Автор Тема: Sportage 2011 - лампа за ниво маслото  (Прочетена 12544 пъти)

direct

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 307
Sportage 2011 - лампа за ниво маслото
« -: Декември 27, 2022, 01:56:10 pm »
След 10 г. каране за първи път ми светна лампа за проблем - нивото на маслото. Проверих го и наистина беше на точката за празно. Пое цял литър и сега е малко над средата между двете точки, но лампата не изгасна. :o Нормално ли е да не изгасва и къде е отишло липсващото масло - почнала е да гори масло или в сервиза са ми сипали по-малко? Колата е сервизирана само в официалния сервиз, като последното посещение за масло и филтри беше само преди 6 месеца...

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1316
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: Sportage 2011 - лампа за ниво маслото
« Отговор #1 -: Декември 27, 2022, 06:18:27 pm »
Аз никога не съм стигал до ситуация да нямам масло и не знам какво точно се случва, но може примерно да закачиш диагностиката elm327 и да видиш дали има записана грешка и дали с изтриването ще изгасне лампата. А маслото ако няма течове от двигателя и под колата - еми значи си го гори. На колко км. е колата?

direct

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Sportage 2011 - лампа за ниво маслото
« Отговор #2 -: Декември 27, 2022, 07:21:06 pm »
На колко км. е колата?
На сравнително малко е - 120К. Течове от двигателя мисля, че няма, защото стои в гараж и щях да забележа дори една капка. Просто вече ще следя колко масло ми сипват при обслужването и ще си следя нивото периодично.

justalittlesign

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 696
  • Kia Sportage 1.6,180, МHEV, EX
Re: Sportage 2011 - лампа за ниво маслото
« Отговор #3 -: Декември 27, 2022, 10:09:38 pm »
ако е бензинов GDI гарантирам, че са гумички на клапаните. И колкото повече се бавите, толкова повече ще причинявате щети по колата. Аз стигнах до 6 литра, смяна на половината двигател и катализатор

direct

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Sportage 2011 - лампа за ниво маслото
« Отговор #4 -: Декември 27, 2022, 10:53:57 pm »
ако е бензинов GDI гарантирам, че са гумички на клапаните. И колкото повече се бавите, толкова повече ще причинявате щети по колата. Аз стигнах до 6 литра, смяна на половината двигател и катализатор
Мерси, аз на нещо такова се надявах - някой, който е минал през същото или подобно. Ще я карам в сервиз значи. Какво ще ме посъветвате - официален сервиз или да спестя пари?

justalittlesign

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 696
  • Kia Sportage 1.6,180, МHEV, EX
Re: Sportage 2011 - лампа за ниво маслото
« Отговор #5 -: Декември 28, 2022, 05:04:50 pm »
Моята я правиха в официалния сервиз в София, още когато беше гаранционна. Много добре си свършиха работата. На 120К ми се появи проблемът, но на 137 я направих. След ремонта я карах до 215 и я продадох без никакви проблеми. Смениха доста неща тогава. Освен гумички на клапани подмениха и ламбда сонда, част от гърнето и нов катализатор, както и някакви датчици. По мои сметки бяха извършили ремонт за около 4 бона

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1316
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: Sportage 2011 - лампа за ниво маслото
« Отговор #6 -: Декември 28, 2022, 07:35:47 pm »
За всеки случай погледни дали нямаш някакво хвърляне на масло от шайбата на коляновия вал. При мен в един момент почна да хвърля масло от там и опръска дясната полуоска. Бях решил, че е заминал семеринга, но след малко четене стана ясно, че най-вероятно е повишено налягане на маслото в картера поради неправилно работещ клапан на картерната вентилация. След смяната му (12 лева) повече не ми е хвърляла масло. Точно тогава и на мен ми изчезна малко масло, но се оказа, че всичко е било от клапана. Не се лъжи да проверяваш клапана дали хлопа вътре съчмата, както показват по разни филмчета в нета. Моята хлопаше и пак не работеше правилно. При тази цена, сменяй без да разсъждаваш. При мен стана на около 70-80 хиляди. Значи при теб сигурно вече е в плачевно състояние (ако не си го сменял).

И най-важното, като разбереш какво и е на колата - пиши тук да знаем и другите какво ни чака :)
« Последна редакция: Декември 28, 2022, 07:48:32 pm от rmk »

direct

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Sportage 2011 - лампа за ниво маслото
« Отговор #7 -: Декември 28, 2022, 07:47:13 pm »
Засега я водих на провинциален майстор, който гледа на компютър и каза, че всичко изглежда наред (включително налягането на маслото). Няма други грешки и показанията уж са нормални. Няма и никъде видими течове на масло. Беше изненадан, че е толкова черно маслото само на 6 месеца и под 5 хил. км. Даже гледа филтъра, като беше убеден, че е стар и видя, че е не е. :) Не можа да изгаси обаче лампата за ниско ниво на маслото. Сипа още 300 мл и качи над ф-а, но лампата си свети...

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1316
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: Sportage 2011 - лампа за ниво маслото
« Отговор #8 -: Декември 28, 2022, 07:53:46 pm »
Щом не гасне лампата за маслото освен да се е прецакал датчика, който е на картера отдолу и е за нивото (за налягането е друг). Може би се е заклинил в някакво положение от това, че е бил без масло. Много е странно това да свети червена лампа на таблото и да няма грешки. Ако можеш иди на друг майстор.

justalittlesign

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 696
  • Kia Sportage 1.6,180, МHEV, EX
Re: Sportage 2011 - лампа за ниво маслото
« Отговор #9 -: Декември 28, 2022, 09:00:37 pm »
Маслото ставаше черно на първите 1000 километра при Сийда. Гледам, че и сега на новата кола, пак е черно, а го смених преди 4 хиляди

direct

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Sportage 2011 - лампа за ниво маслото
« Отговор #10 -: Декември 28, 2022, 09:14:41 pm »
Много е странно това да свети червена лампа на таблото и да няма грешки.
Има си я грешката за ниско ниво на маслото и не можа да я изтрие. Идеята ми беше, че няма други. Изключение правеха една много стара за парктроника (сменяха ми го гаранционно някога) и една за ESP-то.

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1316
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: Sportage 2011 - лампа за ниво маслото
« Отговор #11 -: Декември 28, 2022, 10:44:03 pm »
Аааа това е друго. Щом грешката си остава, значи и проблемът си е останал. Най-вероятно е заминал датчика за нивото.
А колегата е прав - на тези двигатели маслото си е черно като на дизел и така си се карат.

direct

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Sportage 2011 - лампа за ниво маслото
« Отговор #12 -: Април 20, 2023, 06:45:12 pm »
Приключвам темата с края на историята. Пратих я на ремонт след около три месеца каране (2000-3000 км.) и към 1-2 литра изгорено масло общо. За първи път я правя извън официалния сервиз уж за по-евтино. Освен гумените уплътнения имаше и поражения по двигателя. Платих 1500 лв. труд и няколкостотин за части. Пускам снимка от пораженията (аз лично не разбирам и не виждам нищо) и разписка от ремонта.





Да питам също вие на колко километра сменяхте съединител (знам, че зависи от карането)? Защото видели майсторите, че е за смяна, но не са го сменили. Моят е на 125 хил. км.

rmk

  • Наблюдава денонощно
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1316
  • KIA Sportage III - D4HA
Re: Sportage 2011 - лампа за ниво маслото
« Отговор #13 -: Април 20, 2023, 09:44:48 pm »
Повечето от нещата в списъка са уплътнения, филтри, масло и т.н. които просто са сменени, защото е разглобен двигателя.

Може ли малко по-подробно какво е правено? От листа виждам някакви комплекти са сменяни, но какво е това? Бутала сменяни ли са? Сегменти? Лагери биелни, основни?
На снимката ми се струва, че масленият сегмент е напълно запечен вътре в канала си, което обяснява горенето на масло, но самите цилиндри имали ли са износване, разширявани ли са?

« Последна редакция: Април 21, 2023, 12:48:30 am от rmk »

direct

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 307
Re: Sportage 2011 - лампа за ниво маслото
« Отговор #14 -: Април 20, 2023, 10:08:15 pm »
Филтрите и маслото са по моя заръка, защото ми беше след месец годишната поддръжка. Свещите им изглеждали за смяна, затова са сменени (за 11 г. веднъж са сменяни в официалния сервиз). Накладките си бяха за смяна предните. Водната помпа си работеше, но за толкова километри било добре да се смени. Иначе точно нещо подобно ми обясни за снимката, че имало запичане там където трябва да се движи маслото. Знам за смяна на сегменти, лагерите би трябвало да са същите, по спомен са ги върнали. Не знам за износване и разширяване на цилиндрите. Утре ще питам.
« Последна редакция: Април 20, 2023, 10:14:24 pm от direct »