Автор Тема: Грижи за Кларуса  (Прочетена 79134 пъти)

ivannlbc

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 464
Re: Грижи за Кларуса
« Отговор #30 -: Юни 30, 2010, 09:54:05 pm »
Наскоро бях писал, че един идиот ме удари и ми счупи заден светлоотразител, като не броим напуканата боя по бронята. Застрахователите ми казаха да духам супата, но аз ви обещах да им отвърна със същото наесен, когато ми кацнат. Не искаха да дадат 20-30 лв...сега ще загубят много повече.

До тук добре. Продължението на историята е следното:

Тук във форума видях обява на един моргаджия от Видин. Човека ми намери въпросния светлоотразител, та дори и жабка ми прати. Е, изпратената антена беше счупена и не ставаше за нищо, но аз му я върнах по куриер и той върна парите за нея. Евала, че е коректен. Трябва да има повече такива хора в БГ.

И аз съм доволен, че вече не карам като мангалите с дупка в бронята:
 crazy



Като нова е, нали?!  bye
KIA Clarus SLX combi 116 hp 1,8 l

smirn0ff

  • Master of KIA
  • ******
  • Публикации: 1730
  • Шеф диригент
    • Inspire Communications LTD
Re: Грижи за Кларуса
« Отговор #31 -: Юни 30, 2010, 11:10:49 pm »
екстра е  ;D
Hyundai Genesis 2015 3.8 V6 AWD
KIA VENGA 1.6 CVVL EX 4AT
[ex]KIA CEED 1.0 T-GDI GT LINE
KIA VENGA FL 1.6 CVVL EX 6AT
[ex]KIA OPTIMA 2.0 CVVL EX 6АТ
[ex]KIA CEED 1.6 CRDI LX 5MT

ivannlbc

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 464
Re: Грижи за Кларуса
« Отговор #32 -: Юли 12, 2010, 09:42:07 pm »
Снощи като слязох от колата, всичко си беше нормално. Един час по-късно се качвам и...няма фарове. Нито дълги, нито къси. Само габарити. А на сутринта трябваше да ставам в 5 часа по тъмно, за да пътувам за София. Ужас! Помислих си за бушоните. Отворих капака, проверих няколко бушончета - всичко ОК. Взех да се притеснявам. Погледнах релетата, които са до бушоните и за всеки случай им набих канчетата. Направи ми впечатление, че това, което отговаря за фаровете беше малко хлабаво. Викам си "Е сега ако светнат - чудо!". Качвам се, паля, врътвам ръчката и...ЧУДО!  :) Фаровете си светеха - къси, дълги, всичко ОК.

Значи представяте ли си какви са дупки по пътищата, че релетата ми подскачат като топките на ТОТО 2.

Нищо де, пишете тая история в графата "Случки със Щастлив край."

Препоръка: проверете си релетата дали са си по местата.  :-[
KIA Clarus SLX combi 116 hp 1,8 l

ivannlbc

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 464
Re: Грижи за Кларуса
« Отговор #33 -: Юли 15, 2010, 01:12:28 pm »
Вчера взех една туба синтетично масло от Кауфланд 5W-40 за 60 лв 5 л. Като го сложа и покарам малко, ще пиша пак дали има разлика с предишното. Марката е Кауфланд. Гледам, че е произведено в Германия. Написали са сума ти стандарти, на които отговаря. Одобрено е от МБ, VW и Порше. При всички случаи очаквам да е по-добро от сегашното и освен всичко останало, да ми падне разхода на гориво поне с 0,5 л/100.
KIA Clarus SLX combi 116 hp 1,8 l

ivannlbc

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 464
Re: Грижи за Кларуса
« Отговор #34 -: Октомври 16, 2010, 12:24:22 pm »
Днес минах годишен преглед. Колата е в добро състояние. Малко е по-шумна от преди и аз си мислех, че е от маслото, но майстора каза, че е от гърнето. По принцип и така мога да си карам, но на следващата смяна на маслото ще го погледнем и ще почне да мърка пак двигателчето. Иначе за разхода сме в нормалните норми 7,3/100, което е успокоително. Направих си и нова застраховка ГО - най-евтино е в Уника - за мен е 155 лв със зелена карта. След 2-3 седмици съм планувал преминаване на зимни гуми. За целта си купих стойка за гуми от Кауфланд 20 лв. Все пак летните трябва да зимуват някак си по-комфортно, нали. ;)

Лек и безавариен път на всички!
 8-)
« Последна редакция: Октомври 16, 2010, 12:27:03 pm от ivannlbc »
KIA Clarus SLX combi 116 hp 1,8 l

ivannlbc

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 464
Re: Грижи за Кларуса
« Отговор #35 -: Ноември 06, 2010, 07:29:45 pm »
Продължаваме личния блог на моята КИА  ;D

Днес купих една паста Turtle Wax Metallic:



е така, за да пробвам какво ще стане. След основно измиване отвън и отвътре, реших да я мацна...



Бая търкане падна, защото всичко минах на ръка. Но днес времето беше супер - слънчево и леко хладно - идеално за работа на открито. Като видях как хубаво лъсва металика, още повече ми дойде настроение за работа. Малко ми разваляха настроението множеството драскотини и други дефекти по купето, но да не забравяме, че тази кола е над 10 години и няма какво да й издеряваме. Някои хора наричат такава кола - "котара".  :) Да приемем нещата от веселата им страна. Ето го и резултата:





Както виждате рисковано е да се гледа към колата, за да не ви изгорят очите - така блести.  rofl
А за мухите е абсолютно нездравословно да кацат по нея, защото най-малкото ще се разчекнат.

На снимките се виждат и зимните ми гуми Нокиан със стоманените джанти. Намазани са със силикон, ако ви се виждат малко странни.  :-\ Цялото удоволствие - измиване, изчистване, пастиране, едно кафе и две кока-коли ми струваше 22,50 лв, като не смятам моя труд.  ok

За утре съм ви приготвил друга изненада.  yahoo
To be continued...
KIA Clarus SLX combi 116 hp 1,8 l

ivannlbc

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 464
Re: Грижи за Кларуса
« Отговор #36 -: Ноември 07, 2010, 11:34:53 am »
Както обещах, днес блога продължава.
На дневен ред е изпробването на следния продукт за стъкла:



Turtle Wax Repellent. Бях се навил да пробвам друго, но не го намерих в неделя...магазините са затворени. Следващите опити ще са с италианското RainOff и немското Percenta:





А ето и резултата от днескашното търкане по стъклата. Преди:



и след:



Сега остава и да завали, за да видим резултата в действие. Само дето дъжда го дават да дойде слаб чак в четвъртък:
http://sinoptik.bg/?lid=100728378

А ако има и ефект по тъмно, да не ме заслепяват толкова колите насреща, ще е супер. Това последното ще го проверим довечера.  bye
KIA Clarus SLX combi 116 hp 1,8 l

gugulin

  • Новак
  • *
  • Публикации: 43
Re: Грижи за Кларуса
« Отговор #37 -: Ноември 09, 2010, 07:05:40 am »
Здравей, чета че си купил джанти 15-ки за Киата, от коя кола стават за ѝкларусчето, че аз искам да си взема джанти 15-ки и Дебика Навигатор -4 сезона, тъй като в София не вали много сняг + това до сега 4 години е карана с вредерщаин 4 сезонни и съм много доволен от тях как се държи , но са скъпички доста а и този размер е доста рядък, искам да я повдигна на 15-ки че нещо много дупки напоследък :-*

ivannlbc

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 464
Re: Грижи за Кларуса
« Отговор #38 -: Ноември 09, 2010, 10:34:49 am »
Нещо не ти разбрах логиката - искаш да я повдигнеш на 15-ки джанти, заради дупките...
Всъщност 14-ките са ти по-добрия вариант срещу дупки, защото с тях гумата е по-висока, например при мене е така:
- зимни гуми, размер 185/70/14
- летни гуми, размер 195/60/15
забелязваш ли? Джантата с по-голям размер е съответно с по-ниска гума. Съответно и ширината е по-голяма.

Моите 15-ки джанти са то Митсубиши, но марката няма никакво значение. Гледат се броя на дупките за болтове и сътветното разстояние между тях. За Кларуса е 114,3 ако не греша... няма значение - това ти трябва, за да знаеш, че тази джанта ще стане на твойта кола. А и най-сигурното е да се пробва джантата на място дали пасва (и дали ти отива на колата по твой вкус). Тука във форума наскоро някой продаваше много хубави алуминиеви 15-ки за напите Кларуси, но за съжаление вече си имам.  ;D

Колкото до 4-сезонните гуми, за мене по-добрия вариант е да си вземеш един комплект за зимата и един за лятото. Не съм съгласен, че в София не вали сняг, но ти си знаеш най-добре.
Успех!  ;D
« Последна редакция: Ноември 09, 2010, 10:55:18 am от ivannlbc »
KIA Clarus SLX combi 116 hp 1,8 l

gugulin

  • Новак
  • *
  • Публикации: 43
Re: Грижи за Кларуса
« Отговор #39 -: Ноември 24, 2010, 10:14:17 am »
Слушах се в съвета ти за размера на гумите и си взех Дебика Навигатор 4 сезона 185/70/14

gugulin

  • Новак
  • *
  • Публикации: 43
Re: Грижи за Кларуса
« Отговор #40 -: Ноември 24, 2010, 10:15:50 am »
Всъщност имах предвид ВСЛУШАХ    ;D

ivannlbc

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 464
Re: Грижи за Кларуса
« Отговор #41 -: Ноември 24, 2010, 12:38:50 pm »
Слушах се в съвета ти за размера на гумите и си взех Дебика Навигатор 4 сезона 185/70/14

По този начин ти отпада всяка зима и лято смяна на летни със зимни и съответно балансиране.
Дано да не е за сметка на сигурността.
KIA Clarus SLX combi 116 hp 1,8 l

jorko.b67

  • Почетен член
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: Грижи за Кларуса
« Отговор #42 -: Ноември 24, 2010, 09:09:08 pm »
Браво Ванка !
Как я "глезиш" твоята кола.... да й завиди човек - само така. На срещата в Троян може да разясниш по-подробно кое , как ,за какво ползваш от химиите...
Добре , че си с подходящи гуми , че в Троян , нищо чудно да сме на сняг... yahoo

ivannlbc

  • Експерт
  • ****
  • Публикации: 464
Re: Грижи за Кларуса
« Отговор #43 -: Ноември 24, 2010, 10:49:47 pm »
Мерси Жорка!
Всеки ден гледам прогнозата за времето и ме притеснява единствено да не падне сняг на прохода и да го затворят.
KIA Clarus SLX combi 116 hp 1,8 l

jorko.b67

  • Почетен член
  • Master of KIA
  • *****
  • Публикации: 1870
Re: Грижи за Кларуса
« Отговор #44 -: Ноември 24, 2010, 11:36:10 pm »
Дано не го затворят - иначе или през Шипка , или през София. И в двата случая е добър пътя , но през София е мнооого път...