96
Re: Sportage 2022
« Отговор #28 -: Януари 10, 2023, 10:55:21 pm »
Здравейте,
Почти се навихме да вземем наличен Спортидж ръчка, бензин, ниво Комфорт (базовото). Трябва ми само още малко време да приема малкия (за мен) багажник.
Имам едно питане-възможно ли е от настройките да се визуализират данните от парктроника? Не го видях на никое клипче (само камерата със звук от датчиците са налични там), но в ръководсвото, което изтеглих от Хърватския сайт има диаграми с визуализация (но не става ясно за коя медия).
То в това ръководсво (повече от 600 страници?!) за медията и работата с повечето системи почти нищо не е казано, но си е друга тема...
Здравей, колега,  ако багажника само ти е чуденка, скачай смело... винаги можеш да сложиш греди и кутия за около 1,000 лв. Налична кола... това си е лукс направо :-). Относно медията... не ми се вярва визуализацията да е въпрос на настройка... ако я няма видима, може би хич я няма (ама само спекулирам). Относно Ръководството - на последните ми 3 коли... за медията имаха отделни книжки/ръководства. При мен на Хсийд-а визуализацията е на дисплея на таблото зад волана, а не на екрана на медията.
Успех
XCEED, 1.4 T-GDI, LX, MT

tougi

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 164
  • Sportage 2022 1.6 T-GDI HEV 4WD Aut
Re: Sportage 2022
« Отговор #29 -: Януари 11, 2023, 09:12:57 pm »
Имам едно питане-възможно ли е от настройките да се визуализират данните от парктроника?

Те излизат на дисплея пред водача. При наличие на втори, 13 инчов (!) дисплей се показват до изображението от задната камера.