Автор Тема: Трудно пали - бензин/газ - мистерията е разкрита!  (Прочетена 7256 пъти)

Боби61

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 81
Винаги зареждам от една верига бензиностанции, но по необходимост сипах пет литра бензин на "Лукойл" на изхода за Оряхово във Враца.
На следващия ден въртя да запаля, колата претриса и гасне. Втори, пети, десети път, по едно време спря и да претриса - НЯМА ПАЛЕНЕ! Свалям свещите - мокри.
Усъмних се в бензина, въпреки че си мислех че с лош бензин колата няма да върви, ще пуши, ще трака, ама чак да не може да запали...
Отидох с един приятел на "Газпром", където винаги си зареждам, и взех десет литра 95. Сипах в резервоара, откачих горивопровода от рейката и с въртене на стартер източих около литър бензин. Събрах всичко и щрак - колата запали!
Оказва се, че тези двигатели са много капризни откъм качеството на бензина, а при колите на газ, бензина престоява прекалено дълго време в резервоара. Това, че при определено ниво на горивото колата започва трудно да пали не е от нивото, а от времето за което е достигнато това ниво. Още повече за изветряването на бензина допринася системата за проветряване на резервоара. Тази система постоянно обветря бензина, а изпаренията изгарят в двигателя. При каране на бензин не създава проблем защото той по-често се опреснява.
Какво да направим?
ПЪРВО - вадим буксата на клапана, който свързва въздуха над бензина в резервоара с всмукателния колектор. Тази система е направена заради еко изискванията към производителите да не се отделят бензинови пари в атмосверата и няма връзка с работата на двигателя.
ТРЯБВА ДА СЕ УВЕРИТЕ, че клапана не е заседнал в отворено положение. Това става като извадите маркуча и наденете някакъв шлаух. Като надувате и засмуквате въздух не трябва да минава. 
 ВТОРО - трябва да използваме добавка, предназначена за дълго съхранение на гориво "Fuel stabilizer".
Има различни марки, аз взех тази:
https://www.yacco-bulgaria.com/produkt/fuel-stabilizer
Това е клапана:
« Последна редакция: Октомври 25, 2022, 05:50:48 pm от Боби61 »
Kia Cee'd SW I (facelift 2009) 1.4, 109 Hp Bifuel

zlatan karaivanov

  • Новак
  • *
  • Публикации: 3
Re: Трудно пали - бензин/газ - мистерията е разкрита!
« Отговор #1 -: Октомври 24, 2022, 11:31:49 pm »
Колега,ти си първия който пише за решение на този проблем.Аз го имам същия.Само не разбрах,тази буква,която си показал остава изключена ли?
Ако не те притеснявам дай един телефон направо да ти звънна,че ще е по-лесно за обяснение.Благодаря предварително!

Боби61

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 81
Re: Трудно пали - бензин/газ - мистерията е разкрита!
« Отговор #2 -: Октомври 25, 2022, 12:18:46 pm »
Буксата си остава изключена за да не се проветрява бензина в резервоара.
Това, както съм писал, няма отношение към работата на двигателя.
Сигурен бях че ще открия проблема, но ми отне три години...
« Последна редакция: Октомври 25, 2022, 01:33:46 pm от Боби61 »
Kia Cee'd SW I (facelift 2009) 1.4, 109 Hp Bifuel

fadix

  • Новак
  • *
  • Публикации: 4
Re: Трудно пали - бензин/газ - мистерията е разкрита!
« Отговор #3 -: Октомври 29, 2022, 09:45:55 pm »
След премахване на буксата ми светна оранжевата лампа-чек енджин. При вас как е след откачане на буксата?
« Последна редакция: Октомври 30, 2022, 03:34:36 am от fadix »

Боби61

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 81
Re: Трудно пали - бензин/газ - мистерията е разкрита!
« Отговор #4 -: Октомври 31, 2022, 12:07:42 pm »
Сигурен ли си че си уцелил буксата?
При мен нищо не светка.
Като я включиш гасне ли чека? Да не е съвпадение?
Kia Cee'd SW I (facelift 2009) 1.4, 109 Hp Bifuel

fadix

  • Новак
  • *
  • Публикации: 4
Re: Трудно пали - бензин/газ - мистерията е разкрита!
« Отговор #5 -: Октомври 31, 2022, 09:16:28 pm »
Буксата която съм изключил е точно тази от снимката. Друга букса която води към клапан в двата края свързан с маркуч там няма. Чека светна точно когато разкачих буксата. Като включа буксата се оправи чак като разкачих клемата на акумулатора и на ново я закачих.

Боби61

  • Обичам да пиша ;)
  • **
  • Публикации: 81
Re: Трудно пали - бензин/газ - мистерията е разкрита!
« Отговор #6 -: Ноември 01, 2022, 12:21:31 pm »
В такъв случай остави буксата включена.
Извади маркуча и измисли някаква тапичка или гумена шапчица за да запушиш щуцера на клапана. Това се налага за да не смуче двигателя от там непречистен въздух с прах.
И ДОКАЗАНО този метод работи, защото колата ми вече пали всеки път с първото чукане!  ok
Kia Cee'd SW I (facelift 2009) 1.4, 109 Hp Bifuel

fadix

  • Новак
  • *
  • Публикации: 4
Re: Трудно пали - бензин/газ - мистерията е разкрита!
« Отговор #7 -: Ноември 01, 2022, 01:09:51 pm »
Благодаря много за помощта. Нещата се случиха. Оставих буксата включена, затапих маркуча и щуцера на клапана.
« Последна редакция: Декември 30, 2022, 08:34:26 pm от fadix »

viksen_85

  • Новак
  • *
  • Публикации: 5
Re: Трудно пали - бензин/газ - мистерията е разкрита!
« Отговор #8 -: Декември 28, 2022, 08:39:29 pm »
И аз също много благодаря за помощта. След изклкючване на тази букса, всички проблеми с паленето приклюха. А при мен те започнаха след смяна на спукан резервоар. Още на следващията ден палеше от втори, трети път, появи се и придърпване при каране на бензин. Отделно се чуваше и периодичен шум, като от удар отдолу по колата, което също се оказа от тази система и спря веднага след изклщючването и, което ме навежда на мисълта, че се е получавал някакъв вакуум в резервоара. Голямото ходене по мъките приключи благодарение на колегата. :)