Автор Тема: Смяна на сегменти или смяна на масло ?  (Прочетена 21404 пъти)

bgpcnerd

  • Новак
  • *
  • Публикации: 1
Здравейте , имам сийд 2010 която гори много масло . За 800 километра е почти на минимума . Говорих с 2-3 майстора и ми беше предложено смяна на сегменти и прочие което ще ми излезне около 1500-1700 лева или смяна на сегашното 5w30 с 10w40 . Пак щяло да гори масло , но много по-малко . Според вас как да постъпя ? Някой сменял ли е маслото с 10в40 и дали е имал подобрение ? Иначе колата няма никакви течове (проверено) , няма пушек  и тем подобни проблеми . Върви си нормално . Само ауспуха е черен . Проблема е , че не могат да ми кажат точно каква ще е сумата , защото отвори ли се един път двигателя , трябвало да се прави . А мисълта за приблизително 2к ремонт , направо ми се реве ! А пък ги нямам и финансите като цяло . Какво ще ме посъветвате ?

Спортидж2005

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 199
Re: Смяна на сегменти или смяна на масло ?
« Отговор #1 -: Април 08, 2023, 06:46:58 pm »
Пробвай първо с 10w40 и виж как ще е, че тия "майстори" като ги знам как ремонтират.. . По- лошо няма да стане, а има вариант горенето да намалее. Има и добавки, а също и масла с молибден https://dssauto.bg/produkt/liqui-moly-10w-40-%D1%81-%D0%BC%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%B1%D0%B4%D0%B5%D0%BD/

justalittlesign

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 696
  • Kia Sportage 1.6,180, МHEV, EX
Re: Смяна на сегменти или смяна на масло ?
« Отговор #2 -: Април 08, 2023, 09:10:25 pm »
Сегменти са със сигурност. След като харчи - проблем е. В книжката пише, че е нормално да харчи масло единствено при разработка. Предполагам и други екстремни условия, но не и при нормално шофиране. И то да изхарчи 10о грама. Липсата на масло по ауспуха е заради катализатора. При старата ми кола харчеше толкова много и  смениха половината двигател, защото 50К км. се ослушаха  от КМБ, да започнат ремонта ѝ. Липсата на пушек е заради катализатора, но със сигурност е пострадал. На мен ми го смениха. Пострадала беше и ламбда сонда, освен сегментите. 1500 лева е добра цена. През 2019 моят ремонт струваше на КМБ 4500. Бензинов двигател с 10в 40 не е добра идея.