Автор Тема: Монтаж на парктроник  (Прочетена 8562 пъти)

NikPop

  • Новак
  • *
  • Публикации: 18
  • Kia Sportage 2.0,141, бензин, 2009
Монтаж на парктроник
« -: Май 12, 2021, 09:49:02 pm »
   Здравейте, колеги. Току-що се снабдих с Kia Sportage 2.0,141, бензин, 2009 г. Свикнал съм да паркирам с парктроник и трябва бързо да монтирам такъв на колата- само заден. Имам няколко въпроса:
   1. Може ли да се сложат датчиците, без да се сваля бронята? Тоест има ли начин да се прекара тел-водач от отвора за датчик на бронята в багажника? Черната пластмасова лайсна върху задната броня сваля ли се лесно, на щипки ли е?
   2. Някой знае ли къде в багажника е кабелът за светлините за задна скорост и какъв е на цвят? Или е по-лесно да се хване при светлините?
   Преди 10 години монтирах на предишната си кола безжичен китайски парктроник за 45 лв. и досега работи безотказно.

Pikanto

  • Новак
  • *
  • Публикации: 40
Re: Монтаж на парктроник
« Отговор #1 -: Май 13, 2021, 05:09:55 pm »
Здравей колега!
Споменът ми не е съвсем пресен!Моят сам си го монтирах преди 5-6години.Помня,че го вързах за дясната задна светлина,като изкарах цялото тяло.В багажника около мрежичката съм поставил и управлението със зумера.За цвета на кабела ще се ориентираш когато свалиш тялото на стоповете,габаритите и задната/на две гайки се държи,май крилчати/.
Успех!

NikPop

  • Новак
  • *
  • Публикации: 18
  • Kia Sportage 2.0,141, бензин, 2009
Re: Монтаж на парктроник
« Отговор #2 -: Май 13, 2021, 10:18:57 pm »
Благодаря за бързия отговор. В руски форум намерих отговор на въпроса ми- ,,Черната пластмасова лайсна върху задната броня сваля ли се лесно, на щипки ли е?'' Оказва се, че се сваля трудно и само при свалена броня. Жалко, надявах се оттам да прекарам кабелите на датчиците в багажника. Ще се помъча да намеря някой технологичен отвор на багажника към бронята, за да не я свалям, но в краен случай ще я сваля, защото парктроникът ми е необходим.

Pikanto

  • Новак
  • *
  • Публикации: 40
Re: Монтаж на парктроник
« Отговор #3 -: Май 14, 2021, 12:28:25 pm »
Не се сещам за коя лайсна ми говориш!
Моята е 2010година фейслифт и не съм сигурен,че имам такава!

NikPop

  • Новак
  • *
  • Публикации: 18
  • Kia Sportage 2.0,141, бензин, 2009
Re: Монтаж на парктроник
« Отговор #4 -: Май 14, 2021, 11:29:45 pm »
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Kia_Sportage#/media/File:2008_Kia_Sportage_XE_CRDi_2WD_Automatic_2.0_Rear.jpg
На този линк се вижда лайсната хоризонтално върху бронята, в лявата си част е надигната, вероятно повредена.

Pikanto

  • Новак
  • *
  • Публикации: 40
Re: Монтаж на парктроник
« Отговор #5 -: Май 15, 2021, 04:51:04 pm »
Не съм го вадил това чудо!
Слязох до гаража да ти направя някоя снимка!Основното съм ти го написал!
Аз лично дупчих под тялото на светлините/прецених,че ми е по-лесно/след,което уплътних дупката.От там ги изкарах проводниците!
Дано се ориентираш......не ми се разглобява сега всичко отново!Единствено съм те излъгал за гайките......не са крилчати,а а с кръстата отверка!

NikPop

  • Новак
  • *
  • Публикации: 18
  • Kia Sportage 2.0,141, бензин, 2009
Re: Монтаж на парктроник
« Отговор #6 -: Май 15, 2021, 09:20:11 pm »
Мисля, че вече ми е ясна работата. остава да намеря време и се захващам. Дано се сетя да снимам важните моменти, ако и някой друг ме последва. Благодаря ти много, колега!

градско чедо

  • Новак
  • *
  • Публикации: 16
  • KIA Sportage JE 2.0 CRDI 4WD
Re: Монтаж на парктроник
« Отговор #7 -: Май 17, 2021, 03:56:15 pm »
Здравей.
Моята е 2005 т.е. същата. Слагах парктроник преди година. Точно както ти е писал и Pikanto - сваляш задната броня и абсорбатора под нея за да сложиш датчиците и да си подведеш кабелите. През задния десен стоп (при свален стоп, разбира се) пробиваш дупка към багажника и слагаш управлението и зумера в мрежичката в дясно в багажника. Работа за 2-3 часа с умуването как да стане.  Успех.

NikPop

  • Новак
  • *
  • Публикации: 18
  • Kia Sportage 2.0,141, бензин, 2009
Re: Монтаж на парктроник
« Отговор #8 -: Май 19, 2021, 10:33:36 pm »
Прегледах няколко руски филма по въпроса, но не са за нашата кола. При всички в багажника има сервизен отвор към бронята, обикновено запушен с гумена тапа. И всички слагат датчиците, без да свалят бронята, с дълги телове-водачи ги прекарват през този отвор. На предишната ми кола го правих по същия начин. Та се чудя дали да не пробия отвор от багажника навън и да опитам без сваляне на бронята. Лошото е, че нямам канал, а ще се налага да лягам под бронята. Е, имам още седмица да поумувам, после ще трябва да се действа, пък ,,каквото сабя покаже''... Ще Ви държа в течение на епопеята. ;D



градско чедо

  • Новак
  • *
  • Публикации: 16
  • KIA Sportage JE 2.0 CRDI 4WD
Re: Монтаж на парктроник
« Отговор #9 -: Май 27, 2021, 03:07:57 pm »
Какво направи в крайна сметка?
ПП Бронята не се сваля толкова трудно. Не разбирам какво те притеснява?

NikPop

  • Новак
  • *
  • Публикации: 18
  • Kia Sportage 2.0,141, бензин, 2009
Re: Монтаж на парктроник
« Отговор #10 -: Май 30, 2021, 11:49:28 pm »
Още малко търпение!

NikPop

  • Новак
  • *
  • Публикации: 18
  • Kia Sportage 2.0,141, бензин, 2009
Re: Монтаж на парктроник
« Отговор #11 -: Юни 05, 2021, 12:10:42 am »
Безжичният парктроник е монтиран и работи, но не бързайте да ме поздравявате. Ако помните, въпросът беше: може ли да се монтира без сваляне на бронята. Е, уви, не може... Пробивайки дупките за датчиците опрях в нещо мековато, но плътно- оказа се стиропор /мисля?/, който не знаех, че се слага в броните за демпфериране на ударите. Но да почна отначало. Първо свалих теглича, тъй като прочетох, че може да пречи на средните датчици. Нямам канал, работих в гаража и на улицата. Легнах под колата и установих, че кабелите на буксата на теглича /вероятно монтиран фабрично/ влизат в сервизен отвор на багажника в дясно /гледайки отзад/. Свалих обшивката на багажника вдясно, намерих отвора /запушен с  гумена тапа, част от кабелите на буксата влизаха в някакво устройство, фиксирано към багажника/. Свалих десния фар, намерих кабела на светлината при включена задна скорост /черно-червен/, намерих го в снопа кабели вътре в багажника, оголих го и към него свързах /+/ кабела на парктроника, масата свързах към болт с няколко други маси наблизо. Свързах датчиците към предавателя, приемателя вързах директно към акумулатора и изпробвах системата, както се казва на медицински език in vitro. Всичко работеше добре /между другото работих сам, което не е за препоръчване, добре е да има помощник!/. Минах отпред, опитах се неуспешно да намеря /+/ в таблото с бушоните, свалих кората под кормилото /с леко неприятно счупване на една от щипките/ и видях празна букса до OBD буксата, в която имаше  /+/, който използвах за приемателя. И тогава грабнах бормашината и пробих бронята и опрях в гореописания стиропор /или там както се нарича въпросната пластмаса/. Естествено свалянето на бронята не мина без счупването на няколко безнадежно ръждясали болта и пластмасови щипки, черни, подобни на дюбел /апропо, къде могат да се купят тези щипки, а също и рапидните винтове?/. Единият от тези винтове /над лявата гума/ отказа да излезе и при дърпането бронята се откачи и увисна на този винт.  Все пак можеше да се работи, закрепих датчиците в бронята, изрязах място за тях в стиропора, вкарах ги в багажника през оня отвор, като срязах гумената тапа и я уплътних с ъс силикон. Слава богу съседът ми помогна да наместим бронята обратно, горе-долу я закрепих, не на всички места поради счупени щипки и болтове, но с малко тел, докато намеря нови щипки. И.... парктроникът заработи...пак на медицински език- in vivo. Закрепване на приемо-предавател, сглобяване на свалените кори и фар, може би хепи-енд? Затваряне на багажника малко по-силно, звукът малко различен от нормалния и... свети лампата за отворен багажник и... вратата има луфт няколко милиметра? Сега помагайте да се преборим с проблемът! Дотук опитах: свалих гумените тапи и пластмасовите фиксатори- без ефект. Бравата и скобата на купето нямат възможност за реглаж. Как може да се регулира затварянето- евентуално с разглобяване на бравата? Не намерих нищо в интернет? Ако щракна бравата на отворен багажник лампата понякога гасне, понякога не? Еднократно след отиване до града лампата изгасна и луфтът изчезна, но след това се появи пак. За щастие багажникът се заключва, въпреки че лампата свети непрекъснато и нощем я покривам да не изкуши някой разбойник. Така че, колеги, ако някой знае нещо по въпроса моля за помощ. Въпросът е как се регулира затварянето на вратата на багажника?
« Последна редакция: Юни 05, 2021, 12:14:51 am от NikPop »

NikPop

  • Новак
  • *
  • Публикации: 18
  • Kia Sportage 2.0,141, бензин, 2009
Re: Монтаж на парктроник
« Отговор #12 -: Юни 09, 2021, 10:46:44 pm »
Уви, налага се сам да отговарям на въпросите, които задавам /имам предположение защо е така, но съм новобранец във форума и засега ще го премълча/. Между другото се оказа, че не работи и задната чистачка, проверих бушона, здрав е. Свалих корите на вратата и извадих бравата. Оказа се неразглобяема /нитована/, явно при повреда се сменя анблок. Прецених, че някакъв реглаж може да се опита само ако се разхлабят трите болта, които фиксират бравата към вратата и се подложи нещо /в случая парчета пластмаса, дебели около 2 мм/.  Експериментът се оказа успешен /поне засега/- вратата се затваря, макар и малко по-трудно, но няма луфт и лампата на таблото изгасна. Заработи и чистачката, явно не е имал добър контакт на клемите. Ще продължа с наблюдението и ще Ви информирам, ако има промяна. Остана последен /засега/ проблем- виси сенника над шофьора, там ще се търси нещо на старо- в сив цвят.

Plam_69

  • Разбирач ;)
  • ***
  • Публикации: 185
  • Sportage lll 2.0 4x4 CRDI AWD
Re: Монтаж на парктроник
« Отговор #13 -: Юни 10, 2021, 09:07:18 am »
Няма лично отношение към теб или към новобранец , просто тук хората явно са друг тип , като не знаят нещо си мълчат . Виж в други форуми като на Ваг и БМВ е друга работа там всички знаят всичко и всички сами си правят колите . Те затова са и толкова " здрави " ако идваш от такъв форум е нормално да се учудваш . Горе споменатите първо си счупват колите хубаво после не искат да плашат по сервизите щото това да се направи било лесно и накрая си ги карат не работещи но "престижно"  Та така тук хората са с друго мислене .

NikPop

  • Новак
  • *
  • Публикации: 18
  • Kia Sportage 2.0,141, бензин, 2009
Re: Монтаж на парктроник
« Отговор #14 -: Юни 10, 2021, 07:32:07 pm »
Позна- идвам от форума на BMW. И според мен има още две причини- много по-голям брой БМВе-та и много по-често разваляне, затова е голямата активност там.