Автор Тема: Sportage 2022 - Гуми  (Прочетена 25023 пъти)

nisso

  • Новак
  • *
  • Публикации: 16
  • Kia Sportage 2022 1.6 MHEV GDi АТ
Sportage 2022 - Гуми
« -: Октомври 15, 2022, 08:51:57 pm »
Здравейте колеги,

Правя тази тема с идеята да споделяме всичко свързано с гумите на нашите Sportage 2022 автомобили. Предпочитания за марки, модели и споделяне на опит. Съвети и мнение за вносители, търговци и центрове за смяна на гуми. 

Аз ще започна пръв, за да се оптитам да раздвижа темата -колата дойде с летни гуми и сега оглеждам за подмяната им с зимни. Летните са Continental и техния зимен вариант е около и над 400 лева. Набързо проверено, ценовия диапазон за зимни, започва от 250 лева на гума (235/55/R18) и все си задавам въпроса докъде е границата на инвестицията в каучук, особено ако човек зимно време вътри предимно в града и рядко катери баири и високи снежни курорти  :o
« Последна редакция: Октомври 15, 2022, 08:53:53 pm от nisso »

Telefunken

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 53
Re: Sportage 2022 - Гуми
« Отговор #1 -: Октомври 15, 2022, 09:32:07 pm »
Покупката на гуми е разход, а не инвестиция. За човек, вътрящ предимно в града, са най-подходящи всесезонните гуми. Sportage 2022 не е градски автомобил, има други модели, с други размери за целта.

mancho

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 96
Re: Sportage 2022 - Гуми
« Отговор #2 -: Октомври 16, 2022, 09:28:48 pm »
Аз съм с Bridgestone LM 005, само хубави неща мога да кажа... Цената за този размер е навярно 350+лв... не се заяждам, но да имаш нова кола струваща 60+к (предполагам), да гледаш гуми за200лв и да не избереш между 3-4 те топ марки... на мен подхода ми е различен... цената е четвъртостепенен фактор.
XCEED, 1.4 T-GDI, LX, MT

justalittlesign

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 702
  • Kia Sportage 1.6,180, МHEV, EX
Re: Sportage 2022 - Гуми
« Отговор #3 -: Октомври 17, 2022, 08:50:02 am »
Аз си купих още лятото Bridgestone Blizzak lm 005. за по 313 лв. За мен сигурността е  на първо място.. Факторът, който е първостепенен при мен е спирачен път и как се държи на мокър път, а после идва ниво на шум.

dynamix

  • Новак
  • *
  • Публикации: 39
Re: Sportage 2022 - Гуми
« Отговор #4 -: Октомври 17, 2022, 04:49:16 pm »
Аз съм на принципа на златната среда. По-добре по-нови и разумно пласирани като финансов разход, отколкото да се пъчиш с 400+ левови гуменки по 5-6 години вече одървени. А и те не винаги са по-качествени.
Карам на различни Нексени (летни/зимни) и на 2те Кии, Карал съм и на Нексен на CRV-то преди Спортиджа. Нямам никакви оплаквания, гумите се държат страхотно, не са мн шумни и се износват в прилични граници (доста по-малко от стоковия Континентал, с който дойде колата). Препоръчвам марката с 2 ръце.
От др. страна поради неналичие на зимни Нексени за Сийд-а мин. зима си взех Барум Поларис. Нямам мн впечатления все още от тази гума тъй като Сийд-а е 2ра кола и се кара по-рядко, но на прима виста ми допаднаха като возия и не съм имал проблеми при сняг и лед. Все пак нито аз, нито семейството ми сме фенове на зимните спортове, та да предупредя не сме катерили Боровец, Пампорово или Алпите.

Още нещо да кажа за премиум марките - Континентал, Мишлен, Бриджстоун и т.н. Не са за нашите пътища тези гуми, прекалено са крехки. Колко съм ги правил, лепил, сменял поради влизане в дупки, минаване през стъкла и боклуци си нямате на представа. Хубав каучук но мек и мн. лесно се поврежда при колизия с неравности.
2008 Kia pro_ceed 1.6 CRDi AT
2020 Kia Sportage 1.6 T-GDI AT AWD

nisso

  • Новак
  • *
  • Публикации: 16
  • Kia Sportage 2022 1.6 MHEV GDi АТ
Re: Sportage 2022 - Гуми
« Отговор #5 -: Октомври 17, 2022, 09:50:32 pm »
Здравейте колеги,

Аз също съм на принципа, който dynamix описва и съм съгласен, че нашите пътища не са особено подходящи за меки гуми. Преди 15на години карах един Нисан Примера и взех, че реших да и купя нови зимни Bridgestone. Предна лява изскара точно 1 седмица след едно по-бързо влизане в дупка, замаскирана от прясно навалелия сняг. Гумата беше пълна щета и директно отиде на боклука.

По темата. Моят списък засега е следния (цена низходяща):
GOODYEAR UltraGrip Performance Plus
NOKIAN WR SUV 4
BRIDGESTONE BLIZZAK LM005 - @justalittlesign - цената в момента е 373 лв.
VREDESTEIN WINTRAC PRO
NEXEN WG-SPORT 2 SUV  - слагам ги в списъка след съвета на @dynamix - колега, ако си ползвал този модел, моля сподели.

Фаворити са ми Vredestein и Nokan, без да имам идея защо  8-)
Каквото и да купя не мисля, че ще сбъркам, най-малкото защото едва ли ще направя разлика, а и нямам база за сравнение.

Ще почета още малко за да се объркам съвсем и накрая ще взема това дето търговеца ще ми препоръча  %) Обикновенно така става при мен.
Секретните болтове са налични, остава само гуми да има за тях  ;D




xerzv

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 73
  • 2023 Kia Sportage NQ5 GT Line HPE MHEV AWD Aut
Re: Sportage 2022 - Гуми
« Отговор #6 -: Октомври 18, 2022, 12:24:20 am »
Аз съм с Bridgestone LM 005, само хубави неща мога да кажа... Цената за този размер е навярно 350+лв... не се заяждам, но да имаш нова кола струваща 60+к (предполагам), да гледаш гуми за200лв и да не избереш между 3-4 те топ марки... на мен подхода ми е различен... цената е четвъртостепенен фактор.

С такива гуми ми откраднаха Кията, добри гуми. Когато дойде новата Кия мисля пак да купя такива
* 2023 Kia Sportage NQ5 GT Line HPE MHEV AWD Aut

dynamix

  • Новак
  • *
  • Публикации: 39
Re: Sportage 2022 - Гуми
« Отговор #7 -: Октомври 18, 2022, 11:20:59 am »
NEXEN WG-SPORT 2 SUV  - слагам ги в списъка след съвета на @dynamix - колега, ако си ползвал този модел, моля сподели.
Точно с такива съм от зимата на 2020, реално ще ги търкалям сега 3ти сезон. Много доволен от гумата, прилично безшумни, мн добро поведение на дъжд и сняг, добри на мокро. Моите не се водят уж SUV, въпреки че са "FSL - с борд за защита на джантата", "XL - подсилена гума с по-висок товарен индекс" и теглови индекс 102 "до 850 кг (на гума)", но това са по-скоро рекламни зарибявки според мен. Става дума за 245/45/R19 за Спортиджа от подписа. Все още каучука е мек и не се е одървил, предполагам ще мисля да ги сменям най-рано след 4ти сезон.

Хубав портал за ревюта на гуми, на който му се занимава да чете - https://www.tyrereviews.com. Аз от тук гледам да се образовам покрай различните тестове (колкото и да са манипулирани), а има и доста юзър коментари под съответните модификации гуми.


PS. Гледам преди 2 години точно съм взел Нексена в горепосочения размер за 225 лв на гума, сега ги предлагат по 344  ::)
« Последна редакция: Октомври 18, 2022, 11:24:53 am от dynamix »
2008 Kia pro_ceed 1.6 CRDi AT
2020 Kia Sportage 1.6 T-GDI AT AWD

nisso

  • Новак
  • *
  • Публикации: 16
  • Kia Sportage 2022 1.6 MHEV GDi АТ
Re: Sportage 2022 - Гуми
« Отговор #8 -: Октомври 21, 2022, 08:45:24 pm »
@dynamix - Мерси за информацията. Ще погледна и сайта. При мен цената за този модел идва на 247 лева, като разликата с това, което си посочил, предполагам е от различните размери на гумата.

Утре мисля да мина през Primex, че ми е близо и да погледна на място някои от моделите, които съм споменал нагоре. Досега не съм пазарувал от тях, но пък чувам добри отзиви от познати и приятели.
« Последна редакция: Октомври 21, 2022, 08:47:36 pm от nisso »

justalittlesign

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 702
  • Kia Sportage 1.6,180, МHEV, EX
Re: Sportage 2022 - Гуми
« Отговор #9 -: Октомври 22, 2022, 08:48:54 am »
Най-евтини са гумите в Gumi7.com. От години купувам от тях https://www.gumi7.com/bg/avtomobilni-gumi/?width=235&height=55&diameter=18&brand_name=BRIDGESTONE&tire_season=winter

Мисля, че се свързани с Примекс, защото имах оферта за безплатна доставка ако монитрам гумите при тях
« Последна редакция: Октомври 22, 2022, 08:50:55 am от justalittlesign »

nisso

  • Новак
  • *
  • Публикации: 16
  • Kia Sportage 2022 1.6 MHEV GDi АТ
Re: Sportage 2022 - Гуми
« Отговор #10 -: Октомври 22, 2022, 12:50:12 pm »
 Аз търся и монтаж и хотел на едно място. Благодаря за инфото - ще пиша на Gumi7 да видя какво ще предложат.

dynamix

  • Новак
  • *
  • Публикации: 39
Re: Sportage 2022 - Гуми
« Отговор #11 -: Октомври 22, 2022, 03:55:37 pm »
Най-евтини са гумите в Gumi7.com.
Грешка. Най-евтини са https://bg.avtogumi.bg/oscommerce/advanced_search_result.php?s=235&h=%2F55&r=R18&categories_id=2&manufacturers_id=2 въпреки, че цените са близки. Мн съм доволен от автогуми, но това може да се види и от коментарите в самия сайт, не разчитайте само на моето мнение. Винаги ти дават точен ДОТ до месеца на производство, любезни и коректни. Има доставка, можеш да ходиш и да си ги вземеш лично ако не ти се плаща директно от склада Имат и мобилен монтаж. Идва буса, носи гумите, сменят и балансират. Мисля че и хотел предлагаха така че да си затворят напълно цикъла. Пред дома, офиса - ако си цениш времето и си ОК да платиш малко отгоре за тази екстра няма по-добро от това.
2008 Kia pro_ceed 1.6 CRDi AT
2020 Kia Sportage 1.6 T-GDI AT AWD

nisso

  • Новак
  • *
  • Публикации: 16
  • Kia Sportage 2022 1.6 MHEV GDi АТ
Re: Sportage 2022 - Гуми
« Отговор #12 -: Октомври 22, 2022, 06:47:07 pm »
Аз ползвам avtogumi от години и имам закупени от там 5-6 комплекта. Предлагат и хотел, който по спомени беше 70 лева за 9 месеца. Няма от какво да се оплача. Този път реших да ги сменя и да пробвам и други търговци. Някои дават и отстъпки, докато при avtogumi отстъпки няма. Поне нямаше преди месец, когато разпитвах предварително за моите зимни гуми.

Tanev2

  • Новак
  • *
  • Публикации: 18
Re: Sportage 2022 - Гуми
« Отговор #13 -: Октомври 25, 2022, 12:28:10 am »
Здравейте колеги,

Аз също съм на принципа, който dynamix описва и съм съгласен, че нашите пътища не са особено подходящи за меки гуми. Преди 15на години карах един Нисан Примера и взех, че реших да и купя нови зимни Bridgestone. Предна лява изскара точно 1 седмица след едно по-бързо влизане в дупка, замаскирана от прясно навалелия сняг. Гумата беше пълна щета и директно отиде на боклука.

По темата. Моят списък засега е следния (цена низходяща):
GOODYEAR UltraGrip Performance Plus
NOKIAN WR SUV 4
BRIDGESTONE BLIZZAK LM005 - @justalittlesign - цената в момента е 373 лв.
VREDESTEIN WINTRAC PRO
NEXEN WG-SPORT 2 SUV  - слагам ги в списъка след съвета на @dynamix - колега, ако си ползвал този модел, моля сподели.

Фаворити са ми Vredestein и Nokan, без да имам идея защо  8-)
Каквото и да купя не мисля, че ще сбъркам, най-малкото защото едва ли ще направя разлика, а и нямам база за сравнение.

Ще почета още малко за да се объркам съвсем и накрая ще взема това дето търговеца ще ми препоръча  %) Обикновенно така става при мен.
Секретните болтове са налични, остава само гуми да има за тях  ;D
Колега аз си взех този модел VREDESTEIN WINTRAC PRO, все още не съм ги сложил, защото се чудя къде може да го направя. Притесняваме дали ще направят добър баланс. Към момента само тази марка взимам и съм много доволен, предполагам ме и с тези ще е така.

justalittlesign

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 702
  • Kia Sportage 1.6,180, МHEV, EX
Re: Sportage 2022 - Гуми
« Отговор #14 -: Октомври 26, 2022, 12:30:48 pm »
Аз съм от София и смених гумите при тези, в Надежда https://goo.gl/maps/85DwsKLk98qguYaq8
120 лв. струваше смяната за 18"